DOLAR 16,6329 -0.08%
EURO 17,4422 -0.11%
ALTIN 972,04-0,08
BITCOIN 333056-1,48%
Afyonkarahisar
22°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Üstün yetenekli çocuklarımızı beyin göçünden koruyacağız”

ABONE OL
13 Mart 2012 15:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
"Üstün yetenekli çocuklarımızı beyin göçünden koruyacağız"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, “üstün yetenekli çocuklarımızı beyin göçünden koruyacağız’’ dedi

Yılmaz ile birlikte Milliyetçi Hareket Partili 21 Milletvekili tarafından verilen, “Üstün Yetenekli Çocuklar” hakkındaki araştırma önergesi, TBMM de grubu bulunan diğer partilerin de destekleri ile kabul edilerek Araştırma Komisyonu kuruldu.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yılmaz, Türkiye’de üstün yetenekli çocukların oldukça ciddi bir orana sahip olduğunu belirterek, uzun yıllardır bu konunun ihmal edildiğini söyledi.
Yılmaz, açıklamasında: “Bu çocuklarımızın tespitinden, eğitiminin devamına, çalışma hayatının şekillendirmesine kadar birçok konuda belirsizlik söz konusu idi. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konuda TBMM nezdinde bir Araştırma Komisyonu kurularak uygulamada birlik ve yasal düzenlemelerin yapılıp; üstün yetenekli çocuklarımızın ülkemizin geleceği içinde yer almalarının sağlanmasını istedik. TBMM de bulunan diğer partilerinde destekleri ile bu komisyon kuruldu ve çok yakın bir zamanda gerekli çalışmaları yapacak. Bu konu ülke-mizin geleceği ve üstün yetenekli çocuklarımız açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Yıllardır bu yeteneğe sahip çocuklarımız unutulmuş ve ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Bunun sonucunda ise beyin göçü denilen olay doğal olarak ortaya çıkmış ülkemizde kendilerine özel çalışma koşulları, eğitim imkânları bulunmayan üstün yetenekli çocuklarımız başka ülkelerce tabiri caiz ise havada kapılmıştır. İşte kurulan bu komisyon inşallah yapacağı ciddi çalışmalar ile üstün yetenekli çocukların tespitinden, eğitim öğretimin yapılmasına, çalışma hayatının şekillendirilmesine kadar birçok konuyu tespit edecek, sorunları ortaya çıkartacak ve çözülmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ve altyapı çalışmalarının yapılmasını sağlayacak.”
Bu konuda ailelere ve bütün vatandaşlara da büyük görevler düştüğünü hatırlatan Yılmaz, ailelere de çağrıda bulundu. Yılmaz, “Ailenizde ve çevrenizde bu vasıfları taşıdığına, üstün yetenekli olduğuna inandığınız çocukları fark ettiğinizde mutlaka birbirinizi uyarıp çocukların gerekli testlerinin ve değerlendirmelerinin yapılmasını sağlamak için şu an için Rehberlik Araştırma Merkezlerine yönlendirmesini istiyorum. Unutmayalım ki bu çocuklar bizim geleceğimiz ve onların fark edilmesini sağlamakta bizlerin en büyük görevidir.” şeklinde konuştu. (Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.