“Yöneticilerin uyumu, Afyon’daki yatırım imkânlarını ve ekonomiyi kalkındıracak”

“Yöneticilerin uyumu, Afyon’daki yatırım imkânlarını ve ekonomiyi kalkındıracak”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’a gelen her iş insanının, ildeki yatırım imkânlarını ve
yöneticilerin arasındaki uyumu görerek il ekonomisine katkı sağlayacağına inandığını söyledi

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi.
“AFYONKARAHİSAR’A MAVİ YAKIŞIR”
1,5 yıl aradan sonra toplantı yapabilmelerinin aşı çalışmalarının yoğunluğuna ve normalleşme takviminin uygulanmasına bağlı olduğunu belirten Serteser, “Hatırlanacağı üzere şahsım çeşitli mecralarda yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uyulması gerektiğini; ülkemizin yeni bir büyük kısıtlama ve kapanma ile karşılaşması hâlinde ekonominin çok zor günler yaşayacağını vurgulamıştım. Ülkemizde aşı çalışmalarının yaygınlaşması ve Temmuz ayında açıklanan normalleşme takvimi ile birlikte üyelerimizle, tüm pandemi kurallarına uyarak Meclis Salonumuz’da, yüzyüze bir araya geldik. Ancak maske, mesafe, temizlik ve aşı kurallarına azami ölçüde uymalı, ailemizden başlayarak tüm çevremizi ve çalışanlarımızı da bu kurallara uymaları konusunda teşvik etmeliyiz. Malumunuz olduğu gibi, Sağlık Bakanlığımız önce tek doz aşıda yüzde 75’i geçen illeri ‘mavi’ olarak kamuoyuna açıklamıştı. Afyonkarahisar, tek doz aşıda kısa sürede yüzde 75’i geçmişti. Bakanlık, şimdi de ikinci doz aşıda yüzde 75’i geçen illeri ‘mavi’ olarak gösteriyor. İlimiz, bu kategoride yüzde 72 dolaylarında kaldı. Bir kez daha buradan seslenmek istiyorum: Afyonkarahisar’a mavi yakışır.” diye konuştu.
“BAŞARI HİKÂYELERİ GURURLANDIRDI”
Eylül ayının sonu, Ekim ayının başında İtalya’da 55’inci Uluslararası Marmomacc Mermer Tasarımı ve Teknolojileri Fuarı düzenlendiğini ifade eden Serteser, “Fuar’a Odamız’ı temsilen Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel, ilimiz firmalarına plaket takdim etti. Ben, hem Sayın Demirel’e, hem de Fuar’a katılan firmalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mermer sektörünün kalbinin attığı ilimiz, bu başarısını Mermer Fuarları’nda olduğu gibi, düzenlenen ödül törenlerinde de gösteriyor. Son olarak Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından verilen İhracat Başarı Ödülleri’ni alan 30 firmanın 16’sının Afyonkarahisarlı olmasından gurur duyduk. Ödül alan firmalarımızı kutluyor; başarılarının devamını diliyorum. Bir başka başarı hikâyesi de üyemiz İkbal Termal Otel tarafından yazıldı. İkbal Thermal Hotel & SPA, CondéNastTraveler’ın 2021 Okuyucu Ödülleri’nde, dünyanın en iyi SpaResort’ü ve dünyanın en iyi Destinasyon SpaResort’ü kategorilerinde 3. sırada yer aldı. İkbal Grubu’nun sahiplerini, yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor; başarılarının devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.
“UYUM VE YATIRIM İMKALARI
EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”
“Kurucu Başkanı olmaktan büyük gurur duyduğum Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (AFSİAD) 2021 Yılı İstişare Toplantısı’na katıldım.” diyen Serteser şunları kaydetti: “TOBB Züccaciye Sektör Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı’nın Aile İşletmelerinde Sürdürülebilirlik sunumu yaptığı toplantıda, Afyonkarahisar’a önemli bir yatırım yapmış olan Güral Ailesi’nden Türk Genç İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral’a da Dernek Üyeliği dolayısıyla plaket takdim ettik. Hem Sayın Kolbaşı’nın, hem de Sayın Güral’ın ilimiz iş dünyası ile bir araya gelmesine vesile olan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kadir Sayın’a ve tüm AFSİAD ailesine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Afyonkarahisar’a gelen her iş insanı, ilimizdeki yatırım imkânlarını ve yöneticilerimizin arasındaki uyumu görecek ve ilimiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.”
“ATSO YEŞİL MUTABAKATA
ÖNCEDEN HAZIRLANDI”
Serteser, Ekim ayında küresel iklim krizine kalıcı çözüm getirmesi beklenen Paris İklim Anlaşması’nın, TBMM’de oybirliğiyle onaylanmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Paris İklim Anlaşması’nda küresel sıcaklık artışını azaltmak, karbon salınımını beş yılda bir değerlendirmek, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere iklim finansı sağlaması, ülkelerde yenilenebilir-temiz enerjiye dönüşümün tamamlanması gibi dünyamızın geleceğini ilgilendiren pek çok konu bulunuyor. Ticaret Bakanlığımız’ın açıkladığı Yeşil Mutabakat Eylem Planı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Yeşil Kalkınma olarak tanımladığı sürecin, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması ile taçlandığını düşünüyorum. Ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. ATSO olarak biz, AB tarafından gündeme getirilen Yeşil Mutabakat’a önceden hazırlık yapmıştık. Malumunuz olduğu üzere, hizmet binamızda önce BREEAM’dan olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası aldık; ardından da yine BREEAM’in düzenlediği yarışmada finale kalarak oylamada birinci olduk. Bazen, ‘yeşil bina’ denilince, orman içinde bir yer tahayyül ediliyor. Günümüzde ‘yeşil’ sadece ağaçlık alanları ifade eden bir sözcük olmaktan çıktı. ‘Yeşil’ ile tabii ki ormanlarımızı, ağaçlarımızı koruyan, ama daha kapsamlı olmak üzere tüm çevre ve doğa sistemine verilen zararın en aza indirilmesini hedefleyen bir planlamayı anlatıyoruz. Bu, tüm dünyada da böyle gelişiyor.”
“SIRADA MERKEZ 2. OSB VAR”
ATSO olarak Yeşil Bina Sertifikası’nı alırken tüm ekosistemin korunmasını amaçlayan planlama yaptıklarını açıklayan Serteser şunları kaydetti: “Güneş enerjisinden elektrik üretimi, jeotermal kaynağın bina ısıtmasında kullanılması sözkonusudur. Yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında yararlanılması, su tasarrufunu sağlayan sensörlü musluk bataryaları vardır. Hizmet binamızın yerleşkesinde engelli bireylerin düşünülmesi; Sıfır Atık projesinin uygulanması gibi birçok unsur bir araya geldiği için biz o önemli sertifikayı ve dünya birinciliğini alabildik. Şimdi sıra, Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgemiz’de. Biz ilk günden itibaren, Merkez 2’nci OSB’mizin “Yeşil OSB” olması amacıyla çalışmalar yapıyoruz.”
“HÜKÜMETİN FAİZ DÜŞÜRME KARARINI AFYON İŞ DÜNYASI DESTEKLİYOR”
Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yorumlayan Serteser şöyle konuştu: “Döviz kurlarının yüksekliği, kredi faiz oranlarının yüzde 20’leri aşması, aynı zamanda enflasyon rakamları hepimizin endişelenmesine neden oluyor. Her ne kadar uluslararası saygın sigorta şirketi EulerHermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’deki şirketlerin iflas etme ihtimalleri, dünyanın diğer şirketlerine kıyasla daha iyi görünse de, bizim tek baz aldığımız ölçüt bu olamaz. Üretimi artıcı, istihdamı teşvik edici; işverenlerin ve çalışanların haklarının gözetildiği düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu konuda Hükümetimiz’in gerekli çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 200 baz düşürdü. Böylece faiz oranı yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürüldü. Afyonkarahisar iş dünyası olarak bu kararı destekliyoruz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, yüksek enflasyon-yüksek döviz kuru sarmalının önüne geçecek tedbirleri hayata geçirerek faizleri kalıcı olarak düşürmemiz gerekiyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı-TEPAV, 2021 yılı Temmuz ayı ile ilgili istihdam verilerini derlediği raporunu 14 Ekim 2021 tarihinde açıkladı. Buna göre sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 8,5 oranında artarak 22,1 milyon olmuştur. TEPAV’ın raporunda ilimiz adına sevindirici bir gelişme de bulunuyor: Temmuz ayında, bir önceki yılın Temmuz ayına göre sigortalı ücretli kadın sayısı artış oranı en fazla gerçekleşen iller arasında Afyonkarahisar da bulunuyor. İlimiz, yüzde 23,4’lük artış ile bu alanda 4’üncü sırada yer aldı.”
“AFYON YÖREX’TE EN İYİ
ŞEKİLDE TEMSİL EDİLDİ”
Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Yörex-2021/ Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldıklarını belirten Serteser şunları söyledi: “TOBB Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu’nun da ilgi gösterdiği Afyonkarahisar Standımız’da ilimizin Coğrafi İşaret tescili almış ürünlerini sergileyerek tanıtımını sağladık. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na Odamız tarafından albikere.com sitemizden satın alınan AFJET Afyonspor formasını hediye ettik. Başkanımız, albikere.com sitesindeki çalışmaları desteklediğini belirtti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Yörex’te ilimizi en iyi şekilde temsil eden başta Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Afyonkarahisar Belediyemiz olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile firmalarımıza da teşekkür ediyorum.”
ALBİKERE.COM’U EL BİRLİĞİYLE GÜÇLENDİRME ÇAĞRISI
Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan, ATSO’nun desteklediği, Türkiye’nin yeni markası albikere.com’un gençlere desteğin yanında kadın istihdamına da katkı sağladığını ifade etti. Serteser, “Valimiz Gökmen Çiçek’in değerli eşi Sayın Sümeyra Çiçek hanımefendinin himayelerinde kurulan Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri’nde üretilen ürünler ile birlikte birçok yöresel ürün ve kaliteli markanın yer aldığı albikere.com’dan elde edilen tüm gelir, Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor. Meclis Üyelerimiz’i ve tüm üyelerimizi, albikere.com’dan alışveriş yapmaya, albikere.com’da ücretsiz mağaza açmaya ve bu sitemizi elbirliğiyle güçlendirmeye davet ediyorum. Malumunuz olduğu üzere 2021, Afyonkarahisar Valiliği tarafından Aile Yılı olarak ilan edildi. Biz de ATSO KOBİ Akademisi’nin eğitim takviminde aile şirketlerinin kuramsallaşmasına yönelik eğitimlere yer verdik. Biraz önce Sayın Meclis Başkanımız’ın belirttiği gibi Adnan Nur Baykal’ın yazdığı Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma kitabını sizlere hediye ediyoruz. Kitabı, küresel salgın koşullarından önce belirlediğimiz ancak pandemi dolayısıyla iptal etmek zorunda kaldığımız eğitimimiz için TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız Sayın Mustafa Özkan tedarik etmişti. Kendisine ve yönetimine teşekkür ediyorum. Gelecek hafta, kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramımız’ı şimdiden tebrik ediyorum. Cumhuriyetimiz’in banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” dedi.
>> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi