DOLAR 17,9442 0.41%
EURO 18,5629 0.72%
ALTIN 1.031,850,21
BITCOIN 4377222,21%
Afyonkarahisar
24°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Yılmaz’dan Bakanlara zor sorular – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
26 Ocak 2012 15:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yılmaz’dan Bakanlara zor sorular

MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz bir süredir kamuoyuna bildirdiği dile getirdiği Afyonkarahisar’da yaşanan sorun ve aksaklıkları TBMM gündemine taşıdı. Yılmaz, verdiği önergede sorunlarla ilgili soruları Bakanlara direkt olarak sordu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, ilde yaşanan sorunları, aksaklıkları yerlerinde inceleyerek kamuoyu ile paylaştığı ve ilgili kurumlardan olumlu geri dönüşler beklediğini belirterek yaşanan sorunların çözümü noktasında ilgili bakanlıklara TBMM nezdinde soru önergesi verdi.
Kurumlarda sessizlik sürüyor
MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz, yaklaşık 3 aydır Afyonkarahisar da yaşanan sorunları, aksaklıkları yerlerinde inceleyerek kamuoyu ile paylaştığını, ilgili kurumlardan olumlu geri dönüşler beklediğini belirtti.
Yılmaz; “Ancak bütün kurumlarda sessizlik devam ediyor. Bu sebeple aksaklık tespit ettiğim konuları TBMM nezdinde ilgili bakanlıklara soru önergesi olarak sordum. Cevaplarını bekliyorum. Sorunların çözümü noktasında mutlaka ilgili bakanlıkların bir cevabı olacaktır. Cevap alır almaz tamamını kamuoyunda paylaşmaya; aksaklıkların ve sorunların giderilmesi için çalışmalara devam edeceğim.” dedi.
Sağlık soruları Akdağ’a
MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz önergesinde; Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplaması için 400+200 yataklı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ile ilgili olarak çok sayıda soru sordu.
Yılmaz; “Bakanlığınızın TOKİ ile yaptığı protokol kapsamında inşa edilen 400+200 yataklı yeni Afyonkarahisar Devlet Hastanesi inşaatı tamamlanmasına rağmen neden açılamamaktadır? Devlet Hastanesi ile ilgili kamuoyu tarafından da bilinen, yapının kalitesiz olduğu, zeminde ve binanın yapımında hataların olduğu bilgileri üzerine bakanlığınız herhangi bir inceleme başlatmış mıdır? İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonunca hastane inşaatındaki sorunlar, hatalar ve eksikler hakkındaki rapor bakanlığınızca dikkate alınmış mıdır? Alındı ise ne gibi tedbirler alınmıştır? Raporda belirtilen eksikler, hatalar ve sorunların olduğu halde hastanenin kesin kabulü kimler tarafından ve nasıl yapılmıştır? Ciddi sorunlar tespit edilen hastane inşaatında kesin kabul raporlarını kamuoyuna açıklayacak mı? İlçelerde yarım kalan hastane inşaatları ve ilçe Devlet Hastanelerindeki kadro ihtiyacına ilişkin olarak; Bakanlığınızın Afyonkarahisar ve ilçelerinde devam eden hastane inşaatlarının gerekli kontrolleri nasıl yapılıyor? Verilen süre içerisinde tamamlanamayan Şuhut Devlet Hastanesi inşaatı üstlenici firma tarafından mı? Yoksa bakanlığınızın ihmalkârlığından mı bitirilememiştir? Yine merakla beklenen Çay Devlet Hastanesi inşaatı aynı nedenlerle mi bitmemiştir? Yoksa farklı sebepleri mi vardır? Bakanlığınıza bağlı Hocalar, Dazkırı, Sinanpaşa Devlet hastanelerinde yeteri kadar uzman hekim var mıdır? Olması gereken sayı ne kadardır? Personel ve doktor eksikliğinden dolayı Hocalar, Dazkırı ve Sinanpaşa Devlet Hastaneleri Aile Sağlığı Merkezi gibi hizmet vermeye çalışmaktadır. Adı geçen hastanelerin eksik kadroları ne zaman tamamlanacaktır?” sorularını sordu.
Üst geçit
ne zaman
tamamlanacak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a da çeşitli konularda soruları önerge veren MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz; “Tamamlanamayan DDY Üst Geçidi ile ilgili olarak, Bakanlığınız bünyesindeki Devlet Demiryollarına ait Afyonkarahisar-Kütahya karayolu 14. kilometresinde bulunan demiryolları üst geçidi inşaatı uzun süredir tamamlanamamıştır. Bu üst geçit inşaatı neden durmuştur? Trafikte ciddi bir tehlike oluşturan inşaat halindeki üst geçit ne zaman tamamlanacaktır? Genel seçim döneminde defalarca yapılacağı söz verilen Dinar-Çölovası Bölünmüş karayolu ile ilgili olarak, Hükümetiniz üyelerince basın aracılığıyla da defalarca söz ve-rilen Afyonkarahisar Dinar Çölovası Bölünmüş yolu ile ilgili bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Çok ciddi trafik yoğunluğu olan Konya ve Ankara’yı Isparta, Denizli ve Antalya’ya bağlayan alternatif yollardan olan ve maalesef defalarca çok ölümlü kazaların yaşandığı bu karayolu ile ilgili herhangi bir çalışmanı var mıdır? Var ise nasıl bir çalışma yapılacaktır?” sorularını yöneltti.
Öğretmen
açığı var mı?
Afyonkarahisar da yaşanan hava kirliliği için; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından cevaplandırılmak üzere; il merkezinde hava kirliliği ölçüm raporlarına göre sınır değerlerle birlikte son 1 ayda ölçülen değerleri öğrenmek isteyen Yılmaz; “Yapılan ölçümler sonucu değerlerin sınır üzerinde olduğu bilinmektedir. Bakanlığınızın Afyonkarahisar il merkezinde yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi için tedbir almayı düşünüyor musunuz? Bu tedbirler nelerdir?”
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından cevaplandırılmak üzere; İlimizdeki derslik ve öğretmen açığı ile ilgili olarak, ilimizde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında eksik öğretmen açığı var mıdır? Var ise sayısı kaçtır? İlimizde derslik açığı var mıdır? Var ise kaç adet derslik açığı bulunmaktadır? İlimizde kaç okulda tam gün ve ikili eğitim öğretim yapılmaktadır? İlimizin YGS-LYS ve SBS başarı sıralamalarında son sıralarda olmasının nedenleri bakanlığınız tarafından araştırılmış mıdır? Eksikler bulunmuş ise bu eksiklerin giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? İlimizdeki öğretmen açığı ne zaman giderilecektir?” dedi.
Şehir merkezinde
nerede spor yapılacak
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a yıkılacak Kapalı Spor Salonu ile ilgili olarak sorular yönelten MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz;
“İlimizde Spor Kompleksi inşaatı TOKİ tarafından şehir merkezindeki mevcut bakanlık tesisleri TOKİ’ye devredilmek şartı ile başladığı bilinmektedir. Şehir merkezinde bulunan tesisler ne amaçla kullanılacaktır? Şehir merkezindeki insanların spor yapabileceği başka bir tesisiniz var mıdır? Yok, ise çalışmalarınız ve projeleriniz var mıdır? Şehir merkezinde bulunan vatandaşlarımızın şehrin 10 kilometre dışında yapılan spor kompleksinden faydalanmaları mümkün müdür? Mevcut kapalı spor salonu yıkılmadan bakımları yapılarak çok amaçlı salon olarak çevre okullara ve halkımıza hizmet vermesini sağlayacak mısınız?”
Bal ormanı bakımında ihmal mi var?
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na da sorular yönelten Milletvekili Kemalettin Yılmaz:
“Ağzıkara Bal Ormanı ile ilgili, Bakanlığınızın ilimizde yaptırdığı Ağzıkara Bal Ormanı kaç TL’ye mal olmuştur? Ağzıkara Bal Ormanı bakımsızlıktan dolayı kötü bir durumdadır. Korunması tam olarak yapılmadığı için ve yaşanan yangın nedeni ile ormanın büyük bölümü zarar görmüştür. Bakanlığınızın ilgili birimlerince ormandaki ağaç ve ortamın gerekli bakımlarının yapılmaması bir ihmal midir? Yoksa yeterince personel mi bulunmamaktadır? Bunlarla ilgili önlem almayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.