DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3228470,33%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zeybek’le görevde 1 yıl

Zeybek’le görevde 1 yıl

ABONE OL
16 Nisan 2020 19:05
Zeybek’le görevde 1 yıl
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar Belediye Bakanı Mehmet Zeybek, göreve gelişinin 1’inci yıldönümünde gazeteniz Kocatepe’ye değerlendirmelerde bulundu. Şehrin gündemindeki önemli konuları Kocatepe Gazetesi’nden Sezer Küçükkurt ve Burcu Aydın’a değerlendiren Başkan Zeybek, “Görevde geçen 1 yılımızı son derece verimli geçirmeye çalıştık. Şehrimizle ilgili önemli projelerin takibini sürdürürken, garip-gurebanın yardımcısı olmayı, toplumun tüm kesimlerine temas etmeyi ve sorunlarını dinleyip, çözüm üretmeyi önceliğimiz olarak belirledik. İnşallah korona virüs sıkıntısından kurtulduğumuzda çalışmalarımızı daha büyük bir şevk ve heyecanla sürdüreceğiz” dedi.
Teleferik ihalesini öyle ya da böyle yapacağız
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kısa süre önce katılım olmaması gerekçesiyle yapılamayan teleferik ihalesinin ilerleyen süreçte yenileneceğini söyledi
Sezer Küçükkurt: Başkanım korona cirüsü nedeniyle dünya olağanüstü günlerden geçiyor. Belediye’de durum nasıl, tempo düştü mü?
Mehmet Zeybek: Tempomuz aynı, değişen bir şey yok. Çok şükür sıkıntımız yok. Tabii hiç kimse ve hiçbir ülke böyle bir koronavirüs salgınını istemez. Bu hadise de çıkınca artık hesaplar kitaplar tüm dünyanın alt üst oldu. Bu arada biz yine ihalelerimizi yapıyoruz, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Sezer Küçükkurt: İhaleler demişken, Teleferik Projesi ihalesine katılım olmadı diye biliyoruz. Durum nedir Başkanım?
Mehmet Zeybek: Teleferik ihalesi için 3 firma dosya almıştı. Katılım olmadı. Biz bunu 3-5 ay veya bir yıl öteledik. Bu koronavirüs hadisesi de olunca zaten şirketlerde ciddi şeyler var. Bursa’dan bir firma şartname istemiş. Ona bakılıyor.
Sezer Küçükkurt: Başkanım, bu Teleferik Projesinin verimliliği ile ilgili hep tartışmalar oldu. Siz yaklaşık 1 yıllık görev süresini tamamladıktan sonra bu konudaki kanaatiniz nedir? Teleferik Afyon için verimli olacak mı, olmayacak mı? Yapılması gereken bir çalışma mı?
Mehmet Zeybek: Aslında işin açıkçası turizm açısından gereklidir. Afyonkarahisar’a baktığımızda gastronomi şehri ilan edildikten sonra da il dışından ciddi bir ziyaretçi akını var. Bunları da göz önünde bulundurarak daha önceden zaten ihalesi yapılmış. Fizibilitesi yapılmış, ihalesi yapılıyor. Varter diye bir firma almıştı. Seçimlerden önce de biz gidip arkadaşlarla görüştük. Her türlü finansmana hazır olduklarını ve 2019 Nisan ayında başlayabileceklerini ifade etmişlerdi. Demek ki arkadaşlar finansmanı tam ayarlayamadı, arkadaşlar yapım işinden vazgeçtiler. Bizimle de projeyi yapan arkadaşlarımız tekrar görüştüler. Projede kısmı değişiklikler yapılarak tekrar ihaleye çıkıldı. Halkta bir beklenti oluştu. Teleferik ne oluyor? Teleferik ne zaman yapılacak? Yapacak mısın, yapmayacak mısın, neden yapılıyor gibi. Tabii bazıları da işte elzemdi, değildi tartışması başlattılar. Yarım kalan şeyi biz devam ettiriyoruz. Devlette devamlılık esastır. Biz de devam ettirelim istedik. Bunu öyle veya böyle bir şekilde ilerleyen günlerde yapacağız.

AF-RAY’da çalışmalarımız devam ediyor
Belediye Başkanı Zeybek AF-RAY projesinin yanı sıra toplu ulaşımla
ilgili alternatif yollara yönelik çalışmalarının sürdüğünü bildirdi
Sezer Küçükkurt: Tüm hesaplar virüs salgınıyla değişti veya kaymalar yaşanıldı. Sizin en önemli projeniz AF-RAY’dı. Bununla ilgili maalesef hesaplamalarla değişiklikler oldu. AF-RAY’la ilgili son durumumuz nedir? Dillendirilen bir eleştiri var. Mesela kampus içerisinde öğrenci AF-RAY vagonuna bininceye kadar minibüse binip çarşıya gelmiş olacak. Buradaki tercih sebebi nasıl olacak? Öğrenciyi oraya nasıl yönlendireceğiz?
Mehmet Zeybek: AF-RAY’da proje ihalemiz gerçekleşti. 120 günlük süre içerisinde proje tamamlanıp DDY’na teslim edilecek. Geçtiğimiz günlerde projeyi yapan firma yetkilileriyle üniversitedeki arkadaşlarla Belediye’deki yetkili arkadaşlar bir araya gelerek bir istişare toplantısı yaptılar. Doğru, öğrencinin tercihini sağlamalıyız. Bununla ilgili istişareler sürüyor. AF-RAY’da sıkıntımız yok. Bu hafif raylı sistemle alakalı da DDY Genel Müdürümüz geldi. Oruçoğlu’ndan Konya-Şuhut yol ayrımına kadar böyle hafif raylı bir sistem yapsak nasıl olur diye bir istişare yaptık. Kendisi de şöyle söyledi; Hafif raylı sistemin işletme maliyeti çok yüksek. Bunun alt yapısıyla ve verimliliğiyle ilgili bir inceleme yapsınlar dedi. Virüs tedbirleri ciddileşince yapılacak inceleme ve toplantı ertelendi. Şayet DDY Alt Yapı Genel Müdürlüğü’nce yapılacak incelemede bu şekilde bir uygulamaya geçelim denilirse ben bunu iki aşamalı olarak düşünüyorum. Birisini AFSÜ-Özdilek tarafından Konya-Şuhut yol ayrımına, ikincisini de yine Konya-Şuhut yol ayrımından alıp AKÜ’ye kadar götürünce şehir merkezindeki ulaşımı büyük oranda rahatlatmış olacağız. AF-RAY Projesi bu şekilde devam ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.