DOLAR 17,9479 0.05%
EURO 18,5424 -0.01%
ALTIN 1.031,85-0,06
BITCOIN 4314861,18%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

“TİYATRODAKİ SICAKLIĞI HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM”

“TİYATRODAKİ SICAKLIĞI HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM”

ABONE OL
5 Nisan 2018 13:46
“TİYATRODAKİ SICAKLIĞI HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Faruk Bangir 5 Nisan 2018 Perşembe 13:46:11
 

13 Nisan’da gösterime girecek olan Eğreti Gelin Ladik filmini ağabeyi Zaim Güvenç ile birlikte yönetip oynayan Deniz Güvenç ile yaptığımız röportajı beğeneceğinizi umuyorum.
Sanata gönül vermiş Deniz Güvenç ile hem filmi, hem de sanat yolculuğunu konuştuk.
-Oyunculuğa nasıl başladınız? Rol aldığınız tiyatro oyunları ve sinema filmlerinden bahseder misiniz?
*İlk kez 1986 yılında 6 yaşımdayken, okuma-yazma bilmiyorken ağabeyim Zaim Güvenç’in bir oyununda sahneye adım attım. Oyun Orhan Veli’nin şiirlerinden oluşuyordu. Okuma-yazma bilmediğim için ağabeyim oyundaki mizansenleri bana gösterip, rolümü ezberlememi sağladı. Sonra sırasıyla Yunus Emre Kültür Merkezi, Ankara Sanat Tiyatrosu ve birçok yerde kurslar, eğitimler aldım. 1992’de TRT’de Gökten Bir Yıldız Düştü programını yaptık ve önemli konuklar ağırladık. 1998 yılına kadar tiyatro devam etti. Çocuk oyunları da dahil birçok projede yer aldım. 1998 yılında kendi tiyatro grubumuzu kurmaya karar verdik ve kurduk. Bu tiyatroda kendi yazdığımız oyunları oynadık. 2002 yılında ise Film Tayfasını kurduk. Film Tayfası olarak çalışmalara çektiğimiz kısa filmlerle başladık. İlk çektiğimiz kısa film olan Hayatı Çakmak Ankara Uluslararası Film Festivali’nde gösterime değer film seçildi. Film Tayfası ile hikayemiz böyle başladı. Film Tayfasını ağabeyim, Değerli Sanatçı Zaim Güvenç ile kurduk. Kurucular arasında Elif Yıldız, İlhan Aslan ve Serdar Önal gibi arkadaşlarımız vardı. Daha sonra birçok kısa film çektik ve bunların birçoğu festivallerde ödül aldı. Bu zamana kadar kısa film ve tiyatro oyunlarıyla süreci devam ettirdik. Bağımsız tiyatro ve bağımsız sinema anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tiyatro oyunları bence çok önemli. Ankara’da yaklaşık 50 bin seyirciye ulaştık. Oynadığımız oyunlar arasında Arthur Miller gibi usta yazarların oyunları da bulunuyor. Son dönemde Film Tayfası olarak Melek Yoksa Şeytan mı isimli uzun metrajlı bir film yaptık. Ben de bu filmde rol aldım. Ankara’da çekilen Beni Affet isimli dizide 30 bölüm, Unutama Beni’de ise yaklaşık 20 bölüm oynadım. Behzat Ç isimli dizinin 27. bölümünde oynadım. Behzat Ç’de oynamak benim için çok anlamlı oldu. Bu diziden sonra biz de ekip olarak kendimizi daha güçlü hissederek uzun metrajlı filmimiz olan Eğreti Gelin Ladik’in kararını vermiş olduk. Bu arada Füg isimli Film Tayfası oyuncularıyla birlikte oynadığımız kısa filmimiz ABD Los Angeles’de ve ülkemizde birçok festivalde ödül aldı. Yine çektiğimiz Kumanda isimli kısa filmimiz de hala festival sürecini sürdürüyor. Ülkemizde iki ödül aldı. Yurt dışında ise süreci devam ediyor.
-13 Nisan’da gösterime girecek olan Eğreti Gelin Ladik filmini ağabeyiniz Zaim Güvenç ile birlikte yönetip rol aldınız. Filme dair bilgilerle söyleşimizi sürdürelim.
*Eğreti Gelin Ladik ile ilgili bugün şöyle düşündüm. Bir insanın çocuğu vardır ve çok şımarıktır. Ama ne yaparsa yapsın, kızamazsın. Aslında Eğreti Gelin Ladik bizler için böyle bir durumdu. Yaklaşık üç yıllık süreç içinde bu filmi hayata getirirken ciddi sancılar çektik. Ancak bu film bizim çocuğumuzdu ve işin içine yüreğimizi koymuştuk. Bu filme hiçbir zaman kıyamadık ve çok sevdik. Sonuna kadar bu filmin mücadelesini verdik. İyi bir evlat olmasını istedik. Filmde ağabeyim Zaim Güvenç ile birlikte çalıştık. Yönetmenliğini birlikte yaptık ve ikimizde rol aldık. Ağabeyim Zaim Güvenç ile çalışmak çok keyifliydi. Zaman zaman birbirimize kızıyormuş gibi görünsek de bizim çatışmalarımız güzel şeylerin ortaya çıkmasına neden oluyor düşünüyorum. Herkesin 13 Nisan’da gösterime girecek olan filmimizi izlemesini istiyoruz. Eğreti Gelin Ladik filmi daha önce çekilen Eğreti Gelin filminin devamı değil. Karşılaştırılmaması konusunda bizler çok dikkat ediyoruz. İlk filmle ikinci filmde tek ortak yön Yeşim Salkım’ın hayat verdiği Kostak Emine karakteri. Yeşim Salkım filmde müthiş bir oyunculuk sergiledi. Filmimize büyük bir güç kattı. Filmimizde kadınların toplumda ne kadar zor şartlarda yaşadığını anlatıyoruz. Eğreti Gelin Ladik filminde ‘elalem ne der’ bakışına değiniyoruz. Kız çocuk yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu ve zamanında eğreti gelinlik yapmış olan Kostak Emine karakterinin evladını nasıl sahiplendiğini anlatıyoruz. Çok fazla anlatmak istemiyorum. 13 Nisan’da filmimiz seyirciyle buluşuyor ve görücüye çıkıyor. Umarım herkes kendinden bir şey bulur, beğenir ve sever.
-Eğreti Gelin Ladik filminde Değerli Sanatçı Yeşim Salkım başrolde oynuyor. Yeşim Salkım ile çalışmak nasıldı?
*Yeşim Salkım ile çalışacağımızı öğrendiğimde çok büyük bir yükün altına girdiğimizi düşünüp korktum. Biz Ankara’da iyi işler yapıyoruz, güzel projeler ortaya çıkarıyoruz. Fakat ünlüler deyince her zaman İstanbul akla gelir. Ankara’da daha çok tiyatro ağırlıklı oyuncular var. Bizler bugüne kadar alanında çok başarılı tiyatro ve dizi oyuncularıyla çalıştık. Hepsi de çok kıymetliydi. Eğreti Gelin Ladik filminde Yeşim Hanım ile çalışmak bizim için büyük bir güç oldu. Ben ona, ‘kraliçe’ diyorum. Bizim filmimizin kraliçesi oldu. Yeşim Hanım’ı tanıyınca herşey bir anda değişti. Yeşim Hanım’ın setimize gelmesi tüm gerginliği ortadan kaldırdı. Kendisinin müthiş bir enerjisi var. Bu bizleri çok rahatlattı. Desteğini hala sürdürüyor. Bizden elini hiç çekmedi. Yeşim Hanım ile tanışıp çalışınca tüm endişelerimin yersiz olduğunu düşündüm. Yeşim Hanım çok iyi bir ses sanatçısı ama olağanüstü bir oyuncu olduğunu bu filmde bir kez daha fark ettik. Yönetmen olarak bizleri hiç yormadı. Üst düzey bir oyunculuk performansı sergiledi. Enerjilerimiz inanılmaz uyuştu. Tüm ekip olarak biz Yeşim Hanım’ı çok sevdik, o da bizleri çok sevdi. Ortada bir yürek vardı. O yürekten kaynaklı güzel bir film çıktı. Yeşim Hanım bizim için müthiş bir güç oldu. Keşke tüm yönetmenler Yeşim Hanım ile çalışabilse de bunun keyfini sürebilseler.
-Eğreti Gelin Ladik filminin fragmanında izlediğimiz kadar sizin oyunculuğunuz oldukça dikkat çekici. Filmde canlandırdığınız rolle ilgili de bilgi verir misiniz?
*Filmde, ‘Öküz Ferhat’ isimli karakteri canlandırıyorum. Filmi izleyenler bu karakterin ne kadar kaba bir adam olduğunu görecekler. Ancak ilerleyen süreçte Ferhat’ın geçmişte birçok zorluklardan geçtiğini, insanlar tarafından kullanıldığını ve aslında saf, temiz bir insan olduğunu görecekler. Filmde oynadığım karakter geçmişteki hatalarını sorgulayan biri. Filmin sonunda ise hatalarından ders çıkarıyor. Finalde ise benim oynadığım karakterle ilgili güzel bir sürpriz var. İzleyicilerimiz merak etsin ve filmimizi mutlaka izlesinler.
-Film Tayfası Ankara’da çok güzel projelere imza atıyor. Sizce İstanbul’da olmamak bir dezavantaj mı?
*Film Tayfası’na emek veren birçok güzel yürekli insan var. Son filmimiz Eğreti Gelin Ladik için de tüm ekibimizle hep beraberdik. Film Tayfası’nda başta Zaim Güvenç olmak üzere Özgür Bacaksız, Ali Ekber Aliekberov ve Şems Aliekberov gibi sanatçılar bizi daima yüreklendiren isimler oldular. Film Tayfası kurulduğundan bu yana 16 yıl geçti. Biz bağımsız bir kuruluş olarak yola çıktık. Fakat son dönemlerde bu çektiğimiz filmlerden dolayı şirketleşme yoluna gittik. Film Tayfası sanata gönlünü vermiş olan herkese kapısını açan güzel bir yuva. Biz Film Tayfası’nı bir aile olarak görüyoruz. Dürüst, sanat gönlünü veren herkesle buluşuyoruz. Sadece tiyatro ve sinemayla sınırlı kalmıyoruz. Şiir, müzik, kitap gibi birçok dalda da etkinlikler düzenliyoruz. Oyunculuk ve senaryo atölyelerimiz var. Buralarda derslerimiz oluyor. Çocuklarla ilgili etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Ankara’da bu işleri yapmak dezavantaj mı? Sinema rengi diye bir durum vardır. Aslında sinema rengi Ankara’da yok. Ankara gri bir şehir. Fakat İstanbul gibi bu işi sektör, ticaret haline getirmiş bir şehir de değil. Dilediğimiz kapıyı çaldığımız zaman mutlaka o kapı bize açılıyor. Bu nedenle Ankara’da yaşamak avantajlı. Ancak sektörün kalbi İstanbul olduğu için sanatla uğraşan çoğu kişi İstanbul’u tercih ediyor. Biz Ankara’yı seviyoruz. Buradaki insanlar sanata, sanatçıya kıymet veriyorlar. Hatta, ‘Ankara seyircisi’ diye bir nitelendirme vardır. İstanbul’dan gelen oyuncular da Ankara seyircisini çok severler. Dolayısıyla biz şimdilik Ankara’da olmaktan mutluyuz. Yaptığınız projeleri ülke geneline ve dünyaya duyurmak için İstanbul’a gitmek durumunda kalıyorsunuz. Biz de yavaş yavaş buna doğru gidiyoruz. İstanbul’a gidip geleceğiz ama yerleşmeyeceğiz.
-Hem tiyatro hem de sinemada emek veren bir sanatçısınız. Sizin için öncelikli olan hangisidir?
*Bu soruya tereddütsüz olarak cevabım tiyatro. Tiyatroyu çok seviyorum. İnsanların gözlerinin içine bakıp oynamak, konuşmak beni çok mutlu ediyor. Tiyatrodaki sıcacık ortamı hiçbir şeye değişmem.
-Film Tayfası olarak bundan sonraki projeleriniz nelerdir?
*Yüreğine inandığımız tüm projelere kapımızın açık olduğunu belirtmek isterim. Şu an yazılmış ve neredeyse bitmek üzere olan bir sinema filmimiz var. Özünde Ankara Altındağ yatan bir film. Ağabeyim ve ben Altındağ’da büyümüş iki kardeş olarak Altındağ’a bir borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu borcu bu filmle ödemeyi düşünüyoruz. Hem Altındağ’ı anlatacak belgesel tadında, hem de içinde komedi unsurları olan bir film olacak. Kimi zamansa izleyiciyi hüzünlendirecek güzel bir çalışma olacak. Hemen arkasından yine bir komedi filmi projemiz var. Bu filmle ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda açıklayacağız. Ayrıca Film Tayfası öğrencilerinin sergileyeceği bir tiyatro çalışması var. Benim devam eden tek kişilik bir gösterim var. Film Tayfası oyuncularının devam eden bir tiyatro oyunları var. Bu oyunlarla ilgili turne yapmak istiyoruz. Tiyatro ve sinemayı paralel götürmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte kısa film çekimlerimiz de sürecek.
-Eğreti Gelin Ladik filminden gişe olarak nasıl bir beklentiniz var?
*Bir iş yapılırken her zaman en iyisi hedeflenilir, ona göre davranılır. Bizim de hedefimiz de filmimizin milyonların izlemesi. Ancak ülkemizdeki mevcut seyirci profiline baktığımızda genelde komedi alanındaki filmler daha fazla gişe yapıyor. Dram ağırlıklı filmlerin ise belli bir kitlesi var. Fragmanımız yayınlandığından beri filmimize yönelik ilginin güzel olduğunu düşünüyorum. Filmimizin ciddi sayıda seyirciye ulaşması bizlere sürpriz olmayacaktır. Daha az sayıda izleyiciye de ulaşabiliriz. Bu da bizi üzmez. Biz bu filmi her haliyle sevdik ve kabullendik. Bu film söylediğim gibi bizim evladımız gibi.
-Uzun zamandır tek kişilik gösteriniz devam ediyor. İlerisi için bu konuda hedefiniz nedir?
*Mizah hayatımızın her yerinde. Ben mizahı çok seviyorum. Film Tayfası olarak da öğrencilerimizle içinde mizah barındıran birçok doğaçlama çalışmalar yapıyoruz. İleride öğrencilerimizle birlikte doğaçlama tiyatro oyunları oynamayı düşünüyoruz. Mizah bence acıdan beslenir. Eğreti Gelin Ladik filminin çekimlerinde ağabeyim ile ciddi acılar çektik. Bu acılar zaman içinde mizahını da oluşturuyor. Ben yaşamdaki gözlemlerimi tek kişilik gösterimde izleyicilerimle buluşturuyorum. Umarım önümüzdeki süreçte de tek kişilik gösterim devam eder. Yakın zamanda da Film Tayfası ekibimizden Özgür Bacaksız ile iki kişilik yeni bir oyuna hazırlanıyoruz.
-Oyunculuğa başladığın günden bu yana örnek aldığın oyuncular oldu mu? İleride birlikte oynamayı istediğin isimler var mı?
*Ben oyunculuğa başladığımdan bu ya şu oyuncu gibi olmalıyım diye bir hedefim olmadı. Sevdiğim birçok oyuncu var. Ancak örnek aldığım oyuncu olmadı. Benim daha başına buyruk, sahnede rahat, kendi kafasına göre oyunu yönlendiren bir oyunculuk tarzım var. Birlikte oynamak istediğim çok oyuncu var. Erdal Beşikçioğlu ile oynamayı çok istiyordum ve oynadım. Fatih Akın’ın bir filminde oynamak istiyorum. Bunun dışında Haluk Bilginer, Nejat İşler gibi oyuncularla da oynamak isterim. Ben düz oyunculuğu sevmiyorum. Biraz çılgınlık, delilik olmalı.
-Ağabeyiniz Zaim Güvenç ile hem Eğreti Gelin Ladik filminde hem de bundan önce birçok tiyatro oyunu ve sinema filminde rol aldınız. Ağabey-kardeş olmanızdan dolayı set esnasında veya tiyatroda zorluklar yaşıyor musunuz? Yoksa tanıdığın biriyle birlikte oynamak daha mı rahat?
*Tiyatroda kavuk devretme işi vardır. Her yıl biri bu kavuğu alır. Bizim Film Tayfası’nda da böyle bir durum var. Zaim Güvenç kavuğunu değil yüreğini bana verdi diye düşünüyorum. Birlikte ciddi anlamda yüreklerimizi birleştirip çok büyük bir uyum sağlıyoruz diye düşünüyorum. Ağabey-kardeş olarak anlaşamadığımız, çatıştığımız zamanlar oluyor. Ancak bu çatışmalardan güzel eserler ortaya çıkıyor. Ben birbirimize ciddi manada güç kattığımızı düşünüyorum. Ağabeyimin varlığı bana, benim varlığım ağabeyime pozitif anlamda katkı sağlıyor. Ağabeyim oyunculuk anlamında ciddi bir usta olarak bana büyük artılar kattı. Ne öğrendiysem ben birçoğunu Zaim Güvenç’ten öğrenmişimdir. Şimdi de ben ağabeyimden öğrendiklerimi Film Tayfası’nda genç arkadaşlarıma aktarıyorum. İyi ki ağabeyimle bu yola çıkmış ve baş koymuşuz. İleride de çok daha güzel işler yapacağımızı düşünüyorum.
-Eğreti Gelin Ladik kadın sorunlarına dikkat çeken bir film. Sizin bir sanatçı olarak ülkemizdeki kadın sorunlarına bakışınız nedir?
*Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumu çok açık bir şekilde belirtmek isterim. Şiddet bence yüreği olmayan insanların başvurduğu bir durumdur. Büyük Usta Neşet Ertaş kadınlarımızın önemini belirtmek için çok güzel bir söz söylemiş. Ertaş, ‘Kadınlar insan, biz insanoğluyuz’ diyor. Bu sözün üzerine bir şey söylemeye hiç gerek yok.
-Sizce insanlar neden Eğreti gelin Ladik filmini izlemeli?
*Bu filme bence samimiyeti özleyen insanlar gitmeli. Dürüstlüğü özleyen, emeği görmek isteyen insanlar bu filme gitmeli. Müthiş oyunculuklar izlemek isteyen insanlar da bu filme mutlaka gitmeli. Ayrıca filmimizde kullanılan güzel şarkıları da unutmayalım. Birbirinden güzel şarkılarımızı dinlemek için de bu filmi herkes mutlaka izlemeli. Son olarak da bağımsız sinemaya yüreklerini koymuş sanat emekçilerine destek olmak için de insanlar bu filmi izlemeliler diye düşünüyorum.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.