DOLAR 16,6383 -0.29%
EURO 17,5653 -0.16%
ALTIN 972,26-0,38
BITCOIN 337112-2,03%
Afyonkarahisar
19°

PARÇALI BULUTLU

03:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vicdan-Sızlar

ABONE OL
22 Kasım 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kafa kağıdı, küçük deftercik şeklinde yani eski olanlar çok iyi bilirler; eskiden ilk mekteplerde “Yurttaşlık Bilgisi” adında bir ders okuturlardı. Bu derste öğrendik hep iyi bir yurttaş olmayı.
Bir de “Andımız” vardı, sabahları söylediğimiz. Andımız’ın içinde “… yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir” sözü vardı.
İyi bir yurttaş olmayı öğretmenlerimizden, yurttaşlık bilgisini kitaplardan öğrendik. Yazılılarda, sözlülerde sordular öğretmenlerimiz iyi yurttaş olmanın koşullarını. Tam beş yıl, her gün “yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir” diye beynimize kazıdık yurt sevgisinin en kutsal sevgi olduğunu…
Lakin sonraları “yurdumu, milletimi ÜZÜM’den çok sevmektir” diyerek Andımız’ı hançerlediler. Sonra da ibadet kadar kutsal olan askerliği vicdanlarından reddettiler. Usul usul internette örgütlendiler. Artık askerliğe de kül atacakları gün yaklaştı, yakınlaştı. Bugün 137 kişiler ama yarın bu sayının artması, acaba çöküşün başlangıcı olarak düşünebilir mi…
Vicdani retçilerin asıl amaçları vicdanlarının sesini dinlemek mi, askerlik görevi gibi kutsal bir görevden kaçmak mı, yoksa ucundan kenarından da olsa askeri, orduyu yıpratmak mı, bu varsayımlardan hangisi olduğunu iyi bilmek gerekir. Bu varsayımlardan hangisi mazeret olarak kabul edilebilir ki…
Olayı vicdan olarak açıklamak isterseniz yanılırsınız, çünkü onların sahip oldukları vicdan kötü yola düşmüştür. İflah ve islah olmaz. Askerlikten kaçmak fikri olasılık dahilindedir. Çünkü askerlik onurlu ve şerefli bir görevdir. Bu kutsal görev şerefli Türk gençleri tarafından yeri-ne getirilir. Bu hasletten yoksun olanlara, askerlik yapmak zor gelir. Bu nedenle de vicdani ret ile eksik yönlerini ödünlemeye gitmiş olabilirler. Orduyu yıpratmak için vicdanı ret tezini savunmak ise gülünçtür. Çünkü Türk Ordusu milletimiz tarafından çok sevilmektedir. Bizim Kuran, Bayrak gibi kutsal değerlerimizden birisi de Türk Ordusudur.
Bu millet kutsal değerlerimize dil uzatan vicdansızları asla affetmez.
Vicdani retin makul görüldüğü, ölçü alındığı bir ülke kutsal değerlere olan sevgi ve saygıyı aşındıracak, azaltacak, değer yargılarımızı alt üst edecektir.
Bu ülke insanının sahip çıktığı manevi değerler aşındırıldıkça yıpratıldıkça, inançlar, duygu düşünce ve kanaatler sarsılacak, insanlar giderek boşluğa düşecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.