Ulaşımda halkı da esnafı da düşüneceğiz

Ulaşımda halkı da esnafı da düşüneceğiz

Ulaşımda halkı da esnafı da düşüneceğiz

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret Finansman Kulübü (UTF) tarafından düzenlenen kariyer söyleyişleri etkinliğinin konuğu oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen söyleyişe konuk olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban başarının sırrını paylaştı.
NE UCUZ, NE PAHALI
Ulaşım fiyatları konusunda kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Başkan Burhanettin Çoban; eleştirilere hak verdiklerini ancak Afyonkarahisar’ın son dört yıldır Türkiye’de en ucuz taşımacılık yapan il olduğunu kaydetti. Başkan Çoban; “Son dört yıldır taşımacılık konusunda rekabet vardı. Bu rekabette ucuz taşımacılığı da beraberinde getirdi. Türkiye şartlarında Afyon’da ulaşım fiyatları ne ucuz, ne de pahalı diyebiliriz. Ancak Afyon’da şöyle bir avantaj var. İkinci ve üçüncü bindilerde ücret yok. Şu anki güncel fiyatlarımız da bir buçuk yıl geçerli. Ulaşım fiyatları konusunda halkımızı da öğrencilerimizi de otobüs esnafı da düşüneceğiz” diye konuştu.
ANALİZ
RAPORLARINI PAYLAŞTI
Söyleşi sırasında bir öğrenci, hava kirliliği konusunda Başkan Çoban’a soru yönetti.  Bu soru üzerine Başkan Çoban 2016 yılına kadar Afyonkarahisar’ın Türkiye’de havası kirli sayılabilecek iller arasında olduğunu ancak bunun bu yıl için geçerli olmadığını ifade etti. Başkan Çoban öğrencilerden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları web sitesini ziyaret etmesini istedi ve buradaki anlık hava kirliliği analiz raporlarını öğrencilerle paylaştı. Güncel verilere bakıldı ve hava kirliliğinin sınırların altında olduğu gözlemlendi.
ANS’DE 3 BİN TON
KÖMÜR YAKILMADI
Belediye Başkanı Burhanettin Başkan Çoban; “Bu seneye kadar, Türkiye’de havası kirli sayılabilecek iller arasındaydık. Bakınız üniversitemizin yıllık kömür tüketimi 3 bin tonmuş. Bu sene ANS’de 3 bin ton kömür yakılmadı. Göreve geldiğim zaman jeotermalle ısınan konut sayısı, 4 bin’di. Şuan üniversite hariç 25 bin konuta eş değer bina, jeotermalle ısınıyor. Yine göreve geldiğimde doğalgaz abone sayısı 6 bin idi, şu an 45 bine çıktı. Ama buna rağmen hala doğalgaz yâda jeotermal gelmiş mahallelerimizde insanlar bu sisteme geçmiyor, kömür yakıyorlardı. Bununla ilgili geçen yıl Valimiz Başkanlığında karar aldık, bu çok etkili oldu. Bu sene ilk defa hava kirliliğinde iki madde de öndeyiz.  Birisi kükürt dioksit, bir diğeri de partikül madde. Kükürt dioksit geçen senenin tam 500’de birine düşmüş. Bir tek şu anda partikül madde de sıkıntılıyız. O da hassas sınırda. Bu alınan tedbirlerle bunu aştık. Hava Kirliliği istasyonumuz da kömür yakılan Örenbağ denilen bölgede.  Eğer o istasyon merkezi bölgede olsa sonuçlar böyle dahi çıkmayabilir” dedi. (Kocatepe Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi