Yangın bitti, soğutma çalışması sürüyor

Yangın bitti, soğutma çalışması sürüyor

Çay İlçesi’nde, biyokütle enerji santralinde çıkan
yangın kontrol altına alınarak söndürüldü

 

Çay İlçesi’ne bağlı İstasyon bölgesinde özel bir firmaya ait biyokütle enerji tesisinde önceki gün saat 16.00 sıralarında, ağaç köklerinin depolandığı 80 bin metrekarelik alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Tesisin bahçesinde bulunan açık hava deposunda yangın bir anda yayılarak, enerji üretiminde kullanılmayı bekleyen tüm ağaç köklerini sardı. İlk müdahaleyi tesis çalışanlarının yaptığı yangına itfaiye ekipleri yönlendirildi.Çevre ilçeler, beldeler olmak üzere illerden de çok sayıda ekiple müdahale edilen yangın sabah saatlerinde kontrol altına alındı.
Yangın nedeniyle tesis bahçesindeki 3 nolu sahada yakılarak enerjiye dönüştürülmeyi bekleyen materyallerin tamamı küle döndü. Alevler rüzgarın da etkisiyle 2 nolu sahaya da sıçradı. Ekiplerin müdahalesiyle bu alandaki yangın kontrol altına alınırken, bölgede rüzgarın olması çalışmalarını oldukça güçleştirdi.
Yangının soğutma çalışmaları ise yoğun şekilde devam ediyor. Hala daha dumanların çıktığı depoda iş makineleri tarafından soğutma çalışmaları sürüyor.
Yangının neden çıktığı belirsizliğini korurken yangında yaklaşık 30 bin ton hammadde yanarak kül oldu. >> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi