DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322246-0,24%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türk Dünyası’nın gözü Ankara’da – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Eylül 2013 17:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Türk Dünyası’nın gözü Ankara’da

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni Türk Dünyası Kurultayı, Moldova’dan Kazakistan’a kadar pek çok katılımcının coşkusuna şahit oldu. Kurultay’da Türkiye dışında yaşayan Türklerin refah ve selametinin Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olduğu vurgulandı

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni Türk Dünyası Kurultayı, Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Yurtiçinden ve yurtdışından pek çok temsilcinin katıldığı törende, Türkiye’nin güçlü olmasının, Türkiye dışında yaşayan Türklerin en büyük arzusu olduğu vurgulandı. Türkiye dışında, Türkiye’yi temsil eden sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, “Bizim için Türkiye önemli. Türkiye güçlü olsun, biz rahat ederiz. Biz Türkiye için oralardayız. Biz Türkiyemiz’den sadece bizi hatırlamasını istiyoruz” dediler. Balkan, Gagavuz, Batı Trakya, Irak, Suriye, Kuzey Kıbrıs Türkleri adına yapılan konuşmalar, büyük alkış aldı.
6 MADDELİK SONUÇ BİLDİRGESİ
Türk Dünyası Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi’nde de Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olmasının, Türk Dünyası’nı olumlu etkileyeceği üzerinde duruldu. 6 maddelik Sonuç Bildirgesi’nde “Türk Dünyası davasının sürdürülmesinin Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün güçlendirilmesine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Türk Milli varlığına yönelik ırkçı ve bölücü tehdit ve tehlikelere karşı kesin sonuç alıcı tedbirlere acilen başvurulmalıdır” denildi. Bildirge’de Türklere ait tarihi eserlerin korunması ve araştırılması için de çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekildi.
ORTAYLI, TELEFONLA KATILDI
Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Eski Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu’nun iştirak ettiği Kurultay’a, Prof. Dr. İlber Ortaylı da telefonla bağlandı. Ortaylı’nın konuşması, dikkatle takip edildi. Kurultayda, Ebulfeyz Elçibey’in Danışmanı Hanım Halilova’nın önerisi, Türk Dünyası için önemli bir adım olarak kabul edildi. Halilova, “Teknolojik gelişmeler bakımından Anglosakson, Kıta Avrupası ve Uzakdoğu Araştırma-Geliştirme okulları var. Türk Dünyası’nın da kendine ait bir Araştırma-Geliştirme okulu olmalı” dedi. Murat ARISOY’un haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.