Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Zafer Müzesi orijinal haline kavuşacak

Zafer Müzesi orijinal  haline kavuşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın, yeni hazırlanacak restorasyon projesiyle Zafer Müzesi’nin orijinal hali olan Cumhuriyet öncesi mimari yapısına kavuşacağını bildirdi

 

5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın, Zafer Müzesi Resto-rasyon çalışmaları için geç-miş dönemde yapılan teknik çalışmalarda; öncelikle mev-cut duvar çatlaklarının ol-uşma sebeplerinin ortaya konulacağı bir güçlendirme projesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
“İHALE İŞLEMLERİ
TAMAMLANDI”
Zafer Müzesi’nde İl Genel Meclisi ‘İGM) Başkanı Burhanettin Çoban ve 5. Bölge Müdürlüğü teknik ekipleriyle inceleme yapıldığını bildiren Çılgın, “Zafer Müzesinde yerinde yapılan neticesinde restorasyon projesinde değişiklik yapıldı. Yapılan çalışmalarla, 1915-1920 yılları arasında Cumhuriyet öncesi mimari yapısını yansıtacak yeni bir restorasyon projesi hazırlanacak. Proje kapsamında ortada hayat denilen büyük bir sofa, yanlarında bu sofaya açılan odalara yer verilecek. Yeni bir restorasyon projesinin hazırlanması için röleve, güçlendirme projesi, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanması için ihale işlemleri tamamlandı. Projeyi hazırlayacak olan firma ile 16 Ocak 2020 tarihinde projeleri hazırlayacak firma ile sözleşme imzalandı. İşin süresi 150 takvim günüdür. Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğü’nün 12 Mart 2020 tarihli yazısı ile projenin ilk aşaması olan Röleve Projesi Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulmuştur. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24 Haziran 2020 tarihli ve 8677 sayılı kararı ile projede eksiklikler tespit edilmiştir.” dedi.
“PROJE AĞUSTOS
KURULUNDA
DEĞERLENDİRİLECEK”
Projede deki eksiklerin tamamlanarak 16 Temmuz 2020 tarihinde Afyonkarahisar Belediyesi onayına sunulduğunu kaydeden Çılgın sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye onayından geçen projeler 21 Temmuz 2020 tarihinde Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulmuş ve Röleve Projesi onaylanmıştır. Restorasyon, restitüsyon, statik ve elektrik projeleri Ağustos ayı Kurul Gündeminde değerlendirilecektir. Projeler tamamlandığında Restorasyon Yapım İşine yönelik ihale çalışmaları yapılacak ve Zafer Müzesi orijinal hali olan Cumhuriyet Öncesi mimari yapısına kavuşacaktır. Ayrıca iç mekân düzenlemesi o dönemde kullanılan materyallerle zenginleştirilerek, savaş zamanı yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir.”