DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3573230,96%
Afyonkarahisar
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Türk Kadın Çalıştayı’nda kadına dair her şey konuşuldu

Türk Kadın Çalıştayı’nda kadına dair her şey konuşuldu

ABONE OL
10 Mart 2020 10:37
Türk Kadın Çalıştayı’nda kadına dair her şey konuşuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Yüzüncü Yılında İlk Kadın Mitinginden Dünya Kadınlar Gününe Türk Kadını Çalıştayı”na yurt genelinde sağlanan katılımla kadın ve kadına dair her şey enine boyuna konuşuldu.
Afyonkarahisar Barosu’nca organize edilen “Yüzüncü Yılında İlk Kadın Mitinginden Dünya Kadınlar Gününe Türk Kadını Çalıştayı” 7 Mart Cumartesi günü AKÜ Eğitim Fakültesi Abdullah Kaptan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya; AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, İYİ Parti Başkanlık Divanı Üyesi MHP İzmir eski Milletvekili Şenol Sunat, CHP Eskişehir eski Milletvekili Jale Nur Süllü, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, yurdun çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda akademisyenler, hukukçular katıldı.
“ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VERİLİYOR”
Çalıştay’ın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin yaptı. Yüzüncü Yılında İlk Kadın Mitinginden Dünya Kadınlar Gününe Türk Kadını Çalıştayı”nı tek başına kadına şiddet konusuna sıkışmadan düzenlendiğini söyledi. Bu yaklaşımın şiddeti önemsemedikleri, yok saydıkları anlamını çıkarılamayacağını vurgulayan Şahin, “Kamuoyu biliyor ki Afyonkarahisar Barosu tüm organları ve komisyonlarıyla bu güncel sorunun sıkı bir takipçisi olarak sahada amansız bir mücadele vermektedir. Ancak bu sorunu bir hastane metaforu ile acil servis hizmetine benzetebiliriz. Acil servise gelen bir vakaya acilen ve öncelikli müdahale edildiğini, yaraların sarılıp hayat kaybının ortadan kaldırılmaya çalışıldığını biliyoruz. Fakat şunu da biliyoruz ki birçok vaka acil servise gelindiğinde artık geç kalınmış bir vakadır. Orada yapılabilecekler tıbbın bütün imkânına rağmen sınırlıdır ve acil servisler sağlıklı toplum ve sağlıklı bireyleri ortaya koymanın araçları değildir. Hukukun acil servis hizmetleri de aşağı yukarı böyledir.” dedi.
“ŞİDDET EĞİLİMİ YAYGINLAŞIYOR”
Bir takım tedbirlerin uygulanıp kriminal cezaların uygulanmasına gelindiğinde geç kalınmış an kabul edilebileceğine değinen Şahin, “Suçun önlenmesi ve bir sulh toplumunu yaratmanın çaresi cezalar ve hapishaneler değildir. Yıllardır şiddeti konuşup şiddet mağdurlarını himaye etmek için seferber olduk., cezalar talep ettik ve bu minvalde büyük ölçüde bir adım attık. Ancak şiddetin bir türlü azalmayıp katlanarak arttığını görmekten dolayı şaşkınız. Üstelik gelir ve eğitim durumunda ki yükselmede bunu engelleyemiyor. Ne yazık ki şiddet eğitimliler içerisinde daha çabuk yaygınlaşıyor. İdolümüz olan ülkelerde de durum farklı değil. Örneğin Avrupa’da kadın cinayetlerinde Finlandiya kadın cinayetlerinde ilk sırada yer alıyor ve ezberlerimiz bozuluyor. Biz cinsiyetçilik suçlamasına maruz kalan kelimeleri çizerek sözlüklerimizi revize ederken şiddet maalesef hızla yayılarak evrensel bir dile dönüşüyor. Biz insanlığın ortak değerlerine atıfta bulunurken insanlık kavramının dahi ahlaki ve hukuki kurallar olarak işe yaramayacağı bir yöne hızla sürükleniyoruz.” diye konuştu.
“İLK KADIN MİTİNGİNDE BAZI SORULARIN CEVAPLARI VAR”
İnsanlığın geldiği noktanın dehşetle izlendiğini belirten Şahin, “Öyle sanıyorum ki insan, insanlık, birey, erkek kadın gibi kavramların kendileri bir değer önermiyor. Ancak bir değere nispet ettiğinde bir anlam kazanıyor ve parıldamaya başlıyor. İşte insanın anlam arayışı kitabımızın bir bölümü belki de en önemli bölümü olan kadın kavramının anlamını, önemini kavrayıp düşünmeye araştırmaya çabalayacağımız bir çalıştayın başındayız. Kadına niçin şiddet uygulamamalıyız sorusunun cevabını bulmayı denediğimiz bir çalıştay sadece kahrolsun veya hayır sloganına indirgemeden bu kez gerçekten tüm insanlığa önerilebilecek bir değer yargısı bir manifesto. Bu soruların bazı cevapları 100. yılını geride bıraktığımız dünyanın ilk kadın mitinginde Kastamonulu kadınların eylemlerinde, cümlelerinde karşımıza çıkacaktır. Cumhuriyete giden yolda o günkü Kastamonulu kadınların haykırdıkları değerlere bakarak Cumhuriyet kadınının nasılını ve ne olduğunu anlamaya çalışalım. Her alanda ben varım diyen Türk kadınının tarihi perspektifini görmeye çabalayalım.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.