Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Sana en yakın hekimin, Aile Hekimindir”

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, -9 Eylül Halk Sağlığı Haftasını kutladı. Korkmaz, “Sana En Yakın Aile Hekimin” sloganıyla herhangi bir
sağlık sorununda, sağlıkla ilgili danışılacak konularda kişiyi en iyi tanıyan ve gerekli şekilde yönlendirebilecek olan aile hekimine danışılmasını önerdi

“Sana en yakın hekimin, Aile Hekimindir”

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Korkmaz, Halk Sağlığı Haftasını kutladı.
“ÜLKEMİZE HAS BİR AİLE HEKİMLİĞİ MODELİ OLUŞTURULDU”
Dr. Serhat Korkmaz, Halk Sağlığı Haftası ile Halkın sağlığını korumak, geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle bulaşıcı hastalıklar, çevresel faktörler, bulaşıcı olmayan durumlar vb. mücadele etmek ve toplum bilincini yükselterek hastalık meydana gelmeden önlemek, toplumun hayat standardını yükseltmenin amaçlandığını belirtti. Korkmaz, “Her yıl 3-9 Eylül tarihlerinde kutlanan ‘Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki temalarından biri olarak ‘Sana En Yakın Hekimin, Aile Hekimin’ teması belirlenmiş sağlıklı bireylerle sağlıklı toplumun yaratılması vizyonu hedeflenmiştir. Aile hekimliği sisteminin toplumda kullanımının arttırılması, bu bilincin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde temel sağlık hizmetlerinin güçlendirilebilmesi, kaliteli, etkili, verimli ve hakkaniyete uygun şekilde birinci basamak sağlık hizmetlerinin organize edilmesi ve sunumu için, Sağlıkta Dönüşüm Programının hedeflerine ulaşmanın yolu olarak, diğer ülke örnekleri ile ülkemiz koşulları ve ihtiyaçları dikkate alınarak, ülkemize has bir Aile Hekimliği Modeli oluşturulmuştur. 2005 yılında Düzce ilinde pilot uygulama olarak başlatılmış; hizmet ihtiyacına yönelik il değerlendirmeleri yapılarak 2010 yılı sonu itibari ile ülke genelinde aile hekimliği uygulamasına geçilmiştir.” dedi.
“AİLE HEKİMİ HASTASINA BÜTÜNCÜL YAKLAŞIYOR”
Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Aile Hekimlerinin; Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetler verdiklerine değindi. Korkmaz, şu ifadelere yer verdi: “Aile Hekimleri sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiplerdir. Aile hekimi, kendi sorumluluğu altındaki bireyleri bir hastalık çerçevesinde değil, bütüncül bir yaklaşımla riskler, sağlık koşulları, psikososyal çevre ve mevcut diğer akut veya kronik sağlık sorunları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirir. Sorumluluğunu üstlendiği kişinin hastalıklardan korunması için gerekli tedbirleri alır. Hastalık halinde bilgi ve tecrübesi çerçevesinde tedaviyi gerçekleştirir.
“AİLE HEKİMLERİ DANIŞMANLIK HİZMETİYLE KOORDİNE EDER”
Dr. Serhat Korkmaz, şu ifadeleri kullandı: “Çözümü uzmanlık veya özel donanım gerektiren sağlık problemlerinde yapacağı danışmanlık hizmetleriyle kişiyi diğer uzman hekimlere, diş hekimlerine veya ikinci- üçüncü basamak sağlık kurumlarına yönlendirerek koordinatör görevi üstlenir. Dolayısıyla aile hekimi kendisine kayıtlı kişilerin aynı zamanda sağlık danışmanı, sağlık konularında onlara yol gösteren ve onların haklarının savunucusu konumundadır. Bu açıdan aile hekimleri, bireylerin ve hizmet sunucuların zaman kaybına yol açacak yanlış yönlenmeleri, düzensizlikleri ve gereksiz sağlık harcamalarını önleyici etkiye sahiptir. Bu durum, sağlık kaynaklarının etkin kullanımını sağlayarak sağlıkta israfı önlemekte ayrıca ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında gereksiz yığılmaların önüne geçmektedir.”
“ÖNCE AİLE HEKİMİNE DANIŞILMALI”
Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki diğer temaları: ‘Sağlıklı Beslen, Egzersiz Yap. Sağlıklı Kiloda Kal; Sağlıklı Hayat Merkezleri ile Sağlıklı Bir Yaşam. Sağlıklı Bir Gelecek; Aşıyla Güvende Kal. Şüphede Kalma. Hayata Sağlıklı Başlamak Her Bebeğin Hakkıdır. Bağımlılığa Değil Hayata Sarıl. Ruh ve Beden Sağlığı Bir Bütündür, Ruhunuza İyi Bakın.’ şeklindedir. Görüldüğü üzere temaların hepsi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamındadır. ‘Sana En Yakın Hekimin, Aile Hekimin’ teması da koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunumunda en kolay ulaşılabilir olan aile hekimliği ve aile sağlığı merkezlerine vurgu yapmaktadır. Bu vesileyle, herhangi bir sağlık sorununuz olduğunda, sağlıkla ilgili danışmak istediğiniz konularda sizi en iyi tanıyan ve sizi gerekli şekilde yönlendirebilecek olan aile hekiminize danışmanızın ardından gerekliyse hastaneye başvurmanızı tavsiye ediyorum. Haftamızın temalarındaki önerilere uymanız sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Halk Sağlığı Haftası’nı kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.”

“Pazar yeri değil yangın yeri”
Sıradaki Haber “Pazar yeri değil yangın yeri”