DOLAR 16,6422 -0.28%
EURO 17,4450 -0.67%
ALTIN 972,09-0,39
BITCOIN 335253-3,17%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Şehiriçi ulaşımda yine hüsran – Kocatepe Gazetesi

Şehiriçi ulaşımda yine hüsran – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
27 Şubat 2018 14:59
Şehiriçi ulaşımda yine hüsran – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Şehiriçi ulaşımda yine hüsran

Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren 360 minibüsçü esnafının ortaklığıyla kurulan ve özel halk otobüslerinin işletmesini sürdüren AFSU A.Ş. yaşanan zarar nedeniyle faaliyetlerine son vereceğini açıkladı. AFSU A.Ş. adına açıklamada bulunan Metin Yaynık zarar etmelerinin nedenlerini açıklayarak “Tüm Afyonkarahisar halkına teşekkür ederiz” dedi. AFSU A.Ş. yöneticisi Metin Yaynık açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“2008’den BU YANA BİR ÇOK SORUN YAŞADIK”
Malumunuz Afyonkarahisar’ımıza 2008 yılında TUREX adlı firma toplu taşıma işine 80 adet “0” Km araçlarla hizmet vermeye başladı. Üstelik ihaleyi her ay kira olarak değil nakit vermek suretiyle 10 yıllığına aldı. O dönem halkımızın yoğun ilgisine rağmen yapmış olduğu zararlar neticesinde ŞANLI ULAŞIM’a araçlarını devretti ŞANLI ULAŞIM bu işin içinden çıkabilmek adına zaman zaman rekabet etme yollarına başvurdu. 2015 yılına kadar bu süreç hiç de rahat geçmedi. Kavgalar, gürültüler, adli vakalar hem firmayı hem de minibüsçü esnafını bezdirdi. Bu durumdan her iki tarafta zarar etti. Belki vatandaşlarımız rekabetten dolayı maddi olarak karlı çıktı, ama huzurlu bir ulaşım hizmeti alamadı. Neticede ŞANLI ULAŞIM da yaptığı büyük zararlar yüzünden bu işi yürütemez duruma geldi. O dönem şehir merkezinde çok fazla öğrenci yurtları, neredeyse her apartmanda mutlaka üniversite öğrencileri bulunuyordu. Kısaca merkezde çok fazla yolcu sirkülasyonu vardı. ŞANLI ULAŞIM gün ortalamasının 30 ile 35 bin yolcu olduğunu söylüyordu. Bu rakamlar bile firmayı kurtarmaya yetmedi. Şu an bile bir kısım araçları haczedilmek suretiyle yediemin depolarında çürümeye terk edilmiş durumda.


“65 YAŞ ÜSTÜ İNDİRİMİ VE ŞEHRİN GELİŞİMİ ZARARIMIZI ARTIRDI”
Üstelik ne TUREX ne de ŞANLI ULAŞIM 65 yaş ve üzeri vatandaşları ücretsiz taşımıyordu. Daha sonra yaşanan tüm tatsızlıkları ortadan kaldırma adına minibüsçü esnafı önemli miktarda maddi destek vermek suretiyle bir oluşum başlattı. 2015 yılı itibari ile Afyonkarahisar Belediyemizden 60 asil 6 yedek araçla halk otobüsü işine büyük bir heyecanla başladık. İlk ay çıkartılan bilanço zararla başladı, zararla devam etti. Bunun pek çok sebepleri var. Biliyorsunuz ki Afyon’umuzda Erenler mahallesinin cazibe bölgesi haline gelmesi sebebiyle ve burada açılan yurtların öğrenci potansiyelinin neredeyse tamamını barındırabilecek kapasitede olması; kafelerin, eğlence merkezlerinin o bölgede çoğalması, her mahallede adım başı AVM’lerin açılması, bankaların hizmetleri vatandaşın ayaklarına kadar götürmek için hemen hemen her semtte bankamatik açmaları, özel araç sayılarının artması gibi birçok sebep sayılabilir. Belli yoğun saatlerin dışında araçlarımız kapasitesinin çok altında yolcu taşımaktadır.
Vatandaşın şehir içi ulaşıma talepleri azalmıştır. Bizim kayıtlarımızdaki taşıdığımız yolcu sayısındaki miktardan da ortaya çıkmaktadır. Şu an bizim yolcu ortalamamız günlük 12 bin civarındadır. Zararımızdaki en önemli etken 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ücretsiz seyahat hakkı tanısan yasa olmuştur.
“GELİRLERİMİZ GİDERLERİMİZİ KARŞILAMIYOR”
Günlük taşıdığımız ücretsiz yolcu sayısı 4 binin üzerinde dolayısıyla aylık 120 bin yolcu yapmakta bununda maddi karşılığı 240 bin TL’dir. Buna karşılık aylık toplamda 60 araç için sadece 36 bin TL destek parası alabiliyoruz. Dolayısıyla 65 yaş ve üzerine tanınan bu hak ülke genelindeki halk otobüsü işini yapan tüm esnafı zor duruma düşürmüş bu haktan yararlanan insanlarla karşı karşıya getirmiştir. Bir de buna gün içerisinde 18–20 defa araçları gereksiz yere kullananlar, personel maaşı + SGK ‘lar, araçların yüksek bakım maliyetleri, MTV, Kasko, Trafik sigortası maliyetleri, akaryakıt giderleri, belediyeye ödediğimiz sözleşme gereği aylık 95 bin TL, araçların vize maliyetleri gibi büyük miktardaki giderleri vardır. Bu durumda gelirlerimiz giderlerimizi karşılamamaktadır. Ne yazık ki büyük emellerle kurduğumuz şirketimizin faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldik. Tasarruf tedbirleri almak adına ne varsa yapmamıza rağmen zararı kara çeviremedik.
“340 ORTAKLI ŞİRKET BATMAZ AMA FAALİYETİMİZİ SONLANDIRIYORUZ”
Kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmasın biz AFSU A.Ş’yi battığı için değil, bu şartlarda daha fazla götürmek istemediğimiz için noktayı koymak istedik. 340 ortağı olan böyle bir şirket batmaz.
Bu çabalarımızda bize sürekli desteklerinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban Bey olmak üzere Trafik Komisyonumuzun değerli Başkanı Sayın M.Emin Birliktir Bey ve ekibine, Belediye Meclis Üyelerimize, kıymetli esnaf arkadaşlarımıza, tüm çalışanlarımıza ve en önemlisi de hizmet etmekten onur duyduğumuz Afyonkarahisar Halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Kartlara yüklenen paraların 1 ay içerisinde şirkete gelinerek halkımıza ödenecek olup 27.02.2018 tarihi itibari ile araçlarımız sefer yapmayacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.