Şükrü Hoca büyük bir vefa ile anıldı

Şükrü Hoca büyük bir vefa ile anıldı

Afyonkarahisar’ın ilk mebuslarından, hoca, Milli Mücadele kahramanı İsmail Şükrü Çelikalay, ölümünün 71. yıldönümünde büyük bir vefa ile anıldı
Milli Mücadele kahramanlarından Afyonkarahisar’ın ilk mebuslarından İsmail Şükrü Çelikalay, vefat yıldönümü olan 25 Aralık 2021 Cumartesi günü Korel Termal Otel’de düzenlenen vefa programıyla anıldı. Programa; Vali Gökmen Çiçek, AK Parti Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Kırgel, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Malul Gazi İsmail Kumartaşlı, AK Parti Siyasi ve Hukuk İşler Başkanı S. Selcen Hıdıroğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, İYİ Parti İl Başkanı Muhammed Mısırlıoğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Çelikalay ailesinin temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
“HOCA ŞÜKRÜ DEDEM CESUR BİR MUHALİFTİ”
Merhum İsmail Şükrü Çelikalay’ın fotoğraflarından oluşan serginin gezilmesinden sonra program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşı okunduktan sonra İsmail Şükrü Çelikalay’ın tanıtım filmi sunumu ardından açılış bölümünde ilk konuşmayı Çelikalay’ın torunlarından Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav yaptı. Milli Mücadele kahramanlarından “Hoca Şükrü”nün anneannesinin dedesi olduğunu belirten Oktav, “Anneannem bizim evimizde kalırdı. Dolayısıyla anneannemle en fazla vakit geçiren torunu bendim. Rahmetli anneannem Sadiye hanım dedesini, hayatını bize çok anlatırdı. Bende çok şükür Allah’a Hoca Şükrü dedem gibi müderris yani üniversitede profesör oldum. Onun hayatını inceleme fırsatım oldu. Bir kere çok multidisipliner, köklü geleneksel bir eğitim almış. Onun dışında beni en fazla etkileyen muhalif kişiliğidir. Kendi halinde bir müderrisken, 1918 yılında Afyon’a İl Milli Eğitim Müdürü olmuş. 1918 Mondros Mütekaresi’nin imzalandığı tarihte aslında aynı zamanda İttihat ve Terakki’den de siyasete atılmış, 32 yaşında iken. Onun hem muhalif kişiliği hem inisiyatif alan, cesur, doğru bildiğinden şaşmayan, canı pahasınada olsa doğru bildiği gerçekleri asla anlatmaktan çekinmeyen kişiliği beni çok etkiledi.” dedi.
“HAYATI PAHASINA MÜCADELE ETTİ”
15 Mayıs 1919 tarihinden sonra dedesi İsmail Şükrü Çelikalay’ın bu özelliklerinin çok ortaya çıktığını belirten Oktav, “15 Mayıs 1919’dan sonra dedemin bu özellikleri ortaya çıkmış. O zaman İzmir işgal ediliyor, bu çok büyük bir olay. Ondan sonra Kuvva-i Milliye, Çelikalay Ordusunu kuruyor. Bir gecede 700 adet silah temin ediyor. İngilizler’den gizlice hayatı pahasına bunu yapıyor. Hayatını tehlikeye atarak vaazlar veriyor. Kuvva-i Milliye’nin İkaz adlı dergisinde çok duygusal yazıları kaleme alıyor. Kalemi de güçlü bir insan.” ifadelerine yer verdi.
“HİLAFETİN KALDIRILMA KARARI MUSTAFA KEMAL PAŞA İLE YOLLARINI AYIRIR”
İ. Şükrü Çelikalay’ın hilafetin kaldırılmasına karşı muhalefeti konulu Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi yazdığını söyleyen Oktav, “Londra’da doktora tezimi yazarken KewGarden’de İngiliz Dışişleri Bakanlığı arşivinde çalıştım. Orada hilafetin kaldırılış sürecinde İngilizler’in, diplomatların Londra’ya gönderdikleri kripto belgeler tesadüfen elime geçti. İngilizler çok da açık etmezler ama orada çalıştığım sırada bir hocamızın sayesinde bu kripto belgeleri ele geçirdim. Oradaki yazışmalardan ve birazda anneannenimin anlattığı bize çok fazla anı var. Onlardan birini anlatacağım. O dönem hilafetin kaldırılıp, cumhuriyetin kurulacağı belli olunca dedem hilafetten vazgeçmiyor. Onun gözünde hilafet çok önemli bir kurum. Hilafetten vazgeçmek kendi ilkelerinden, idealinden, dininden vazgeçmek, o kadar önemli onun için. Mustafa Kemal Paşa diyor ki, ‘Hocam gel benimle çalış. Beraber çalışalım.’ 1922 yılının Kasım ayında saltanat kaldırılmıştır. Belli artık. Abdülmecid şahsı biliniyor çok klâs bir adam. Mavi gözlü, sarışın, çok hoş diplomat bir adamdır. Fakat onunda ekarte edileceği bellidir. Dedem Mustafa Kemal Paşa’ya, ‘Paşam ben hilafetin kaldırılmasına evet dersem kendimi inkâr etmiş olurum. Hilafetsiz İslamiyet olmaz.’ diyor. Mustafa Kemal Paşa peki diyor. Mustafa Kemal Paşa da dedem gibi o da güçlü, o da dediğinden vazgeçecek birisi değil. Yolları ayrılıyor.” ifadelerini kullandı. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de… #millimücadele, #kahraman, #ismailşükrüçelikalay, #afyon, #afyonkarahisar, #mebus, #vefaprogramı, #özdenzeynepoktav, #hocaşükrü, #hilafet, #karahisarısahip, #burhanettinçoban, #mehmetzeybek, #ibrahimyurdunuseven, #aliözkaya, #veyseleroğlu, #gökmençiçek

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi