Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yatırım Şirketi Batarsa Ne Olur?

Yatırım şirketinin batması haline nasıl bir durum ortaya çıkar?

Yatırım şirketinin batması haline

Bir yatırım şirketi, esas olarak menkul kıymetlere yatırım yapan bir finans kuruluşu anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu şirketler Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlenir ve 1940 Yatırım Şirketi Kanunu uyarınca kayıt altına alınır. Yatırım şirketleri müşterileri adına karı ve zararını paylaşan müşterileri adına para yatırırlar.
ÜÇ TÜR YATIRIM ŞİRKETİ VARDIR
Yatırım şirketleri kısa vadeli ticaret için değil, uzun vadeli yatırım için tasarlanmıştır. Yatırım şirketleri aracılık şirketleri, sigorta şirketleri veya bankaları içermez. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Kanunu’nda en az üç tür yatırım şirketi vardır: Açık Uçlu Yönetim Yatırım Şirketleri (yatırım fonları), Yüzde miktar sertifika şirketleri, Yönetim şirketleri, Kapalı Uçlu Yönetim Yatırım Şirketleri (kapalı uçlu fonlar) UIT’ler (birim yatırım fonları): yalnızca ödenebilir birimleri düzenler.
ÖZEL YATIRIM ŞİRKETLERİ ÇOK VARLIKLI ŞİRKETLERDEN OLUŞUR
Genel olarak, bu yatırım şirketlerinin her birinin 1933 tarihli Menkul Kıymetler Kanunu ve 1940 tarihli Yatırım Şirketi Kanunu uyarınca kayıt yaptırmaları gereklidir. Yatırım Şirketi Yasası kapsamında olmayan önemli bir şirket türü, hisse senetleri veya tahvillere yatırım yapan, ancak 250’den az yatırımcı ile sınırlı olan ve SEC tarafından düzenlenmeyen özel şirketler olan özel yatırım şirketleridir. Bu fonlar genellikle çok varlıklı yatırımcılardan oluşur. Eğer yatırımcı aracı kurumlar ile çalışarak yatırım yapıyorsa, “Aracı kurum batarsa ne olur?” sorusunun yanıtı; Aracı kurum, sadece aracılık hizmeti verdiği için kurumun batması durumunda maddi kayıp yaşanması söz konusu olmaz.