“Sorumlular istifa etmeli, Belediye’nin parası peşkeş çekilmemeli”

“Sorumlular istifa etmeli, Belediye’nin parası peşkeş çekilmemeli”

CHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız, Çatağıl Köyü’nde 5 öğrencinin vefat ettiği servis kazasında sorumluluğu olan yöneticilerin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Afyonkarahisar Belediyesi’nin yıllık 140 bin yolcu garantili teleferik ihalesine şiddetle karşı çıktıklarını söyleyen Akyıldız, “Afyon’da 140 bin yolcu sayısına ulaşılamaz. Belediye’nin parası birilerine peşkeş çekilmemeli” dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Ömer Akyıldız partide basın toplantısı düzenledi.
“SORUMLULUĞU OLAN YÖNETİCİLER İSTAFA ETMELİ”
Ömer Akyıldız, İscehisar İlçesi’nin Çatağıl Köyü’nde servis aracı kazasında 5 öğrencinin hayatını kaybetmesinin kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. Büyük bir acı yaşandığını belirten Akyıldız, “Kazada hayatını kaybeden çocuklarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz. Başta İscehisar İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak üzere sorumluluğu olan yöneticilerin derhal istifa etmesini istiyoruz. Çünkü taşıma ihalesini veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüdür. Bizler CHP olarak derhal taşımalı eğitime son verilerek köy okullarının yeniden açılmasını istiyoruz. Özellikle Covid-19 pandemi koşullarında kalabalık sınıf sorunu çözümüne de bir nebze de olsa çare olur.” dedi.
“KALABALIK SINIF SORUNU ÇÖZÜLÜR”
Afyonkarahisar il merkezinde Kovid-19 pandemi koşulları doğrultusunda okullarda gerekli ortamın sağlanmadığını ileri süren Akyıldız, “Hijyen koşullarının yerine getirilmediğini, kalabalık sınıflarda ders yapıldığını görüyoruz. Bizler CHP olarak sorunları çözüm yoluyla birlikte söylüyoruz. Kalabalık sınıf sorununun çözümü mümkündür. Pandemi koşullarında haftalık ders saati sayısını 40 saatten, 24 saate getirerek, gerekirse ikili öğretime geçerek sınıflardaki kalabalıklığa çare bulunabilir. Ama maalesef iktidarında, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de bu konuda gerekli adımları atmadıklarını görüyoruz. Asla kervan yolda düzülmez.” diye konuştu.
“HAZIRLIKLAR YAZ DÖNEMİNDE YAPILMALIYDI”
Eğitim öğretim dönemi başlamadan önce yaz döneminde gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini söyleyen Akyıldız, “Çocuklarımızın sağlıklı hijyen koşulları içerisinde eğitim yapmaları sağlanabilirdi. Ama maalesef İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bunları sağlamadığını görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.
“ÇİFTÇİ SIKINTIDA, ELEKTRİK ÜCRETLERİ ERTELENMELİ”
Ömer Akyıldız, CHP yönetimlerinin beldelere gittiğinde yoğun olarak tarımdan geçinen bir il olan Afyonkarahisar’da çiftçilerin çektiği sıkıntıları birinci ağızdan dinlediklerini söyledi. Akyıldız şunları kaydetti: “Bizler beldelere gidiyoruz. Afyonkarahisar tarım memleketidir. Yoğun olarak geçim tarımdan sağlanmaktadır. Sülün, Salar, Nuribey beldelerine gittiğimizde buradaki çiftçilerle konuştuk, sıkıntılarını dinledik. Özellikle girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından yakındılar. Gübre torbasının bir anda 220 TL’den 400 TL’ye çıkmasının kendilerini sarstığını söylediler. Bu şartlarda tarımsal faaliyetleri zor yaptıklarını, girdi maliyetleri nedeniyle para kazanamadıklarını söylüyorlar. Çiftçilerimiz ayrıca elektrik ücretlerinin ödenmesi konusunda sıkıntı yaşadıklarını, ödemelerin hasat sonuna bırakılmasını ya da üç, dört aylık sürelerde bu ödemelerin yapılması gerektiğini söylüyorlar. Çiftçilerimizin sorunlarını çözmek için somut adımların atılması gerekir. Gübreye mutlaka süspansiyon yapılması, alım garantisinin verilmesi ve elektrik fiyatlarının düşürülmesi gerekir.”
“140 BİN YOLCU GARANTİLİ İHALEYE ŞİDDETLE KARŞIYIZ”
Afyonkarahisar Belediyesi’nin “yolcu garantili” teleferik ihalesi projesini eleştiren Akyıldız şöyle konuştu: “Belediye yönetiminin 140 bin yolcu taşıma garantili ihale yapmasını şiddetle eleştiriyoruz. Birilerine bu peşkeş çekiliyor. Bunu bundan sonrada Belediye Başkanından elbette sormaya devam edeceğiz. Nasıl hasta garantili hastane yapılmasına karşı çıkmışsak, nasıl yolcu garantili hava alanı yapılmasına karşı çıkmışsak, nasıl yolcu garantili otoyol yapılmasına karşı çıkmışsak, 140 bin yolcu taşımalı Teleferik ihalesinin yapılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Afyon’da asla bu sayıya ulaşılamayacaktır. Zaten Belediye’nin parasıda birilerine peşkeş çekilmemeli. Bu konunun takipçisi olacak, sorunları söylemeye devam edeceğiz.” Burcu AYDIN’ın Haberi #chp, #afyon, #afyonkarahisar, #ömerakyıldız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi