DOLAR 16,6112 0.47%
EURO 17,6215 0.47%
ALTIN 974,760,63
BITCOIN 346643-1,41%
Afyonkarahisar
17°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

UNESCO, Afyon mutfağını markalaştıracak

UNESCO, Afyon mutfağını markalaştıracak

ABONE OL
6 Kasım 2019 14:03
UNESCO, Afyon mutfağını markalaştıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Afyonkarahisar’ı Gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı’na” dahil etmesinin şehrin zengin mutfağının markalaşmasına büyük katkı sunması bekleniyor

 

Markalaşma ile birlikte şehre gelen turist sayısının artması ile hem kültürel etkileşimin hem de şehir ekonomisinin hareketlenmesi bekleniyor. UNESCO, Gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na Afyonkarahisar’ı da dahil ettiğini geçtiğimiz hafta duyurmuştu. Gaziantep ve Hatay mutfağından sonra Türkiye’den sadece Afyonkarahisar mutfağının dahil edildiği bu ağ, Afyonkarahisar mutfağının markalaşmasına büyük katkı sunması hedefleniyor.
7 TEMA BULUNUYOR
Yaratıcı Şehirler Ağında; edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları olmak üzere 7 tema bulunuyor. Bu sene ağa kabul edilen 66 şehirle birlikte ağa dahil şehir sayısı dünya genelinde 246’ya yükseldi. Öte yandan sadece Gastronomi alanında bu yıla kadar 26 şehir listede yer alırken bu sayı 36’ya çıktı.
TÜRKİYE’Yİ 6 ŞEHİR TEMSİL EDİYOR
Bu sene ağa dahil olan Afyonkarahisar ve Kırşehir ile birlikte Türkiye’yi Gastronomi teması altında Afyonkarahisar, Gaziantep ve Hatay, Zanaat ve Halk Sanatları Teması altında Kütahya, Tasarım Teması altında İstanbul, Müzik teması altında Kırşehir olmak üzere toplam 6 şehir temsil ediyor.
MARKALAŞMA NOKTASINDA ÖNEMLİ BİR ETİKET
Afyonkarahisar’ın Yaratıcı Şehirler Ağına katılmasının en önemli özelliğinin şehrin gastronomisi ile markalaşması noktasında önemli bir etiket kazandığı ifade ediliyor. Orta ve uzun vadede şehrin markalaşmasının yanında turizm potansiyelinin de artması hedefleniyor.
KATMA DEĞER ARTACAK
Ağa katılmanın bir diğer yönünde ise şehrin üretim alanında katma değerinin artması bekleniyor. Öte yandan şehirdeki turizm sektörünün canlandırılması, turist sayısının arttırılması ve turizm potansiyelinin çeşitlendirilmesi belirlenen kazanımlar olarak hedefleniyor.
DÜNYA GENELİNDE PRESTİJİ ARTIRACAK
Afyonkarahisar’ı Gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı’na” dahil edilmesi ile birlikte kente yürütülen ve planlanan diğer proje ve çalışmalara bütünleyici olacak çarpan ve katalizör etkisi oluşturması ile birlikte ilin ulusal ve uluslararası ölçekte prestij ve tanınırlığının arttırılması, ulusal ve uluslararası aktörlerle iş birliğinin geliştirilmesi bekleniyor.
İHRACAT POTANSİYELİ ARTACAK
Yaratıcı Şehirler Ağı’nın bir diğer kazanımı ise ihracat noktasında olması bekleniyor. Afyonkarahisar’ın gastronomik alanda tüm değerlerinin üreticilerinin tanınırlıklarının ve ihracat potansiyellerinin arttırılması şehrin marka şehir haline dönüşümünün tamamlanması için önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.