TOKİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM!

TOKİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM!

Mısri mahallesi ve Örenbağ mahallelerimizde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm neredeyse çeyrek asra varan bir zamandır konuşuluyor. Bazen ısıtılıyor bazen de soğumaya bırakılıyor. Yeni yapılan binalarda bile binaların ekonomik ömrü 60-70 yıl olarak öngörülüyor. Hal böyleyken bizim bu mahallelerdeki evler 90-100 yıllıktır. Adı geçen mahallelerdeki bu evler şehir planlamasının yapılmadığı dönemde yapıldıkları için sokaklar dar; kimilerinin yeri küçücük, kimilerinin yeri daha büyük. Genellikle ahşap olan bu semtlerimize sıkıntı halinde itfaiyelerin girmesi, görev yapması neredeyse imkansızdır.
Devletimiz kentsel dönüşüm meselelerini çözmek için Toplu Konut İdaresi yani TOKİ’yi devreye sokmuştur. Büyük illerde ve Afyonkarahisarımız’da da TOKİ Toplu konutlar yaparak ihtiyaç sahiplerine vermiştir. Her şeyimiz mükemmel olmadığı gibi bu konuda da bazı çarpıklıklar olmuştur. İhtiyaç sahibine çıkmayan konutlar ihtiyacı olmayanlara ikişer üçer çıktığı bilinen bir gerçektir. Konuta hak kazanan bazı vatandaşlarımız az bir müddet sonra haklarını başkalarına devretmektedir. TOKİ’nin yaptığı konutlar planlama olarak oldukça güzel. Yapı malzemelerinin kalitesinde aynı güzelliği göremiyoruz. Hak kazanan daire sahibi epeyce bir zahmet ve tadilattan sonra evine yerleşebiliyor.
Uzun süreli söylentilerin, gerçeğe dönüşmediğini gören Mecidiye mahallesinin Sarıkız Cami caddesi civarındaki sokaklarda sessizce kentsel dönüşüm yapıldı.
Daha önce de Karaman Mahallemizde Yerel Müteahhitler ve mahalle sakinleri aralarında anlaşarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmişlerdir. Karaman Mahallesi örneğinde olduğu gibi Yerel Müteahhitlerce Mısri mahallemiz ve Örenbağ’daki Kentsel Dönüşümün yapılması dilekten öte önerimiz olmalıdır.
Mısri mahallemizde tarihi dokular korunarak bol yeşil alanlı gerçekleşecek proje herkesin gönlünü alacak ve önümüzdeki yüzyıla damgasını taşıyacaktır.
En azından İmaret Camimizin etrafı gibi açılarak yeşillendirilecek Mısri Cami civarı Afyonumuza yakışacaktır.
Adalet her şeyin başıdır. Arsa ve bina sahiplerinin hakları güncellenmiş fiyatlarda tespit edilerek; alanın da verenin de razı olacağı şekle getirilmelidir.
Konu üzerinde düşünenlerin TOKİ yerine yerel müteahhitler kanalıyla bu semtlerdeki Kentsel Dönüşümü gerçekleştirmesi yerinde olur.
Mısri mahallemizdeki dönüşümün seyri, Örenbağ sakinlerine inşallah umut olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi