Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zafer Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu olacağının ilanıdır

Bu haberin fotoğrafı yok

Şuhut’ta Büyük Taarruz Zafer Haftası başlangıç programında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, büyük zaferin Türk’ün bağımsızlık mücadelesindeki yılmaz ve sarsılmaz iradesinin tezahürü olduğunu söyledi. Tutulmaz, “Büyük Zafer Anadolu’nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tüm dünyaya ilanı olmuştur” dedi

Büyük Taarruz Zafer Haftası’nın 97. yıl dönümü etkinlikleri Şuhut İlçesi’nde 25 Ağustos Pazar akşamı Atatürk’ün karargâhı Atatürk Evi ziyareti ve Şuhut Belediye Stadyumunda yapılan kutlama törenleri ile başladı.
“KUTLU ZAFER ŞUHUT’TA PLANLANDI”
Atatürk Evi ziyaretinde AK Parti Milletvekili Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu bir konuşma yaptı. Şuhut ilçesinin istiklalin ve istikbalin kazanıldığı yer olduğunu söyleyen Eroğlu, “Büyük Atatürk ve silah arkadaşları Ağustos ayında Akşehir’deki Karargâhlarını Şuhut’a taşıdılar. O dönemde Şuhut işgal altında değildi. Şuhut’a geldiklerinde Hacıveli Konağı olarak bilinen konağa yerleştiler. Burada o kutlu zaferin planları yapıldı. Zafere giden yol Allah’ın izniyle burada çizildi. Aziz Atatürk ve silah arkadaşları 25 Ağustos 1922 Cuma gününün akşamında Kahraman Ordumuzun, Kocatepe’ye yürümesi ve 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruzun başlamasını kararlaştırıldı. Bu nedenle Şuhut çok önemlidir.” dedi.
“ŞUHUT’TAN DUMLUPINAR’A KADAR MİLLİ PARK”
Büyük Zaferin kolay kazanılmadığını vurgulayan Eroğlu, “Tabii ki zafer kolay kazanılmadı. 1071 Malazgirt Zaferinden bu yana bu vatan ve bayrağımız için canlarını seve seve veren şehitlerimiz var. Bugün aynen 97 yıl önce kahraman ordumuzun yürüdüğü bu zafer yolunu yürüyerek Kocatepe’ye gideceğiz. Biz yürürken şehitlerimizin ölmediği inancıyla onlarda bizimle birlikte yürüyecekler. Şehitler ölmez. Kuranı Kerimde de böyle ifade edilmektedir. Şunu unutmamalıyız ki bu topraklar Şehit kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Bu yüzden Şuhut ilçemizden başlayarak Dumlupınar’a kadar olan alan Başkomutan Milli Parklar olarak ilan edildi.” diye konuştu.
“ATATÜRK EVİ RESTORE EDİLDİ”
Tarihin mutlaka çok iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, “Şuhut Atatürk Evi kullanılmaz haldeydi. Ben Bakan iken Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne verdiğim talimatla bu konağı istimlâk ettik ve şimdiki güzel yapıyı ortaya çıkardık. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Büyük Taarruz planlarını yapıldığı evi Atatürk Evi ve Büyük Taarruz Karargâhı olarak restore ettik. Gençler şunu özellikle vurgulamak isterim. Tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bu maksatla da Kocatepe’ye giden yolu çok güzel bir hale getirdik. Kocatepe’yi tamamen ihya ettik. Ayrıca Kahraman Ordumuzu 26 Ağustos sabahı Sinanpaşa Ovasına indiği nokta 26 Ağustos Tabiat Parkı olarak düzenledik. Bunu yanında ta 1071’den bu yana adeta Türk Tarihimizin zaman tünelini gösteren bir İstiklal Tanıtım Merkezini yaptık.” şeklinde konuştu.
“ZAFER BAYRAMI ŞİMDİDEN KUTLU OLSUN”
Büyük Taarruzun Afyonkarahisar’da başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da düşmana son darbenin vurularak büyük zaferin kazanıldığını söyleyen Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şimdiden 30 Ağustos Zafer Bayramını gönülden tebrik ediyorum. Hayırlı, uğurlu ve kutlu olsun. Bu vatanı elimizde tutmak, düşman ayağına bastırmamak ve şanlı bayrağımızı ilelebet üstünde dalgalandırmak için yapmamız gereken önemli prensipler var. Birincisi birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi daha da pekiştirmektir. İkincisi büyük hedeflere yelken açmaktır. Bizlerin de büyük hedefleri var. İnşallah hep birlikte bu hedefleri beraberce gerçekleştireceğiz. Bu duygu ve düşünceyle sizleri Allah’a emanet ediyorum.”
