DOLAR 17,9487 0.15%
EURO 18,3097 0.27%
ALTIN 1.031,230,82
BITCOIN 4288783,20%
Afyonkarahisar
27°

AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yılmaz et üreticilerini gündeme taşıdı

ABONE OL
10 Şubat 2012 14:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yılmaz et üreticilerini gündeme taşıdı

MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz, hayvancılık sektörünün sıkıntılarını, Afyonkarahisar’da hayvancılık sektörüne verilen desteklerin neden verilmediğini ve yem maliyetlerinin düşürülmesi amacı ile bir fiyat sübvansiyonu yapılıp, yapılamayacağı konularını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

Bütçe görüşmeleri sırasında ve diğer ortamlarda defalarca Afyonkarahisar’daki tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını dile getirdiğini belirten MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz, hayvancılık da yaşanan sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi ve desteklemeden ilin istifade ettirilmesi için, girdi maliyetlerinin başını çeken yem fiyatlarının durumunu ve fiyatlarda bir sübvanse yapılıp yapılamayacağı hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Ekere tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
Çözüm önerileri sunuldu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz konu hakkında bir değerlendirme yaptı. Afyonkarahisar’ın hayvancılıkta en önemli şehirlerden biri olduğunu kaydeden Yılmaz; “Ancak AKP hükümetlerinin 10 yıldır uyguladığı hayvancılık politikaları sonucunda küçük ve orta ölçekli işletmeler bitme noktasına kadar geldi. Gerek 12 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmaları sırasında gerekse seçim sonrası Afyonkarahisar’da gittiğim her köyde, her kasabada insanların en büyük sıkıntılarından birisi de hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları ve girdi maliyetlerinin yüksekliği oldu. Bizde seçildiğimiz takdirde bütün sorunlarının takipçisi olacağımızı, meclise taşıyacağımızı, çözüm önerileri sunacağımızın sözünü verdik. Bütçe görüşmeleri sırasında ve diğer ortamlarda defalarca ilimizdeki tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını dile getirdim. Çözüm önerilerimizi sundum. Ancak iktidardan olumlu bir gelişme göremedik.” dedi.
Taleplerin takibi umuluyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye’de uyguladığı destek sisteminin adaletsizlik örneği olarak yıllardır var olduğunu ifade eden MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz; “1999 yılında 57. Hükümet döneminde bütün ülkede uygulanan karkas ete kilogram başı 1 TL destek AKP iktidara geldikten sonra ortadan kaldırılmış Afyonkarahisar destek verilen iller arasından çıkartılmıştır. Bunun yerine büyük çoğunluğu doğu ve güneydoğu anadolu illeri olmak üzere 27 ilde karkas ete kilogram başı 1,5 TL destek verilmiştir. Afyonkarahisar besicisi can çekişirken, hayvanını, toprağını bankalara olan borçları yüzünden kaybederken bu haktan ilimiz yararlandırılmadı. İlimizin AKP’li vekilleri de bu hak-sızlık karşısında tepki göstermediler. 2012 Yılına girdiğimiz şu günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2012 yılı desteklemeleri için çalışmalar yapılmakta. Bende ilimizin bu defada bu haktan, bu destekten yoksun bırakılmaması için, ilimiz hayvancılığında yaşanan sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesine yardımcı olacak bu desteklemeden ilimizin istifade ettirilmesi için, girdi maliyetlerinin başını çeken yem fi-yatlarının durumunu ve fiyatlarda bir sübvanse yapılıp yapılamayacağı hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdim. Umarım ilimizin AKP’li milletvekilleri ve Sayın Bakanımız da bu sorularımızın ve taleple-rimizin takipçisi olur. Afyonkarahisarlı besicilerimiz de bir nebze olsun rahatlar, hayvancılığımızın gelişmesine bir katkısı olur.” dedi. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.