Yarım Elma’dan mükerrer yardımı önleyecek çalışma

Yarım Elma’dan mükerrer yardımı önleyecek çalışma

Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Öztürk, aralıksız sürdürülen yardım faaliyetlerinin şeffaf ve mükerrerlikten uzak olması için fikir babasının iş insanı Melih Yurter olduğunu belirttiği yeni bir çalışmanın yakında faaliyete geçirileceğini açıkladı
Afyonkarahisar Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk dün öğleden sonra dernekte basın toplantısı düzenledi. Öztürk, Ramazan ayı, Ramazan ve Kurban Bayramları faaliyetleri hakkında bilgi verirken yeni ve önemli bir çalışma hakkında da bilgi verdi.
“YARIM ELMA KİMSESİZLERİN KİMİ”
Erol Öztürk, Yarım Elma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yiğitler ve şehitler diyarı Afyonkarahisar’da 16 yıl önce kimsesizlerin kimi olma adına yola çıkan hayırseverler tarafından kurulduğunu belirtti. 16 yıl boyunca aralıksız süre gelen yardım hizmetlerinin bundan sonrada sürdürülmesini temenni eden Öztürk, “Dernek Kurucu Genel Sekreterliğini yaptım. O günde bugüne dernekle ilişkim hiç kesilmedi. İki dönem, 6 yıldır Dernek Başkanlığını görevini yürütüyorum. Derneğimiz ihtiyaç sahibi kimsesizlere hizmet etmek adına kurulmuştur. Yani ifade ettiğimiz şekliyle kimsesizlerin kimi olma adına kuruldu. Sadece gıda dağıtan bir dernek değiliz. Yiyecek, içecek, yakacak, sağlık malzemeleri ve ev eşyasına varan bir hizmet yelpazesi vardır. Ayrıca eğitim dönemlerinde de çocukların eğitim ihtiyacını da karşılama gayreti içerisindeyiz. Dolayısıyla sınırlı bir hizmetimiz yoktur.” dedi. Hayırseverlerden Allah razı olsun. Bizleri hep destekliyorlar. O gün bugünder hiç kimseyi kapımızdan boş çevirmedik.” dedi.
“GEÇTİĞİMİZ RAMAZAN AYI 2 BİN 500 KOLİ YARDIM YAPILDI”
Afyonkarahisar’da yardım kuruluşu denilince ilk akla gelen kuruluş haline geldiklerini dile getiren Erol Öztürk, bu durumun kendilerini gayretlendirip, yüreklendirdiğini söyledi. Derneğin geçtiğimiz Ramazan Ayı faaliyetlerini değerlendiren Öztürk, “Bilindiği üzere 2020 yılının Mart ayında başlayan bulaşıcı Kovid-19 salgın süreci halen devam ediyor. O dönemde bizim şemsiyemiz altında ki ihtiyaç sahiplerimize yeni ihtiyaç sahipleri eklendi. Eski Valimiz bizi Vefa Destek Grubuna aldı bizde o grupta çalışmalar yaptık. Pandemi sürecinde dernek olarak baktığımız ailelerin yanı sıra yeni işsiz kalan kardeşlerimiz ortaya çıktı. Herkesçe bilindiği üzere bunlar; Berber, garson, aşçı, müzisyen, basın mensubu da oldu. Dolayısıyla kentimizde birden bire ihtiyaç sahibi sayısı hızla arttı. Buna rağmen yılmadık. Geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde derneğimiz toplam 2 bin 500 aileye gıdadan temizlik maddesine kadar çeşitli kalemlerde koli yardım ulaştırdı. Bunun yanı sıra bin 700 aileye de nakdi para yardımında bulunuldu.” diye konuştu.
“AFYON MİLLİYETÇİSİ OLARAK DIŞARIYA BİR KURUŞ VERİLMİYOR”
Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere ve insanlara yiyecek, içecek, yakacak yardımı yapıldığını aktaran Öztürk, “Pandemi sürecinde geçtiğimiz Ramazan ayı ve bayramıda kattığımızda 4 bin 520 aileye gıda yardımı yapmışız. Gıdaların maliyeti bir milyon 327 bin liradır. Ayrıca bu gıda yardımının yanı sıra ihtiyaç sahiplerine gıda çekleri verdik. Karşılayamadığımız ihtiyaçlarını da bu vesile ile karşılamalarını istedik. Bu gıda çeklerini Afyon’un yerli marketleriyle anlaşarak dağıttık. Yani biz Afyon milleyetçisiyiz dışarıya bir kuruş vermiyoruz. Bu benim için son derece önemlidir. Açıkça ifade ediyorum tüm bu yardımlar gönüllü kişilerce gönderilmiştir. Biz dernek olarak hiç kimseye bize yardım yaparmısınız çağrısında bulunmadık. Bu Yarım Elma Derneği için önemli bir noktadır. Birilerini telefonla aratıp da dernek adına yardım istetmedik. Bu böyle bilinmelidir. Bundan sonrada inşallah hiç yardım talebinde bulunmayacağız. Zaten kendileri gönderiyorlar. Afyon dışında Türkiye’nin çeşitli illerinden yardımlar gönderiliyor. Hatta iftiharla söylüyorum; Şu anda ABD’de bir üniversitede Araştırma Görevlisi olarak görev yapan bir gencimiz çeşitli kez yardımlar aktardı. Benim için son derece duygusal bir durumdu. Çünkü bizim diyalog kurduğumuz bir öğrenciydi. Şimdi hayata tutunup ABD’de bir üniversitede öğretim üyesi olduktan sonra Afyon’u unutmamış. Hatta onun bu yıl ki kurbanını dernek olarak biz keserek ihtiyaç sahiplerine dağıttık.” şeklinde konuştu. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi