DOLAR 17,9369 0.12%
EURO 18,3034 0.25%
ALTIN 1.031,610,86
BITCOIN 4290893,05%
Afyonkarahisar
27°

AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

SEBEP-SONUÇ İTİBARIYLA 1991 İTTİFAKI!

ABONE OL
13 Nisan 2021 16:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1960 Devriminden sonra, milliyetçi, maneviyatçı grup ve teşekküllerin iktidara yaklaşması da engellenmekteydi. O yıllarda mümtaz ordumuzu da işin içine sokarak dindarlara karşıymış gibi bir hava estiriliyordu. Dindar, Maneviyatçı, muhafazakar kesime bir şey dedi mi mürteci-gerici yaftası hazırdı. Yani büyük kitleler kendini ifadeden uzaklaştırılmaktaydı.
Kitle partileri yaşam alanları buluyor, onlar da kayıkçı kavgası gibi birbirleriyle didişmekte ya da didiştirilmekten dolayı milletimiz hak ettiği kalkınmadan, ilerlemeden uzak tutuluyordu. Bir zaman Adalet Partisi, Bir zaman da CHP veya DSP iktidara getiriliyordu. 12 Mart ve 12 Eylül demokrasi engellemelerinden sonra biçilen gömlek dar gelmeye başladı. Ordu, kendi kurdurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi’ni tavsiye ederken millet zıddını yaparak Anavatan Partisi’ni iktidara taşıdı. Sol tabir edilen düşünce Halkçı Parti’yle temsil ediliyordu.
Bu arada milliyetçi, muhafazakar düşünceler de yeşermeye çalışıyordu. Erbakan rahmetli muhafazakar, Türkeş rahmetli de milliyetçi kanada önderlik etmekle beraber, bunların arası da daima açık tutuluyordu. Yüzde beş civarındaki Refah oyu ile %3 civarındaki MÇP (Milliyetçi Çalışma Partisi) oyları %10 olan barajın altında kalıyor; bu düşünceler mecliste temsil edilemiyordu.
%1 civarındaki IDP (Islahatçı Demokrasi Partisi) ve onun genel başkanı, mücadelecilerin Lideri Aykut Edibali, hem RP, hem de MÇP, tabanlarında sevilen, genel başkanlarca da red edilemeyecek konumdaydı. İşte Devlet adamı ciddiyetiyle 1991 seçim ittifakı Aykut Edibali’nin fedakarca yaptığı girişimler sonucunda gerçekleşti. Edibali’nin ve milletimizin arzusu bu ittifakın kalıcı olmasıydı. Ne yazık ki liderler ittifakı yalnızca bir seçimlik gördüler.
Toplamda yüzde dokuz olan üç partinin oyları ittifakla bereketlenerek %17’ye ulaştı. Meclis’e toplam 62 milletvekili girdi. Kısa bir süre sonra MÇP ittifaktan ayrıldı. 4-5 ay sonra da IDP ayrıldı. Muhsin Yazıcıoğlu da Büyük Birlik Partisi’ni kurdu. İttifakın mimarı Aykut Edibali devre dışına çıkarıldı.
Devlet adamı iyi bir siyasetçidir. Politikacı ise kitle psikolojisine göre oy artırmak için cerbezeli laflar edendir. Politikacı kitleleri manipule edip peşinden sürüklemeyi kardan sayar. Yine politikacı kitlelerin desteğinden mahrum olmaktan, seçimi kaybetmekten çok korkar. Siyasetçi ise, iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak ister. Hakka ve millete hizmet yolunda; iman edip Salih ameller yapmak, hakkı ve sabrı tavsiye etmek, her gün yeni bir seferde oluyormuşçasına hazır kıta olandır. Aykut Edibali, Millet Partisi olarak onurlu ve sabırlı mücadelesini sürdürmektedir. 200–250 yıldır Devlet adamı yetiştirememe problemiz devam ediyor. 1991 ittifakından sonra ittifaktan ayrılan Refah Partisi bir dönem birinci parti, yine MÇP de bir dönem birinci parti oldular. Daha da sonrasında Refah Partisi’nden AK Parti dediğimiz kitle partisi doğdu.
Büyük Millet Davası-MUHTEŞEM TÜRKİYE ülküsü derim ilim ve takva sahibi ferasetli, sade, samimi Müslümanları bekliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.