Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Türkiye’nin İlk Astronotu Yarın AKÜ’de Konuşacak”

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, öğrenci kulüp ve topluluk başkanlıkları görevlerini yürüten öğrencilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Karakaş, “Üniversitemizde nitelikle yapılan etkinliklerin çoğalmasını destekliyoruz. Yarın Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı üniversitemize gelerek söyleşi programına katılacak. Tüm öğrencilerimizi bekliyorum.” dedi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ)

Merkezi Yemekhanede gerçekleştirilen iftar programına AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Gürbüz Bıdık, AKÜ personeli ve öğrenci kulüp ve toplulukların temsilcileri katıldı.

“AKÜ’NÜN 35 BİN ÖĞRENCİSİ VAR”

Programda açıklama yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün en etkili öğrencileri ile bir araya geldiklerini belirtti. Karakaş, “Üniversitemizde 35 bin öğrencimiz var. Bu 35 bin öğrenci içerisinde kulüplerde, topluluklarda ve benzeri oluşumlarda; ön plana çıkan, faaliyetlere katılan, bu faaliyetlere liderlik yapan dolayısıyla da bu faaliyetlerin içerisinde fiili olarak bulunan öğrencilerimizsiniz. Liderlik özellikleriniz ön plana çıktığı için buralardasınız. Yaptığınız işler bunu gösteriyor.” dedi.

“Türkiye’nin İlk Astronotu Yarın AKÜ’de Konuşacak”

“SOSYAL ZEKÂ AKADEMİK ZEKÂYI DA GÜÇLENDİRİYOR”

Üniversite eğitiminin sadece öğrenme yaşantısından ibaret olmadığını kaydeden Rektör Karakaş, “Üniversite hayatı, sosyal ve kültürel yaşantı ile birlikte tamamlanan bir süreçtir. Üniversite, bir sosyalleşme sürecidir. Üniversite hayatının 3 ayağı vardır; birincisi, temel olanı öğrenme yaşantısıdır, diğerleri ise sosyal ve kültürel yaşantıdır. Üniversite kimliği bu 3 ayakla tamamlanır. Siz de bu 3 ayağın 3’ünde de yer alıyorsunuz. Büyük ihtimalle derslerinizde de başarılısınızdır. Çünkü sosyal zekâ aynı zamanda akademik zekâyı da güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Siz sosyal zekâsı öne çıkan arkadaşlarımızsınız. Dolayısıyla hepinizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“28 MART’TA TÜRKİYE’NİN İLK ASTRONOTU GEZERAVCI AKÜ’DE”

AKÜ’de etkinliklerin nitelikli bir şekilde çoğalarak yapılmasını desteklemeye devam ettiklerini ifade eden Rektör Karakaş, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 2,5 yılımız pandemi ile geçti, 1 yıl deprem nedeniyle ayrı kaldık. Ben 2019 Nisan’ında Rektör olarak atandığımda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal hizmet ve uluslararasılaşma gibi üniversitelerin temel misyonları ile ilgili hayata geçirmek istediğimiz temel politikalarımız vardı. Kültürel ve sosyal alanda da projelerimiz vardı. AKÜFEST bunlardan birisiydi. Beşinci yıla giriyoruz. Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde 1 tanesini gerçekleştirebildik. Nedeni; pandemi ve depremdi. Ama bu sene daha önce yaptığımızdan daha güçlü, daha çeşitlenmiş ve zenginleşmiş bir AKÜFEST planlıyoruz. Bilim, Teknoloji, Kültür, Sanat ve Eğlence Festivali olarak açılımını yaptığımız AKÜFEST’i hep birlikte gerçekleştireceğiz. Tabii ki bizim sosyal faaliyet alanımız ve sizlerin sosyal ve kültürel faaliyet alanınız sadece AKÜFEST ile sınırlı değil. Zaten siz, kendi kulüp ve topluluklarınızın işlevleri ve amaçları doğrultusunda faaliyetler yapıyorsunuz. Biz de bu faaliyetlere mümkün olduğunca destek vermeye gayret ediyoruz. Farklı alanlarda birikimleri olan kişileri üniversitemize davet etmeye devam edeceğiz. Valilik, belediye, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası ile yaptığımız iş birlikleri sayesinde sizlerin öncü rolü de eklenerek kültürel ve sosyal alandaki faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Sizler kendi alanlarınızdaki faaliyetlerde de destek bekliyorsunuz. Üniversitenin imkânları çerçevesinde bunları desteklemeye gayret ediyoruz. Yönetim olarak 7/24 saat hizmetinizdeyiz. 28 Mart 2024 Perşembe günü ise Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Atatürk Kongre Merkezinde saat 16.00’da bir söyleşi gerçekleştirecek. Hepinizi bekliyorum.”