Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye Coca Cola’ya Teşvik Verdi Mi?

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ COCA COLA DOĞRU MU? Boykot devam ederken dikkat çeken karar iddiaları gerçek mi? Türkiye Coca Cola teşvik belgesi verdi mi?

Türkiye Coca Cola’ya Teşvik Verdi Mi?

Türkiye’nin Coca Cola’ya destek verdiği ve teşvik belgesi çıkardığı yönündeki iddia ortalığı karıştırdı. Yatırım teşvik belgesi Coca Cola doğru mu? sorusuna kullanıcılar yanıt arıyor.

Gazze’deki soykırımın devam ettiği günlerde vatandaşların boykot çalışmaları tüm hızıyla sürerken bu tür bir iddianın ortaya atılması zihiznleri bulandırdı. Peki, Türkiye Coca Cola teşvik belgesi verdi mi?
YATIRIM TEŞVİK BELGESİ COCA COLA DOĞRU MU?
Yatırım teşvik belgesi Coca Cola doğru mu? Türkiye Coca Cola teşvik belgesi verdi mi? soruları araştırılıyor. Türkiye’de milyonlarca vatandaşın İsrail’in başlattığı soykırım ve katliam saldırılarına karşı boykot kararı almasının ardından iktidarın; İsrail’in de hisselerine sahip olduğu bilinen Coca Cola’ya teşvik belgesi vermesi gerginliğe yol açtı. Şimdi vatandaşlar haberin doğru olup olmadığını araştırıyor.

Coca Cola teşvik belgesi iddiaları İletişim Başkanlığı tarafından yalanlandı.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Boykotlar sürerken Coca-Cola’ya devlet desteği” haberlerinde bahsedilen teşvikin, ülkedeki yatırımlara verilen otomatik vergi indirimlerinden ibaret olduğunu ve ağustosta verildiğini bildirdi.

TÜRKİYE COCA COLA TEŞVİK BELGESİ VERDİ Mİ?
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarındaki “Coca-Cola’ya devlet desteği”ne ilişkin haberlerin manipülasyon içerdiği belirtildi.

Ağustos ayında 1301 yatırım teşvik belgesi düzenlendiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İddiaya konu teşvik de bu kapsamdadır. Verilen teşvikler, hususi olarak şirket ve proje değerlendirmesi yapılarak verilen teşvikler değildir, ülkedeki yatırımlara verilen otomatik vergi indirimlerinden ibarettir. Haber metninde ağustos ayında teşvik verildiği ifade edilirken, başlıkta ‘boykot sürerken’ denilerek açıkça manipülasyon yapılmaktadır. Ayrıca haberde teşvik tutarıymış gibi ifade edilen 590 milyon lira teşvik değil, yatırım tutarıdır.”

COCA COLA’NIN SAHİPLERİ KİM?
Coca-Cola, The Coca-Cola Company adlı bir şirkete ait. Coca-Cola, dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisidir. 200’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve 500’den fazla marka ve çeşit ürün üretmektedir. Coca-Cola’nın en popüler ürünleri arasında Coca-Cola, Diet Coke, Fanta, Sprite ve Schweppes yer almaktadır.

Bu şirket, halka açık bir şirket ve hisseleri New York Borsası’nda işlem görüyor. Coca-Cola’nın en büyük hissedarları şunlar:

Berkshire Hathaway: %9,25
Vanguard Group: %8,16
BlackRock: %4,63
State Street Corporation: %4,31
The Coca-Cola Company’nin çalışanları: %5,24
Bu hissedarlar, Coca-Cola’nın hissedarlarına ait olan toplam hisselerin yaklaşık %32’sine sahip. Kalan hisseler, diğer yatırımcılar ve bireysel yatırımcılara ait.