Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türk Dünyası Afyonkarahisar’da toplanacak

Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Zafer Meydanı’nda düzenlenecek Türk Dünyası Şöleni tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu tür etkinliklerle Afyon’u, Türkiye’de ön plana çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türk Dünyası Afyonkarahisar’da toplanacak

Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle AKSAM ve Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Afyonkarahisar Kültür Turizm Derneği işbirliğinde Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Türk Dünyası Şöleni düzenlenecek. 21-29 Ekim tarihleri arasında Zafer Meydanı’nda düzenlenecek şölenin tanıtım toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Afyonkarahisar Kültür Turizm Derneği Kurucu Başkanı Ömer Mazi, Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş katıldı.

Türk Dünyası Şöleni Afyonkarahisar’da

Şölende dokuz gün boyunca Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kerkük, KKTC, Balkan ülkelerinden gelecek sanatçılar sahne alırken, 25 Ekim tarihinde Türkiye’de ilk defa Afyonkarahisar’da yapılacak ve sadece üç yerde gösterim olacak olan Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Türk Halk Dansları Topluluğu “Zafere Doğru Cumhuriyet Doğuyor” isimli özel bir gösteri sunacak. Gün boyu çocuk etkinlikleri, halk oyunları gösterileri ve sirk gösterilerinin de yer alacağı Türk Dünyası Şöleniyle Afyonkarahisar’da Cumhuriyetimizin 100. Yılı bir başka kutlamalara sahne olacak.

“AFYONKARAHİSAR’DA TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI KUTLAMA ETKİNLİKLERİNİ YAPACAĞIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Kültür Turizm Derneği Kurucu Başkanı Ömer Mazi Cumhuriyetin Kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin bu yıl Afyonkarahisar’da bir başka güzel olacağını dile getirerek, “Bildiğiniz gibi bu sene, geçen yıl Büyük Taarruz ‘un 100’üncü yılını kutladık. Afyonkarahisar hem ülkenin kurtuluşunun hem cumhuriyetin kazanıldığı topraklar. Bu sene de Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutluyoruz. Biz Afyonkarahisar’da belki de Türkiye’nin en kapsamlı kutlama etkinliklerini yapacağız. Bunu aynı zamanda sadece Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla değil, Türk dünyasıyla birleştirerek iki anlamlı organizasyonu bir araya getirdik. Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve Türk Dünyası Şöleni Afyonkarahisar’da olacak. Zafer Meydanı’nda çok farklı ülkelerin sanatçıları, dansçıları ile birlikte 100’üncü yıl kutlamaları yapacağız. Şakir Başkan’dan bu proje bana geldiği zaman Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’e teklif ettik. Hiç kayıtsız şartsız “Evet bunu Zafer Meydanı’nda yapalım” diyerek bize en büyük desteği Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek gösterdi. Bu projenin bugüne kadar gelmesindeki en büyük katkı Sayın Başkanındır. Bunu buradan belirtmekte fayda var.” diye konuştu.

“25 EKİM’DE ÖZEL BİR GÖSTERİ OLACAK”

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Türk Halk Dansları Topluluğu’nun 25 Ekim tarihinde özel bir gösteri sunacağını ifade eden Mazi, “Üç aydır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bir iki, üç defa tarih değişti ama sonuçta 5 gündür çok muhteşem bir proje hazırladık. Özelikle 25’inde Türkiye’de ilk defa Afyonkarahisar’da yapılacak ve sadece 3 yerde gösterim olacak olan Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün Türk Halk Dansları Topluluğu sahne alacak.  ‘Zafere Doğru Cumhuriyet Doğuyor’ isimli Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla ilgili bir proje, bir gösteri hazırladılar, bu gösteri ilk defa Afyon’da sahnelenecek. Yirmi dördünde prova, yirmi beşinde Afyonkarahisar’da. Bu gösteri Afyon halkıyla buluşacak ve aynı zamanda da Türk dünyasındaki farklı ülkelerin dansları, müzikleri ve onların kültürleriyle tanışacağız. Bize bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Zeybek’e çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“KÜLTÜREL ETKİNLİKLER VE FESTİVALLERLE AFYON’U, TÜRKİYE’DE ÖN PLANA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’ ise, organizasyona destek vermekten memnuniyet duyduğu ifade ederek, “Bizlere, ‘Türk Dünyası Kültür buluşmaları gerçekleştirelim istiyoruz. Böyle projemiz var.’ Denildiğinde; Türk dünyası olduktan sonra sıkıntı yok. Her daim yanınızdayız. Bunu çekinmeden yapabiliriz. Bize düşen neyse fazlasıyla yerine getirmek için gayret sarf ederiz diye kendilerine belirttik. Tabi biz Afyon Belediyesi olarak Özbekistan’ın Semerkant şehriyle aynı zamanda kardeş şehiriz.  Geçtiğimiz yıl Semerkant’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Ata toprağı oralar ilmin beşiği. Bilhassa Semerkant gerçekten âlimlerin bolca yaşadığı bir şehir. Program bir hayli zengin. Allah kendilerinden razı olsun. Bu tür etkinliklerle Afyon halkını, hemşehrilerimizi buluşturmaya biz devam edeceğiz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz festivaller, kültürel etkinliklerle Afyon’u, Türkiye’de ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“TÜRK DÜNYASI ŞÖLENİ CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA YAKIŞACAK”

Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği Başkanı İbrahim Alimoğlu ise Türk Dünyası Şölenine katkı vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Cumhuriyet’in 100’üncü yıl etkinliğinde böyle kapsamlı bir şey yapılması çok hoşuma gitti. Gerek Şakir Başkanım gerek Ömer kardeşim böyle bir projeyi getirdiğinde çok mutlu oldum. Hakikaten çok değerli bir proje yani Uluslararası Türk Şenliği yapılacak. Cumhuriyetin 100’üncü yılına layık işler yapılacağı için katkılarından dolayı önce başkanıma ve değerli kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“TÜRK DÜNYASINI AFYONKARAHİSARLILAR’LA BULUŞTURACAĞIZ”

Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş ise Sekiz yıldır bu şöleni düzenlediklerini söyleyerek, “bu yıl Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılına özel bir kutlama şöleni olacak. Türk dünyasını Afyonkarahisarlılar’la yüzümüzün akıyla buluşturacağız inşallah. Destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.