Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Yüzde 50+1 Siyasal Sistemin Mayasını Bozabiliyor”

AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya, “Başkanlık Seçimlerinde Mutlak Çoğunluk Bulunmayan Ülkeler” incelemesini tekrar paylaştığını açıkladı. Yüzde 50+1 kuralının bütün benzemezlerin bir araya gelmesine ve siyasal sistemin mayasının bozulmasına da sebep olabildiğini belirten Özkaya, “Çok iyi niyetle getirilmiş bir kural daha çok siyasal bölünmeye ve küçük partilerin siyasal şantajına da açık hale geliyor. Yeni anayasa hazırlığında gerekli düzenleme yapılmalı.” dedi.

“Yüzde 50+1 Siyasal Sistemin Mayasını Bozabiliyor”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1’lik sistemin çok önemli ve güçlü bir siyasal temsili sağladığını belirtti.

Ali Özkaya, konu hakkında şu ifadelere yer verdi: “14 ve 28 Mayıs 2023 tarihilerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüldü ki, yüzde 50+1’i almak için bütün benzemezlerin bir araya gelmesine ve siyasal sistemin mayasının bozulmasına da sebep olabiliyor. Çok iyi niyetle getirilmiş bir kural daha çok siyasal bölünmeye ve küçük partilerin siyasal şantajına da açık hale geliyor. 27. Dönemde TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığına yaptırdığımız ‘Başkanlık Seçimlerinde Mutlak Çoğunluk Bulunmayan Ülkeler’ incelememizi tekrar paylaşıyoruz. Ülkeler kendi siyasal tecrübe ve birikimlerine göre kurallar geliştirmiştir. Şimdi bize düşen yeni anayasa hazırlama sürecinde bu kuralı siyasi tarihimizdeki birikimlere ve ihtiyaçlara uygun olarak yeniden düzenlemektir. Bunun yapılacağı yer TBMM, yöntemi ise yeni Anayasa’dır.”