“Sanayimizi büyütmeyi planlıyoruz”

“Sanayimizi büyütmeyi planlıyoruz”

Afyonkarahisar 2. Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Koçak, mevcut yönetim kurulu üyeleri olarak esnafın teveccüh göstermesi halinde üçüncü dönem hizmete talip olduklarını açıkladı
Afyonkarahisar 2. Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Koçak yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazeteniz Kocatepe’yi ziyaret etti. Ziyarette; Başkan Yardımcısı İsmail Çevrin, Muhasip Üye Halil Acar, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Tan ve Sedat Yeşilyurt hazır bulundu. Koçak 6 Ağustos 2021 Cuma günü yapılacak olan seçimli genel kurul toplantısı öncesi Kocatepe’nin sorularını cevaplandırdı.
SEÇİMLİ GENEL KURUL 6 AĞUSTOS 2021 CUMA GÜNÜ
Burcu Aydın: Küresel salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalan seçimli genel kurul toplantı sürecinde durum nedir?
Bekir Koçak: 6 Ağustos 2021 Cuma günü yapılacak olan seçimli olağan genel kurul toplantısı için üyelerimize tebligatlarımızı gönderdik. 2019-2020 yılı genel kurul toplatılarımızı birleştirilerek yapılmasını planlıyoruz. İnşallah kooperatif binamızın yeşil alan bölümünde açık havada pandemi şartlarına uygun bir genel kurul toplantısı yapacağız. Üye sayısı bini geçen kooperatiflede ilk toplantı için dörtte bir çoğunluk şartı aranıyor. İnşallah Cuma namazı akabinde esnafımızın toparlanmasıyla ilk toplantı için aranan 321 kişilik çoğunluğu sağlayabilirsek toplantımızı yapacağız.
ŞİMDİLİK İKİ ADAY VAR 3. DÖNEME TALİBİZ TÜM ÜYELER POTANSİYEL DENETÇİDİR
Burcu Aydın: Sizinle birlikte Kooperatif Başkanlığına toplam kaç aday var?
Bekir Koçak: Şahsımla birlikte şimdilik iki aday gözüküyor. Buna rağmen diğer tarafada kendi arkadaşlarımada şunu söylüyorum; Kooperatif genel kurul toplantılarını çok uzun tutmak esnafımız adına çok yararlı ve faydalı değildir. Gerekli bilgileri kooperatif binamıza gelerek Kooperatif Başkanına, yönetim kurulu üyelerine bizzat sorarak, harcamaları çıkarttırarak kontrol edebilmeleri mümkündür. Denetim sadece denetleme kurulu üyelerine has değildir. Kooperatif üyelerimizin tamamı belirli günlerde de değil her gün denetime açık şekilde gelip bir ay boyunca harcanan faturaları görmek onların hakkıdır. Yani denetim budur. Yani bana göre üç denetim kurulu üyesi arkadaşıma denetletmek denetim değildir. Onlara da haksızlık etmiş olmayalım. Biz yönetim kurulu üyeleri olarak 3. döneme talibiz. Yönetim kurulu üyeliklerimizde nöbet değişikliği yaptık. Yedek listemizde ki üyelerimizle yer değişikliği yaptık.
KURBAN BAYRAMINDA DA MESAİ YAPILDI
Burcu Aydın: Yeni dönem için düşünceleriniz nelerdir?
Bekir Koçak: Yeni dönem için; Biz hep esnaf içerisindeyiz. Kooperatif Başkanı olduktan sonra atölyemde ki faaliyetlerim tamamen durdurdum. Bunu pek çok esnafımız bilir Geçtiğimiz Kurban Bayramında bile mesaideydik. Kurbanların kesimi sonrası sinek ve koku olmaması için ilaçlama yaptık. Kurban atıklarını bayramın 2. ve 3. günü bizzat başında durarak toplattım. Bayram bitmeden önce esnafımız iş başı yapmadan kooperatifimizin tüm sokaklarında molozlar, atıklar, çevre düzenini bozan, görüntü kirliliği oluşturan ne varsa hepsini temizledik. Afyonkarahisar Belediyemizin katkılarıyla eski çöp konteynırlarımız yenilendi. Belediye üzerine düşeni yapıyor bizde katkılar sağlıyoruz. Yoksa bu işi sadece Belediye’ye bırakmak doğru değildir. Biz buna istinaden varız.
YILLIK YAKLAŞIK BİR TRİLYON LİRA GİBİ BİR BÜTÇEMİZ VAR
Burcu Aydın: Aidat bedeli nedir?
Bekir Koçak: Kooperatif inşaat işleri bitti. Site yönetimi oluşturuldu. Biz orada ticaret yapmıyoruz. Kimseye kar payı dağıtmıyoruz. Üyelerimizin ödedikleri aidatları sürekli toplum yararına, sanayimizin yararına hizmetlerde harcıyoruz. Aidat bedelini genel kurulda üyelerimiz belirler. Yönetim kurulu üyelerinin parasal konuda hiçbir tasarrufu yoktur. İyi ki de verilmemiş. 1281 üyemiz var. 1283 adet iş yerimiz var. İki işyeri kooperatifimize aittir. Çarşı grubu dükkânlarımız var, arsalarımız vardır. 120 metrekare bir işyerinin yıllık adiatı 300 TL’dir. Ödenen aidatlar gibi ödenmeyen aidat bedelleride var. Bunları ezbere söylemek yanlış olur ama yuvarlak rakamlarla yıllık yaklaşık bir trilyon lira gibi bir para aktarımı yapıyoruz.
DİĞER ADAY İÇİMİZDEN AMA HAKSIZCA ÜYELİK ELDE ETMEYE ÇALIŞTI
Burcu Aydın: Diğer aday içinizden bir isim diye biliyoruz. Adaylık süreci nasıl gelişti?
Bekir Koçak: Aday olan arkadaşımız bizim içimizden gelen, muhasebemizde çalışan birisidir. Keşke gerçekten kooperatifimizin üyesi olsa 1/20 hisseyle değilde gerçekten bir işyerine sahip olsa aday hakkı olsa bugün ilk elini kaldıracak olan kişi benim. Ben onu hiçbir şekilde hırsızlık, hainlik ve sahtekârlıkla suçlamadım. Ama sosyal medya hesaplarında ki paylaşımlarına bakıyorum sürekli davalar açtı şunu yaptı bunu yaptı gibi ifadeleri var. Onlardan bir şey çıkmadı. Daha doğrusu takipsizlik kararı verildi. Bunları özellikle üyelerimize genel kurulumuza anlatacağım. Üye olmadığından bir tane ödediği aidat makbuzu yoktur. Burcu AYDIN’ın Özel Röportajının devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi