“Trafik sorunu ortak akılla çözülebilir”

“Trafik sorunu ortak akılla çözülebilir”

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, şehir içi trafik sorununun çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli olarak tanımladığı çözüm önerilerini sıraladı. Arslan, trafik sorununu bire bir yaşayanların katkı verdiği ortak akıldan yararlanılacak bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi
Saadet Partisi (SP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, şehri en önemli problemlerinden birisi olan trafikle ilgili üç bölümden oluşan çözüm önerilerini dün sabah partide düzenlediği basın toplantısında anlattı. Arslan, üç bölümde topladığı önerilerini kısa, orta ve uzun vadeli olarak ifade etti.
“ARKA CADDE ALTERNATİF OLABİLİR”
Kısa vadede, birkaç gün içerisinde yapılabilecekler çalışmalar hakkında bilgi veren Arslan, “Birkaç günde alınabilecek tedbirler içerisinde bazı tek yön uygulamalarının düzenlenmesi, kavşak içi akıcılığın artırılması, trafik ışıklarının düzenlenmesi akla gelmektedir. Trafik yoğunluğunun en fazla yaşandığı yer Müze ile Anıtpark arasındaki yoldur. Yani Kurtuluş Caddesi ve Milli Birlik Caddesi’dir. Buradaki yoğunluğun sebebi ise çarşıya gidecek alternatif bir yolun bulunmamasıdır. Buraya alternatif olarak bir arka caddenin kullanılması trafiği rahatlatacaktır. Şöyle ki; Müze’den çarşıya gidiş istikametinde, Hüseyin Bayık Caddesi, Ömer Fevzi Caddesi, Gedik Ahmet Paşa 2. Sokak, Gedik Ahmet Paşa Caddesi, Osman Atilla Caddesi, Ordu Bulvarı, Yeşilyol Caddesi, Zincirlikuyu Caddesi, Hattat Karahisar Mahallesi 14.Sokak şeklinde düzenlenmelidir. Mecidiye civarından çarşıya gidiş istikametinde ise Altınay Caddesi, 1. Mustafa Sokak, 169.Sokak, Küçük Demirciler Caddesi, 22. Sokak, 2.Küp Çeşme Sokak, Hal Arkası Sokak, Sanat Okulu Arkası Sokak, Zafer Caddesi, Yeni Müze Caddesi, Küçük Pazar Caddesi olarak düzenlenmelidir.” dedi.
“TRAFİK IŞIK SÜRELERİ YOĞUNLUĞA GÖRE DÜZENLENMELİ”
Cadde isimlerinin zamanla değişim gösterdiği için bazı farklı isimler olup, tam anlaşılamayabileceğini söyleyen Arslan, “Aslında söylediğimiz şey haritada da gördüğünüz ifade edildiği gibi Kurtuluş ve Milli Birlik Caddelerine paralel, bir arka caddeyi kullanmaktan ibarettir. Şu anda bu güzergâh üzerindeki bazı caddelerin tek yönlü kullanımı tersine çevrilmesiyle trafik akışı sağlanabilir. Anlaşıldığı üzere yapılacak şey sadece bazı tek yönü tersine çevirmek. Kısa vadede yapılacak bir diğer işlem ise kavşaklarda trafik akışını hızlandırmak olacaktır. Hepimizin şahit olduğu gibi trafikte oluşan kuyruğun sebebi genellikle trafik ışığına yakın yere araç park edilmesidir. Bu araç ister ışıktan önce, ister ışıktan sonra olsun çift şeritten gelen trafiğin, tek şeride düşmesine sebep olmakta, bu da kuyruk oluşmasına neden olmaktadır. Nitekim araç oradan kalktığı zaman trafik rahatlamaktadır. Bu sebeple trafik ışığına yakın alanlarda araç park edilmesini önlemek gerekmektedir. Bunun için kavşakların yeterli kısmına park yapılamayacağını ifade eden çizgiler çizilerek oluşturulacak alanda araç park edilmesini kesinlikle önlemek gerekmektedir. Bu alan trafik yoğunluğuna göre her kavşakta farklılık gösterir. Bazısında daha uzun bazısında daha kısa kenarlı olacaktır. Ayrıca trafik ışıklarının yanma süreleri ve sıraları trafik yoğunluğuna göre düzenlenmelidir.” diye konuştu.
“HER MAHALLEYE 50 ARAÇLIK OTOPARK YAPILMALI”
Orta vadede yapılacakları akıllı kavşaklar, yaya üst geçitleri, yaygın otoparklar olarak sıralanabileceğini dile getiren Arslan, “Hepimizin malumu olan trafik yoğunluğunun sebebi yol kenarına araç park edilmesidir. Bu açıdan kapalı otoparklar yapılması elzemdir. Ancak ihtiyacımız olan şey tek merkezde 200-300 araçlık otopark değil, her mahallede her semtte bulunan 40-50 araçlık yaygın otoparklardır. Müze ile Yoğurt Pazarı kavşağı arasında yol üzerinde 70 araç park ediyor. Yani biz bu semte 50 araçlık bir otopark yapsak mesele büyük ölçüde çözülecektir. Ancak biz tek merkeze büyük otopark yapıyoruz. Bu da vatandaşın işine çok yaramıyor. Mesela Devrane Camii civarındaki bir esnaf aracını park etmek için Zafer Meydanına gelemez. Eğer Zafer Mahallesi’nde bir otopark olursa buraya aracını bırakacaktır. Aynı şey diğer semtler ve mahalleler içinde geçerlidir. Yani küçük ama yaygın otoparklar yapılmalıdır. Bunu söyleyince şöyle diyebilirler; yer yok nereye yapalım? Mahallelerdeki otopark yapılabilecek arsalar ve ya eski evler tespit edilmeli, mal sahibi ile pazarlık yapılarak, gönül rızası ile satın alınarak otopark yapımına derhal başlanılmalıdır.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi