DOLAR 17,9660 0.1%
EURO 18,5499 0.03%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430981-2,41%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Türk Milleti her daim mazlumların yanındadır”

“Türk Milleti her daim mazlumların yanındadır”

ABONE OL
24 Şubat 2022 22:13
“Türk Milleti her daim mazlumların yanındadır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Milletvekili Mehmet Taytak, TBMM’de yaptığı konuşmada “Türk Milleti emperyalist güçlere karşı her daim mazlumun yanında olmuştur” dedi

 

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, TBMM Genel Kurul Toplantısında Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle Tunus Cumhuriyeti arasında kültür merkezlerinin kuruluşu hakkında konuşma yaptı.
“TUNUS’LA İLİŞKİLER GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SÜRÜYOR”
Mehme Taytak, Tunus’un, Türk Milletini bir dost, kurtarıcı ve kardeş bir millet olarak karşıladığının altını çizdi. Taytak, “Türkiye-Tunus ilişkileri tarih ve kültürden kaynaklanan dostluk bağları temelinde geçmişten günümüze sürdürülmektedir.1574 yılında Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki hâkimiyetinin artması ile topraklarına kattığı Tunus, Türk Milletini bir dost, bir kurtarıcı ve kardeş bir millet olarak karşılamıştır. 307 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalan Tunus, Osmanlı devletinin zayıflamasından sonra başta Fransa olmak üzere batılı emperyalistlerin istilasına uğramıştır. Gaban, Senegal ve Tunus gibi Afrika ülkelerinde Fransızlar insanları yalnızca öldürmekle kalmamış geride kalanları da din değiştirmeye zorlamıştır. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca halkları Müslüman olan bu ülkelerde insanlar zorla Hristiyan yapılmıştır. Zalim batı, Fas’ı, Tunus’u ve Cezayir’i işgal ederken 1,5 milyon Müslümanı da katletmiştir.” ifadelerine yer verdi.
“AYYILDIZLI BAYRAK TUNUS’A BIRAKILAN MİRASTIR”
Mehmet Taytak, batının özellikle Fransa’nın Afrika’ya uyguladığı soykırımların, katliamların, uluslararası kamuoyunun vicdanını rahatsız ettiğinin altını çizdi. Taytak şunları kaydetti: “Osmanlı döneminde ülkenin emperyalist ülkelere karşı verdiği direnişi temsil eden ay-yıldızlı al bayrak Türk Milleti’nin Tunus’a bıraktığı miras olarak günümüze kadar gelmiştir. Afrika’ya açılım politikamız, ülkemizin çok boyutlu dış politikasının önemli bir parçasıdır. Karşılıklı olarak, tarihsel ve kültürel bağlarımızın bulunduğu, şehitlerimizin var olduğu Afrika topraklarında yaşayanların Türk milletine ve Türk devletine karşı olumlu ve güvenli yaklaşımları bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir.”
“TÜRK TUNUS KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİLİYOR”
Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla; Türk kültürünü ve Türk sanatını tanıtmak için birçok etkinlik düzenlendiğini ifade eden Taytak, “Ulusal ve uluslararası düzeyde ülkemiz temsil edilmektedir. Ülkeler arasında kurulan kültür merkezleri; o ülkenin tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın önüne sunmak; Dil, kültür ve sanat alanlarında eğitim almak isteyenlere yurtdışında hizmet vermek; diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp, dostluğunu geliştirmek amacıyla kurulur. Tunus’ta bulunan, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olarak faaliyet gösteren, Yunus Emre Enstitüsü ile Türkçe dil eğitimleri, Türk-Tunus ortak miras faaliyetleri gibi çalışmalarla, Türk dilinin ön plana çıkarıldığı birçok konferans ve panellerle Türk Tunus kardeşliği pekiştirilmektedir.” dedi.
“İKİ ÜLKE ARASINDA BÜYÜK
ORTAK MEDENİYET VAR”
Tunus Kültür Merkezi’nin Türkiye’de açılmasının önemine dikkat çeken Taytak, “Türkiye-Tunus arasında büyük bir ortak medeniyet vardır. O topraklarda şehitlerimiz vardır. Anadolu’nun binlerce yiğit evladı Afrika topraklarını korumak için can vermiştir. Türk-Tunus arasındaki kültürel bağ çok güçlüdür. Kültürel anlamda bu bağın daha da güçlenmesi, geliştirilmesi açısından Tunus kültür Merkezinin ülkemizde açılması önem arz etmektedir. Türkiye’nin Afrika ülkerine yaklaşımı, kıtada kapsamlı ve eşit ortaklığı esas alan kazan kazan anlayışıdır ve Afrika halklarının insani tüm ilkeleriyle örtüşmektedir.” ifadelerini kullandı.
“TİCARET HACMİ
DAHA DA ARTACAK”
Türkiye ve Tunus arasındaki ilişkiler iyi düzeyde ilerlediğini dile getiren Taytak sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl 1 milyar dolar olan ihracat rakamlarını aşan ticaret hacmimiz daha da artacaktır. Türkiye Tunus’a maddi ve lojistik destekler vererek bu iki ülke arasındaki ilişkiyi stratejik bir düzeye yükseltmiştir. Tunus, son zamanlarda Türk yatırımcılar için önemli bir saha haline gelmiştir. Tunus’ta faaliyet gösteren birçok Türk şirketi bulunmaktadır. Afrika’nın en nitelikli iş gücüne sahip olmasıyla, Avrupa pazarını hedefleyen Tunus’un her yıl büyüyen ekonomisinde de Türkiye önemli bir partner olarak yerini almıştır. Pandemi dönemini ekonomik büyüme ile kapatan birkaç ülke arasında yer alan Türkiye, 2022 yılında da daha büyük hedeflere aynı inanç ve kararlılıkla yürümektedir. Sağlık bakanlığı ve milli savunma bakanlığı koordinasyonlarındahazırlanan covid-19 aşısı, tespit kiti, solunum cihazı, maske, dezenfektan ve steril eldivenler batının birbirinin maskesine çöktüğü dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Tunus makamlarına teslim edilmiştir.”
“ATATÜRK ALLAH’IN
SEÇTİĞİ BÜYÜK İNSAN”
Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba’nın Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk için kullandığı sözleri hatırlatan Taytak sözlerini şöyle tamamladı: “Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba Atatürk hakkında şunları söylemiştir. Tunus, Türk Milleti’nin gönül coğrafyasında bulunan kadim ve dost bir ülkedir. Tunus Milleti, bugün yüzyıllık bağlarla bağlı bulunduğu kardeş ve soylu Türk Milleti ile Mustafa Kemal’in unutulmaz anısını canlandırmak ve saygıyla anmak üzere hürmetkâr bir düşünce içinde birleşmektedir. Onun, sahada savaş meydanlarında büyük asker olduğunu tespit ettikten sonra her şeyin tamamen kaybolduğu düşünülen bir anda milletinden ümidini kesmeyi ve yenilgiyi kabul etmeyi şiddetle reddeden Allah’ın seçtiği büyük insanı anıyoruz. Onun ölmez eseri egemenliklerini elde etmiş milletlerin kaderlerine hükmedenler için ışıklı bir örnek ve bir ilham kaynağı olarak kalacaktır.” >> Burak AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.