Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sınav Öncesi Kaygılardan Uzaklaşılmalı

Pedagog Emrah Şenbabaoğlu, LGS ve YKS’ye girecek öğrencilerin kaygı oluşturan durumlardan ve ortamlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti

Pedagog Emrah Şenbabaoğlu, LGS

Afyonkarahisar Pedagoji Merkezi Doktor Pedagog Emrah Şenbabaoğlu, yaklaşan LGS ve YKS öncesi açıklama yaptı.

“AİLELER SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİDEN DAHA FAZLA HEYECANLI”

“Uzun ve meşakkatli bir sınav çalışma temposunun artık son günlerindeyiz. Sınava girecekler heyecanlı ama dahası aileler onlardan daha da heyecanlı.” diyen Pedagog Şenbabaoğlu, “Yazılarımızı takip eden ailelere tüm maraton boyunca yapabilecekleri destek alan hakkında bilgi vermiştik, şimdi ise bu son günlerde çocuklarına nasıl destek olabilecekleri hakkında kısa bir destek yazımız olsun. Bu yıl 1 milyonun üzerinde LGS’ye öğrenci gireceği ön görülmekte. Bir milyon öğrenci bu Pazar liseler için ter dökecek. Kimi uykusunda, kimisi ailesinden ve arkadaşlarından, oyunlarında 1 yıldır ve hatta daha fazla süredir feragat etti. Şimdi meyvelerini toplama zamanı. ÖSYM, yine bu yıl 8-9 Haziran’da düzenlenecek 2024-YKS’ye 3 milyon 36 bin 945 adayın başvurduğunu bildirdi. Ve yine aynı zahmetli maraton hazırlığında üniversiteye gidecek ve hayalleri güzel gelecek olan genç arkadaşlarımız meyvelerini toplayacak.” dedi.

“SON GÜNLERDE TERMOSTAT OLUNMALI TERMOMETRE DEĞİL”

Ebeveynlerin çocuklarına sınava sayılı günler kala nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında bilgiler veren Pedagog Şenbabaoğlu, “Öncelikle son günler maratonun arttığı ve baskıların arttığı dönem değildir. En önemlisi muhasebenin yapıldığı dönem değildir. ‘Yani hazır mısın, kendini hazır hissediyor musun, son günler nasıl hissediyorsun’ gibi sorular sorulmaması lazım. Termostat ol, Termometre değil. Genç arkadaşlarımızı kaygı oluşturan durumlardan ve ortamlardan uzak tutma dönemi. Ve hayatındaki güzelliklere odaklandırma dönemi. Sınav sonucunun olumlu olacağını, kapasitesinin tam olarak gösterebileceğine öncelikle siz inanın, çocuğunuza inandırın.” ifadelerine yer verdi.

“ANI YAŞAYIN VE YAŞATIN”

Doktor Pedagog Emrah Şenbabaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Genç arkadaşımız üzerine düşeni yaptığını ve sonuncun elinde olmadığını fark edin, fark ettirin. Kahvaltılarda, akşam yemeklerinde konunuz sınav değil güzel anlar olsun. Anı yaşayın ve yaşatın. Sınav konusu açılırsa eğer sınava çalıştığını ve hazır olduğunu ona hissettirin. Ve sohbetlerinizde o ana kadar aldıkları en iyi sınav sonuçlarını onlara hatırlatın. Sınav sadece bir çalışma aşamasının basamağı. Evet, sizlerde birçok durumlardan feragat etmiş olabilirsiniz. Beklentiniz olabilir ama bu beklentiler çocukta stres oluşturacağını hiçbir zaman unutmayın. Son tavsiyem; Bol kahkahalı kahvaltıları ihmal etmeyin. Kan şekerini kuru üzüm, pekmez v.s ile destekleyin. Uykuları tam ve dolu aldırmaya çalışın. Öncelikle tüm genç arkadaşlara başarılar diliyorum, emeklerinin karşılıklarını alacaklarına sonsuz güvenim ile. Ve ailelere teşekkür ediyorum, çocuklarınızı desteklediğiniz, sabrınız ve hayatınızdan feragat ettiğiniz şeyler için. İyi ki varsınız.”