DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322629-1,56%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yargı Reformuna ilk teklif Milletvekili Özkaya’dan

Yargı Reformuna ilk teklif Milletvekili Özkaya’dan

ABONE OL
3 Ekim 2019 14:05
Yargı Reformuna ilk teklif Milletvekili Özkaya’dan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya’nın ilk imza sahibi olduğu ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan
ilk kanun teklifi Adalet Komisyonunda bugün görüşülmek üzere gündeme alındı

 

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması, hukuki güvenliğin güçlendirilmesi, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının geliştirilmesi ve insan odaklı hizmet anlayışının geliştirilmesi ilkeleri doğrultusunda hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan ilk kanun teklifi olan Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin milletimize hayırlı olmasını temenni etti.
“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ GENİŞLEYECEK, TUTUKLULUK SÜRESİ KISALACAK”
Milletvekili Özkaya, teklif içeriğinde ifade hürriyetinin güvencelerinin arttırılacağını belirterek, ceza muhakemesinde yer alan tutuklama tedbirinde değişiklikler yapılarak temel hak ve özgürlüklerin etkin bir şekilde korunmasının öngörüldüğünü söyledi.
“AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT VERİLECEK”
Yine teklif ile hukuk mesleklerini icra eden kişilerin yetkinliğinin arttırılması amacıyla merkezi bir sınava tabi tutulmalarının öngörüldüğünü ancak mevcut hukuk öğrencilerinin bu sınava girmeyeceğini söyleyen Özkaya, “15 yılını tamamlayan avukatlara hususi damgalı pasaport alma imkanı getirildi ve KHK ile pasaportu iptal edilenlerden yargı süreci tamamlananlara pasaportları iade edilecektir.” dedi.
“SERİ MUHAKEME USULÜ GELECEK”
Özkaya, “Ceza adalet sistemimize benzer şekilleri pek çok Avrupa Konseyi üyesi ülkesinde uygulanan muhakeme sürecini kısaltacak yeni bir usulünün ‘Seri Muhakeme Usulü’ sistemimize kazandırılacak, bu usul ile on üç adet suçta savcı ile sanığın anlaşması halinde yarı oranında cezanın aynı gün mahkeme kararı ile verilebilecek. Üst sınırı iki yıla kadar olan suçlarda tarafların yazılı beyanlarının yeterli görülmesi durumunda hakimlerin aynı gün karar verebileceğini, istinaf sisteminin etkin bir şekilde işletilmesini sağlayacak adımların atıldığını ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin sistemde aksayan yönlerin de uygulamadan gelen talepler ve öneriler ile düzeltilecek.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.