“Yerel basının feryadına kulak verilmeli”

“Yerel basının feryadına kulak verilmeli”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, yerel gazetecilerin büyük sıkıntıları olduğunu belirterek, “CHP iktidarlığında gazeteciler için gerekli tüm düzenlemeleri yapacağız” dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, CHP Belediye meclis üyesi Hüsnü Taşer ve CHP üyelerinden oluşan heyet 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette AGC Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Küçükkurt ve yönetim kurulu üyeleri İsmail Akar, Faruk Kılıç, Hakan Dilek, Ömer Elçi ve çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.
“TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARESİNDE ÇOK GERİLERDE”
AGC’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği gala gecesine TBMM’deki çalışmaları nedeniyle katılamadıklarını, bu eksikliği gidermek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten CHP Milletvekili Köksal, Cumhuriyet Halk Partisi olarak basın özürlüğünü önemsediklerini ve ancak basın özgür olursa, haberlerin, yaşanan gerçeklerin, ülke gerçeklerinin ve ilimizin gerçeklerinin vatandaşlara doğru bir şekilde ulaşabileceğini söyledi. Köksal, “Türkiye’de yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü kuvvet bana göre basın. Çünkü her eve giriyor, her şeyi anlatabiliyor, insanların bilgi sahibi olmasını, aydınlanmasını sağlıyor. Bu noktada basının çok önemli bir işlevi var. Bu yüzden basının gücünü önemsiyoruz. Biz CHP olarak da basın özgürlüğünü her zaman önemsediğimizi, tarafsız, ilkeli yayıncılık yapan, gerçeklere ulaşmaya çalışan gazetecilerin, basın mensuplarının yanında olduğumuzu söylüyoruz. Maalesef Türkiye basın özgürlüğü karnesinde çok gerilerde birçok gazeteci işten çıkartılıyor. Çeşitli gerekçelerle tutuklanıyor ya da hakkında soruşturma açılıyor. Gazetecilerin yaptığı haberlerden dolayı cezalandırılması son derece yanlış, özlük hakları konusunda da birçok gazeteci arkadaşımızın sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Bu noktada da gazetecilerin özlük haklarının düzenlenmesi, gazetecinin hak ettiği değerinin verilmesi ve özellikle güvencelerinin olmasını önemsiyoruz.” dedi.
“CHP İKTİDARLIĞINDA GAZETECİLER İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPACAĞIZ”
Yerel gazetecilerin büyük sıkıntıları olduğunu ve yerel gazetelerin ödediği bedellerinin çok ağır olduğunu söyleyen Köksal, ulusal basınla yerel basından istenecek bedellerin bir tutulmasının çok yanlış olduğunu vurguladı. Köksal, “Telif hakları, RTÜK bedelleri, diğer işletme ücretleri; elektrik giderleri, kâğıt giderleri gibi bu noktada da yerel basına biraz daha kolaylık getirilmesi ve gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor. Malum fiyatlar çok yükseldi. Maliyet çok yükseldi, kâğıt maliyeti, matbaa, mürekkep birçok malzeme de doğrudan ve dolaylı yoldan hep ithal edildiği için maliyetler yazılı basın açısından çok arttı. Bu noktada da gerekli muafiyetlerin tanınması, gerekli kolayların sağlanması gerektiğini her zaman söylüyoruz. Bu konuda bizim yerel basınla ilgili yapılması istenenler, talepleri önerge ile Bakanlığa ilettik. Keza Plan Bütçe Komisyonu’nda ben bunu Bakan’a sözlü olarak ifade ettim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz, iktidarımızda gerekli düzenlemeleri yapacağız. Her zaman gazeteci arkadaşlarımızın yanında olacağımızı, onların talepleri noktasında mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.
“CHP’DE ŞEFFAF BELEDİYE ANLAYIŞI VAR”
CHP’li Belediyeler olarak tüm meclis toplantılarını şeffaf bir şekilde yaptıklarını, alınan tüm kararlara vatandaşın rahat bir şekilde ulaşmasını istediklerine dikkatçeken Köksal, “Afyonkarahisar Dereçine Belediyesi meclis toplantılarını sürekli canlı yayında yapıyor. Belediyelerimiz meclis toplantılarına basını da dâhil ederek, haberleştirmesini sağlıyorlar. CHP’li Büyükşehir Belediyelerinde Belediye Meclis kararları yerel gazetelerde resmi ilan olarak yayımlanıyor. Bu durum hem yerel gazetelere artı bir kaynak sağlıyor, hem de vatandaşın alınan kararlarla ilgili bilgilenmesini sağlıyor. Bu uygulamanın Afyonkarahisar’da da yapılması gerekir. Bu uygulamanın diğer AK Partili belediyelere örnek olmasını diliyorum. Çünkü belediye meclisinde alınan kararlar bütün şehri ilgilendiriyor. Dolayısıyla herkesin bu kararları duymaya, görmeye, bilmeye hakkı var.” dedi. Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi