DOLAR 17,9295 0.31%
EURO 18,4754 0.26%
ALTIN 1.028,95-0,07
BITCOIN 4404937,35%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vor İstasyonu’nda aşama kaydedildi – Kocatepe Gazetesi

Vor İstasyonu’nda aşama kaydedildi – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
2 Mayıs 2016 13:58
Vor İstasyonu’nda aşama kaydedildi – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Vor İstasyonu’nda aşama kaydedildi

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 14. Mali Olağan Genel Kurul toplantısı 30 Nisan Cumar-tesi günü öğleden sonra gerçekleştirildi. Toplantı, OSB İdari ve Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.
EN ÖNEMLİSİ VOR İSTASYONU
Genel Kurul Divanı Umur Temizer’in başkanlığında; Mustafa Yıldız ve Abdurrahman Tuna’dan oluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından faaliyet raporu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay tarafından okundu. 2015 yılının Nisan ayında seçimli bir genel kurul toplantısı yapıldığını dile getiren Yeşilay; “OSB kanunu gereğince bir sene seçimli bir sene de mali genel kurul toplantısı yapılıyor. Hem 2015 senesinde yaptıklarımızı, yapamadıklarımızı sizlere bilgilendirmeyi amaçladık. Önümüzdeki süreçte de organizemiz için neler yapabiliriz noktasında katılımcılardan bilgi edinerek yolumuza devam etmek istiyoruz. 2015 senesinde geçen seneki genel kurul toplantımızı hafızalarımızda canlandıracak olursak bizler için en önemlisi Vor İstasyonu ile ilgili çok ciddi bir çalışmadır. Altı adet bankadan sonra fazlaca bir banka gelmedi. Noter ile ilgili kararname çıktı. Üç ayda bir Noterler Birliği’nden askıya çıkıyor. Eğer burada görev yapmak isteyen noter olursa gelecek. Aksi halde gelmiyor” dedi.
NOTER 15 MAYIS’TA GÖREVDE
Bekir Yeşilay, AK Parti Milletvekili Ali Özkaya’nın girişimleriyle birlikte bölge olarak Eskişehir’e bağlı olan Afyonkarahisar’ın Noter ile Eskişehir Genel Noterler Birliğine yazı yazıldığını söyledi. Yeşilay; “Milletvekili Ali Özkaya’nın da devreye girmesiyle 4. Noter en geç Mayıs ayının 15’ne kadar burada görevine başlayacak. Allah’tan bir mani olmazsa 1-15 Mayıs arasında Noter görevine başlayacak. OSB olarak tüm eksiklerin giderilmesinde ne isteniyorsa yaptık. Besiciler Birliği bitişiğine yeri tahsis ettik. Nasip olursa ayın 15’i itibariyle burada 4. Noterimiz hizmete başlayacak. Ziraat Bankası ile ilgili iyi gelişmeler var. PTT ile ilgili çok olağanüstü gelişmeler olmazsa 2 ay içerisinde başlatma noktasına geldik. Yapı Kredi ile Akbank arasında ki yerde belli bir bölüm için mutabakat sağladık” diye konuştu.
 İSTASYON KURULUMU
BİR NOKTAYA ULAŞTI
Vor İstasyonu çalışması ile ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun destek olduğunu belirten Yeşilay; “Susuz Mezarlığı üzerindeki bölgede Vor İstasyonu için Devlet Hava Meydanı’nca verilen proje doğrultusunda iyi bir çalışma yapıldı. Tam mobil vor geleceği zaman Siirt bölgesinde terör olaylarından dolayı o bölgede 2 tane Vor İstasyonu’na suikast yapıldı. Bizim burada deneme mahiyetli mobil Vor kurulup, Ankara Esenboğa’dan da büyük bir uçak kalkarak Afyon üzerinde 10 bin-12 bin fit gibi yüksekliklerde 6-7 sefer çapraz geçiş yaparak, sinyal göndererek, yansıma olmazsa yüzde 99 oranda buraya kurulacağı belirtildi. Mobil Vor İstasyon-ları da o bölgeden gelmediği için 6-7 aydır da bu işlemi yapamadık. Bakanımız bu konuda destek veriyor. Çok önemli birşey olmazsa biz bunu bir yerlere getirdik” şeklinde konuştu.
OSB’NİN BÜYÜMESİNDE GELİŞMELER OLUMLU
Organizenin büyümesi ile ilgili, lojistik üsle ilgili tüm işlemlerin ve askı süresinin bittiğini aktaran Bekir Yeşilay şöyle konştu: “Bu askı süresinden sonra Bakanlığa gönderdik, bakanlıkta ki işlemlerde bitti. Milli Emlak Müdürlüğü’ne, Defterdarlığa yazımızı yazdık. Allah’tan mani olmazsa 300 bin metrekare DDY paralel, OSB olarak Gümrük Müdürlüğü binasını mefruşatı ile birlikte oraya götürmek kaydıyla Sayın Bakanımız ve Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban destek verdiler. Bu şekilde lojistik üsle ilgili tüm çalışmalar bitti. Organize’nin Beyyazı tarafına doğru büyümesi ile ilgili yaklaşık 2 milyon 600 bin metrekareye yakın olan alanın askı süresine geldi. Bürokrasi maalesef burada çok yavaş işliyor. Afyon-Ankara arasında evraklar elden takip edilmesine rağmen önümüzdeki 2-3 ay içinde Afyon Belediyesi’ne yetki verdik. Belediyemizi görevlendirdik. Ya İl Özel İdaresi’ni ya da Belediye Başkanlığını görevlendirecektik. Belediyemizin bize bu konuda daha yardımcı olacağı düşüncesiyle istimlak işlemlerine Afyon Belediyesi ile beraber nasipse başlayacağız.”
TOPLANTIYA GENİŞ KATILIM
Denetleme Kurulu Üyelerinden Mehmet Sedat Çiftçi, denetim kurulu raporunu okundu. Bağımsız denetim yapan Yeminli Mali Müşavir Murat Şanaldı tarafından denetim raporu okundu. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay’ın sunduğu yönetim kurulu raporu, denetim ve faaliyet kurulu raporları okunduktan sonra sıra ile tek tek oylanarak ibra edildi. Genel kurul toplantısına OSB üyelerinin yanı sıra ESOB Başkanı Abdülkadir Konak ile ATB Başkanı Mehmet Mühsürler de katıldılar. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.