“KURTULUŞ MÜCADELESİ ŞUHUT’TA BAŞLADI”
Atlı Birliklerin, Büyük Taarruz Karargâhından İzmir’e uğurlanması akabinde Mehteran Takımı eşliğinde törene katılan protokol üyeleri Atatürk Evi’nden Şuhut Belediye Stadyumuna yürüdü. Şuhut Belediye Şehir Stadyumundaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz yaptı. Büyük Taarruz Zaferi’nin 97. yıl dönümünü kutlayan Tutulmaz, “Büyük Zaferi bize armağan eden kahraman ecdadımızı hürmet, rahmet ve minnetle yad edeceğimiz bu kutlu geceye teşrif eden herkese şükranlarımı arz ediyor ve sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Bugün ve bir hafta boyunca, Zafer Haftası kutlamaları için, zaferin kazanıldığı topraklarda, şühedanın ve ecdadın manevi huzurunda, milli mücadelenin sembol şehri Afyonkarahisar’dayız. Tarihte eşi benzeri az görülen bu büyük zaferin 97. yılına erişmenin ve onu hep birlikte kutluyor olmanın tarifsiz mutluluğu içerisindeyiz. Milletimizin Zafer Bayramı, hepimize kutlu olsun. Türk Milleti 97 yıl evvel esaret zincirini kırdı. Bugün; Ülkemiz için, Afyonkarahisar için, Şuhut için önemli bir gündür. Ecdadımızın 97 yıl evvel, Anadolu’yu işgale gelen müstevlilere, Türk Milletini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutamayacağı dersi verdiği ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirini kırdığı gündür. Milletimiz 97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında kurtuluş mücadelesini Şuhut ilçemizden başlatmıştır. Her türlü yokluk ve imkânsızlıkları göğsündeki yüksek iman gücü ve vatan sevgisi ile aşmış, 7 yılda geçilmez denilen siperleri 7 saatte geçmiş ve düşmanı 15 gün gibi kısa bir sürede denize dökerek vatanına ve namusuna uzanan hain elleri kırmıştır. Bu zafer, Türk’ün bağımsızlık mücadelesindeki yılmaz ve sarsılmaz iradesinin tezahürü, Anadolu’nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tüm dünyaya ilanı olmuştur.” dedi.
“ZAFER İNANMIŞLIKLA ARMAĞAN EDİLDİ”
Türk Ordusunun, tarih yapan genetiğini o gece bu topraklarda yeniden harekete geçirdiğini belirten Tutulmaz, “Büyük zaferle, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri bu topraklarda atılmış, Afyonkarahisar, ‘Cumhuriyetin Kazanıldığı Topraklar’ olmuştur. Yaşlısıyla, genciyle yediden yetmişe tüm Anadolu işte bu topraklardan savunulmaya başlanmıştır. Şuhut ilçesinin önemine de dikkat çeken Vali Tutulmaz, “Afyonkarahisar ilimiz ve Şuhut İlçemiz milli mücadelede apayrı bir yere ve konuma sahiptir. Zira 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’la ilgili son hazırlıklar Şuhut ilçemizde yapılmış, harekâtla ilgili son emir, Şuhut ilçemizde ki Hacı Veli Konağı’nda verilmiştir. Ecdadımızın 97 yıl önce, Şuhut’tan Kocatepe’ye intikal ederken kullandığı 19 kilometrelik yol, Türk milletini istiklal mücadelesinde zafere götüren yoldur. Ecdadımız bu yoldan yürürken bir tek şeye inanmıştı. O da Zafer’di. Bu inanmışlıkla bizlere bugünleri armağan ettiler. Bunun için en kıymetli hazinelerinden, canlarından, yarınlarından, geleceklerinden vazgeçtiler. Bize düşen onlardan aldığımız bu armağanı en güzel şekilde muhafaza etmek ve layık olduğu noktaya taşımaktır.” diye konuştu.
“HAİN EMELLER SON BULMADI”
97 yıl önce denize dökülen düşman ve onun arkasındaki şer güçlerin candan aziz bilinen ecdat yadigârı kutsal vatan toprakları üzerindeki hain emellerinin sona ermediğini belirten Tutulmaz şöyle konuştu: “Ülkemiz üzerinde oynanan oyun ve ülkemize yönelik hedefler şekil ve oyuncuları değişerek devam etmektedir. Bu nedenle uyanık olmaya ve tedbirlerimizi almaya devam etmek zorundayız. Bu gücü tarihimizden almalı ve bugün olduğu gibi tarihteki önemli günlerimizi bu anlayışla idrak etmeliyiz. Bu duygularla 26 Ağustos sabahı başlayan Büyük Taarruz ve Zaferin 97. yıldönümünün, tüm milletimize ve ordumuza kutlu olmasını diliyorum. Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını, 1071 yılından bu yana bu toprakların vatan yapılması ve ebediyete kadar da Türk Milletinin vatanı olarak kalması uğrunda hayatlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”
“DÜŞMAN MUAZZAM ZAFERLE DENİZE DÖKÜLDÜ”
AK Parti Milletvekili Veysel Eroğlu programın son konuşmasını yaptı Şehit kanlarıyla yoğrulan mübarek topraklar üzerinde yaşandığını belirten Eroğlu, “Bu topraklar şehit kanlarıyla yoğrulmuş mübarek topraklardır. Zafer Bayramı’nızı gönülden kutluyorum. Aziz Atatürk ve onun silah arkadaşları 1922 gecesi karargâhlarını Akşehir’den Şuhut’a taşıdılar ve burada Hacı Veli Konağı denilen konakta karargâh kuruldu ve 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece tüm planlar burada yapıldı ve Taarruz emri buradan verildi. Bu bakımdan bu topraklar Cumhuriyetimizin kurulduğu ve İstiklalimizin kurtulduğu topraklar. Kahraman ordumuzu Zafer Yolu diye Kocatepe’ye yürümesi ve Aziz Atatürk’ün İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İleri demesi ile ordumuz İzmir’e doğru akın akın aktı. Ve 30 Ağustos’ta muazzam zaferle düşmanı denize döktük.” dedi.
“AYAKTA KALMAK İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNLU”
Ağustos ayının zaferler ayı olduğunu söyleyen Eroğlu şu ifadelere yer verdi:
“26 Ağustos 1071’de Büyük komutan Sultan Alparslan kendisinden çok daha kalabalık bir orduyu mahfu perişan ederek büyük bir zafere mührünü vurdu ve Malazgirt Zaferi destanı yazdı. Böylece Anadolu’nun kapıları Türk’lere açıldı. Daha sonra Büyük Selçuklu Devleti, Cihan devleti Osmanlı destanlar yazdı. Kıtalarda at oynattı. Tabi ki düşman boş durmadı. Onlarda plan kurdu. Böl, parçala, yut. Tarihimizde çok sıkıtılar yaşadık. Yaşanan büyük sıkıntılar sonrası 18 Mart 1915’te kınalı kuzularımızı şehit verdik ama Çanakkale’de bu bayrağı düşmana teslim etmedik. Aynı şekilde Kut’ül Amare Zaferi, büyük Taaruz Zaferi de destanlarla doludur. Bu Millet her türlü şartta, fedakârca vatanını savunmuş ve asla düşmana geçit vermemiştir. Bu coğrafya da ayakta kalmak zordur. Bu açıdan çok çalışmalıyız. Özellikle gençler bilim ve teknolojide çok ileri gitmeliyiz. Bunu başardığımızda en büyük zafer bizlerin olacaktır.”
BİNLER KOCATEPE’YE YÜRÜDÜ
Programda; TSK’nın Bando Gösterisinin ardından TSK tanıtım filmi gösterimi sunuldu. AKÜ Halk Oyunları Gösterileri ve Afyonkarahisar Belediyesi Mehter Takımı gösterisi de beğenildi. Yine programda Dünya İşlem Birliği tarafından düzenlenen İnternet Dünya Klavye Şampiyonası’nda 7 madalyayı Afyonkarahisar’a getiren öğrencilere madalya ve hediyeleri verildi. Sanatçı Uğur Işılak konseri akabinde Zafer Yürüyüşü gerçekleştirildi. 15. Zafer Yürüyüşünde Türkiye’nin dört bir yanından gelen Binler Kocatepe’ye Yürüdü. Öncelikle Çakırözü Köyü’ne geçildi. Burada kahramanlık türküleri dinletisi ve yöresel ikramlar yapıldı. TSK Bandosu ve Tarihi Tören Takımı eşliğinde Çakırözü Köyünden temsili yürüyüşle devam edilen törende ‘Zafer Yürüyüşü’ toplanma alanına gelindi. Afyonkarahisar’da, Büyük Taarruz‘un 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Türk Ordularının Çakırözü Köyü’nden Kocatepe’ye kadar yürüdüğü güzergâhta gerçekleştirilen 15. Zafer Yürüyüşü, Vali Mustafa Tutulmaz ve Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından başlatıldı.
PROGRAMA GENİŞ KATILIM
Programa; Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Burcu Köksal, Gültekin Uysal, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Kuvvet Komutanlıkları Temsilcileri Tuğgeneral Osman Alp, Tuğamiral Mehmet Sarı, Tuğgeneral Bülent Çetin, Tuğgeneral Yücel Yazıcı, Tuğamiral İbrahim Rıza Adanır, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Şuayip Özdemir, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, siyasi partilerin temsilcileri, Belediye Başkanları, protokol üyeleri ile farklı illerden gelen üniversite öğrencileri ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı. >> Burcu AYDIN’ın Haberi