“Virüsün tavrı iktidara  ayrı muhalefete ayrı mı?”

“Virüsün tavrı iktidara ayrı muhalefete ayrı mı?”

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Türkiye de bir anda başlatılan idam tartışmasının asli gündem olmadığını asıl gündemin ekonomi olduğunu vurguladı. Arslan, “Acaba bu virüs iktidara ayrı, muhalefete ayrı tavır mı sergiliyor?” diye sordu

 

Saadet Partisi (SP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, yaptığı açıklamada yerel ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.
“EHLİYET VE LİYAKAT ESAS OLMALI”
SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan KPSS’ye girenler için sonucun hayırlı olmasını diledi. Gençlerin üniversitelerini bitirip, KPSS’ye girerek üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, iktidarın da üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini belirten Arslan, “Bunun en başında ehliyet ve liyakat gelir. Siz KPSS sınavında ülke birincilerini sözlü mülakatta elerseniz bu ülkeye en büyük kötülüğü siz yapmış olursunuz. Gençlerin devlete olan güveni sarsılır. Çalışmaya, alın terine, gayrete ve okumaya olan istekleri azalır. Zamanla kalifiye eleman bulmak zorlaşır ve tüm ihtiyaçlarınızı yurt dışından karşılamak zorunda kalırsınız. İşte bugün içinde bulunduğumuz durum budur. İktidar eş, dost, arkadaş, akraba, partili gözetilerek işleri ehil olmayanlara vermektedir. Hatta ‘Bizden olsun da çamurdan olsun.’, ‘Hırsız bizim hırsızımızdır, biz hırsızımıza sahip çıkarız.’ diyebilmektedir. Bu anlayıştan bir an önce kurtulup işi ehil olana, layık olana vermezsek yarınımız daha sıkıntılı olacaktır.” dedi.
“İSTİHDAM VE ÜRETİM YATIRIMLARI YAPILMALI”
İktidara düşen bir diğer görevin istihdam sağlayacak üretim yatırımları olduğunu ifade eden Arslan, “Kaynaklarımızı beton ve asfalt için değil üretim için kullanmalıdır ki istihdam sağlansın. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde yer alan üniversiteler sayfasında yer alan bilgilere göre Türkiye’de 206 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde öğrenim gören ve mezun olan milyonlarca kalifiye eleman vardır. İşte iktidarın görevi bu kalifiye elemanları üretime kazandırmaktır, istihdam etmektir. Bugün ülkemizde üniversiteden mezun olmuş her üç gencimizden en az birisi işsizdir. İktidar üniversite açmak ile birlikte bu üniversiteden mezun olanlara iş vermeyi planlamalıdır. Yoksa üniversite sayımızın ve üniversitede öğrenim gören genç sayımızın hiçbir ehemmiyeti olmaz.” ifadelerine yer verdi.
“VİRÜSÜN TAVRI İKTİDARA VE
MUHALEFETE FARKLI MI?”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Maalesef sürekli söylememize rağmen tavsiyelere uyulmuyor. Mesafe diyoruz uyulmuyor, maske diyoruz uyulmuyor.” sözlerini hatırlatan Arslan şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanı toplum liderlerini takip ediyor. Onların nasıl hareket ettiklerini gözlemliyor. Mesela siz bir taraftan önlemlere uyulmuyor diyorsunuz diğer taraftan Giresun’da miting yapıyorsunuz, insanlara çay kapıştırıyorsunuz. Millet sizin samimiyetinizi görmek istiyor. Milletvekiliniz Kocaeli’nde sokak ve kır düğünleri yasak olmasına rağmen düğün yapıyor. Yasak olmasına rağmen yemek ikramı yapıyor. Bir saatte bitmesi gerekirken saatlerce düğün yapılıyor. Bunları gören halk haliyle gevşiyor, koronavirüse dair sorgulamaları artıyor. Öte yandan SP’li 6 genç maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek ve gerekli izin alınarak basın açıklaması yapıyor. Gençlere sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesi ile ceza yazılıyor. Acaba bu virüs iktidara ayrı, muhalefete ayrı tavır mı sergiliyor?”
“ASIL GÜNDEM İDAM DEĞİL EKONOMİ”
Türkiye gündemine beklenmedik bir anda idam tartışmasının geldiğini bunun gündem değiştirmekten başka bir amacı olmadığını belirten Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Bugün siz ülkemizdeki adaletin tesis edilmediğinden hiç söz etmez ve idam gelsin açıklamaları yaparsanız, aslında bu sizin ne kadar adaletsiz ve samimiyetsiz olduğunu gösterir. Önce adalet kâmil manada tesis edilmeli ve yargı bağımsızlığı sağlanmalıdır. Bugün hiçbir delil olmadan işinden edilen insanlar varken, hakkında berat kararı verilmiş olmasına rağmen işlerine iade edilmeyen insanlar varken, insanlar hakkını aramak için dava açabilecek mahkeme bulamazken, mahkeme ‘Acaba bu kararıma iktidar ne der’ diye düşünerek karar verirken idamdan söz etmek ve bunu gündeme getirmek sadece gündem değiştirmektir. Berbat durumdaki ekonomiyi, dış politikada yaşananları gözden kaçırmaya çalışmaktır. Böyle şeylerle gündemi değiştirmeyi değil, milletimizin asıl gündemi olan ekonomiyi nasıl düzelteceğinizi düşünün.” >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi