DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362203-0,19%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“UNESCO’ya dahil olduk demekle iş bitmiyor, daha yeni başlıyoruz”

“UNESCO’ya dahil olduk demekle iş bitmiyor, daha yeni başlıyoruz”

ABONE OL
23 Kasım 2019 12:08
“UNESCO’ya dahil olduk demekle iş bitmiyor, daha yeni başlıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Üyeliğine kabul edilmesinin ardından yol haritasının belirlenmesi için düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti Milletvekili Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın önemli bir kazanım elde ettiğini ve bunu da muhafaza etmesi için çok iyi çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “UNESCO’ya dahil olduk demekle iş bitmiyor. Biz, daha yeni başlıyoruz” dedi

Korel Termal Otelde düzenlenen toplantıya; Vali Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İGM Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, ZEKÂ Genel Sekreteri Veli Oğuz, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve özel sektör temsilcileri ile mensupları katıldı.
“AFYON, İLK BAŞVURUSUNDA AĞA KABUL EDİLDİ”
Toplantıda ilk olarak ZEKA Genel Sekreteri Veli Oğuz konuştu. Başvuru süreci hakkında bilgiler veren Veli Oğuz, “Afyonkarahisar, 31 Ekim 2019 tarihinde ilan edilen yeni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeleri arasında yer alarak, Gastronomi alanında Yaratıcı Şehir unvanını almaya hak kazanmıştır. Yaratıcı Şehir unvanı almaya hak kazanan Afyonkarahisar, ağa 66 yeni şehrin eklenmesiyle birlikte UNESCO tarafından ‘Yaratıcı Şehir’ olarak kabul edilen dünyadaki 246 şehirden biri olmuştur. Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı da, Afyonkarahisar ve Kırşehir’in eklenmesiyle 6’ya yükselmiştir. Afyonkarahisar söz konusu ağa Gastronomi dalında kabul edilen Gaziantep ve Hatay’ın ardından Türkiye’den üçüncü şehir olma başarısını göstermiş olup dünyada bu alanda ağa kabul edilen 36 şehirden biri olmuştur. Afyonkarahisar Valiliği önderliğinde Afyonkarahisar Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu ve Ajansımızın koordinasyonunu üstlendiği başvuru sürecinde, 2018 yılından beri yürütülen çalışmalar sonucunda ilk başvurusunda Ağa kabul edilmeyi başaran Afyonkarahisar, bu alanda büyük bir başarıya imza atmıştır.” dedi.
“AFYON’UN HİKAYELERİNİN ÖN PLANA ÇIKARILMASI GEREKİYOR”
TAFED Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına yeni dahil olan Afyonkarahisar ile ilgili görüşlerini anlattı. Gastronomi ile ilgili Afyonkarahisar’ın hikayelerinin ön plana çıkarılması gerektiğini savunan Açıköz, kendilerine verilecek her görevde Afyonkarahisar’ın yanında olduklarını ifade etti.
“BELEDİYE OLARAK HIZLICA HAZIRLIKLARA BAŞLADIK”
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “İlimizin UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesinin ardından Belediye olarak hızlıca hazırlıklara başladık. Bu konuda birimlerimizi kurup web sayfamızı oluşturduk. Logo çalışmalarımızı devam ediyor. Sayın Valimizin başkanlığında Zafer Kalkınma Ajansımızla beraber logomuzu de belirleyeceğiz. UNESCO’ya yapılan müracaat sırasında özellikle Sayın Bakanımıza, milletvekillerimize ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu süreçte Dışişleri Bakanımız ile Kültür ve Turizm Bakanımız ile randevu alarak yaptığımız ziyaretlerin de çok faydasını da gördük. Bu toplantı vesileyle sayın bakanlarımıza da teşekkür ediyorum. Gastronomi alanında bizden önce tescil alan Gaziantep ve Hatay illerimize de önümüzdeki ay içerisinde ziyaret gerçekleştirmek üzere programımızı yaptık. Ki zaten Belediyeler Birliği toplantısında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e özellikle desteklerinden dolayı teşekkür etmiş ve kendisini ilimize davet etmiştim. Kendileri, inşallah ilimizdeki bir etkinliğe katılacaklarını ifade ettiler. Ben bir kez daha toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
“BİZ DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”
Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu da UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Afyonkarahisar’ın da dahil olmasına katkı sunanlara herkese teşekkür etti. Afyonkarahisar’ın önemli bir kazanım elde ettiğini ve bunu da muhafaza etmesi için çok iyi çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Eroğlu, şöyle devam etti:
“Önce bir üst heyet ile bunların takipçisi olacak bir başka heyet oluşturalım. Ayrıca, kim, neyi, ne zaman yapacak şeklinde de bir zaman çizelgesi hazırlayalım. Bunu belirlemezsek ve takip etmezsek neticeye ulaşamayız. Bu konuda yapılacak bütün faaliyetleri yazalım. Takibi noktasında da 3 ile 6 ayda bir toplantılar yapılsın. Yani, ‘UNESCO’ya dahil olduk’ demekle iş bitmiyor. Biz, daha yeni başlıyoruz. Herkesin görüşlerini ve tekliflerini alalım. Bu işin üzerine kararlı bir şekilde gidelim.”
“TURİZM ALANINDA BİR ÜST BASAMAĞA ÇIKTIK”
Daha sonra söz alan ve Afyonkarahisar’ın turizm alanında bir üst basamağa çıktığını belirten Vali Mustafa Tutulmaz, “İlimiz adına yeni bir aşamaya adım attığımız gündür. İlimizin marka değerini artırmak, marka şehir yapabilmek adına her geçen gün program, etkinlik yapıyoruz. Değişik ağlara ilimizi katmaya çalışıyoruz. UNESCO’nun Gastronomi alanında ilimizi Yaratıcı Şehirler Ağı’na katmasıyla birlikte turizm açısından ilimizin bir üst basamağa çıktığını söyleyebilirim. Gastronomi turizmin en önemli ayaklarından biridir. İnsanlar gezmek, görmek ister ama daha evlerinden çıkmadan neyi yeriz, nasıl ve nerede yeriz bunları düşünme aşamasındadır. Genelde böyle bir psikoloji vardır. İzin ve tatillerde harcamanın sınırı yoktur. Turizm açısından parlayan yıldız olan Afyonkarahisar’da şanslıyız. Her geçen gün ilimize gelen kişi sayısında artışı görüyoruz. Bu hafta ilimizde 20-30 bin kişi arasında bir gurubu misafir ediyoruz. Yıl boyunca bu kalabalığı devam ettirebilmenin yolu da işte Gastronomi.” diye konuştu.
“BU AĞI İYİ DEĞERLENDİRİRSEK İLİMİZ DAHA FAZLA KAZANIM SAĞLAYACAK”
Bu durumdan en üst düzeyde faydalanılması ve şehre en fazla gelir ve katkıyı sağlamak gerektiğine dikkat çeken Vali Tutulmaz, “Bizim Gastronomi ve lezzetle ilgili alanda muhakkak kazanımlarımız var. Bugüne kadar bu yönden ilimiz önemli bir kazanım elde etmiş, çok sayıda kişi iş sahibi olmuştur. Eğer bu ağı iyi değerlendirebilirsek ilimiz daha fazla kazanım elde edecek ve daha fazla gelir sağlayacaktır. İlimizi tanıtalım diyoruz ama tanıtırken de aslında daha fazla iş ve aş nasıl sağlarız gayemiz budur. Bundan mutluyuz. İlimiz işsizliğin en az olduğu illerden birisidir. Turizmin de bunda katkısı büyüktür. Geçen yıl yaşanan krizden ilimiz çok az etkilenmiştir. İŞKUR 10 binin üzerinden işçi talep ederken bizim işe yerleştirdiğimiz kişi sayısı 8 binlerde kalmıştır. 2 bine yakın bir işçi açığı var. Çalışmak isteyen herkese iş var. Bizim bunu daha da artırmamız ve otellerimizi daha yüksek fiyatla pazarlamamız, esnaf ve iş yerlerinin daha fazla kar elde etmesi gerekir. Bu da iyi tanıtımdan geçiyor. Ağlara ilimizi dâhil ettik. Bu ağlar ile aslında turizm açısından bir sertifika alıyoruz. Bu sertifika uluslararası düzeyde bu şehir güvenli bir şehir, bu şehir turizm şehridir, bu şehre gidilir, bu şehir gezilir, bu şehre gidilmesi gerekir anlamlı taşıyor. Bu güvenceyi almak kadar korumamamız da gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


“SÜRECİ AMATÖR RUHLA AMA PROFESYONELLİKLE YÜRÜTMELİYİZ”
Gastronomi alanında başlangıçtayız diyen Vali Tutulmaz, “Yükümlülükler var. Yapmamız gereken çok iş var. Tüm taraflar bu işin bir kenarından tutarak süreci amatör ruhla ama profesyonellikle yürütmeliyiz. Eğer profesyonellikle yürütmezsek çok fazla kazanım elde edemeyiz. Şunu biliyoruz bizler rekabet içerisinde olduğumuz birçok şehri geçtik. Bizden daha iyi Gastronomi şehirleri vardı ama biz onları geçtik. Bundan sonraki tavırlarımızla, başarımızla rakiplerimizi geçtiğimizi ispat etmeliyiz. Başarımızı hak ederek aldığımızı göstermeliyiz. Kamu kurumları yapar anlayışında olamayalım. Bu iş Valiliğin, Belediyenin, Kalkınma Ajansınındır demeyelim. Hepimiz, her otel, her lokanta, lokumcu, sucukçu ve gastronomi alanında gelir elde eden herkes bu işin bir ucundan tutmalıdır. Sporda aynı hataya düştük. Bu unvanı aldık ama bu unvanı profesyonelce koruyamazsak bu ağdan çıkabiliriz. Sorumluluğumuzu bilelim ve gereğini yerine getirelim. İşimiz çok zor değil. Afyon’da 2 yıl önce Gastronomi kelimesi duyulsaydı belki de gülünecek bir durumdaydık, bu neyin nesi denildi belki de. Ama biz Gastronomiyi dünya çapında tescillemiş olduk. Bunu festivallerle, etkinliklerle yaptık. Bundan sonra turizmde atacağımız diğer adımlarda bundan da faydalanacağız. UNESCO bizi tescilleteceğiz. Fonlardan kaynak alırken elimiz daha da güçlenecek.” dedi.
“DİKKAT ÇEKİYORUZ, AFYON İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ”
Turizm Bakanlığına Avrupa Birliğinin destinasyon belirlenmesi ile ilgili sağlık ve esenlik alanında başvuru yapıldığını kaydeden Vali Mustafa Tutulmaz, “Biz burada UNESCO’dan bahsettik. Bizim için UNESCO şehri olmak önemliydi. Büyük ihtimal onu da elde edeceğiz. Turizm Bakanlığına önümüzdeki yılın Şifalı Frigya Yolu Yılı ilan edilmesi başvurusunda bulunduk. İnşallah ondan da verim alırız. Biz dikkat çekiyoruz. Afyon’un durumunu Bakanlıklar ve Uluslararası kuruluşlar nezdinde olsun farkındalık oluşturma yönünde dikkat çekiyoruz. Bu fırsatı iyi değerlendirelim. Profesyonel düşünelim ve bu durumdan verim alalım. Burada bir yol haritası çizelim ve bu toplantıdan hepimiz verim alalım.” ifadelerini kullandı.
FİKİRLER İSTİŞARE EDİLDİ
Toplantıda başvuru dosyasında UNESCO’ya sunulmuş olan taahhütlerin koordineli bir şekilde yerine getirilebilmesi için proje önerileri görüşüldü. Ayrıca üyeliğin Afyonkarahisar ekonomisine ve tanıtımına azami katkı sağlaması adına yapılabilecek diğer faaliyetler logo tasarımı, internet sitesi ve sosyal medya araçlarının kullanımı/yönetimi, üyelik sürecinin koordinasyonu gibi hususlar istişare edildi. Sırayla söz alan katılımcılar projelerini ve fikirlerini paylaştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.