DOLAR 17,9384 0.13%
EURO 18,3055 0.26%
ALTIN 1.030,980,80
BITCOIN 4285173,02%
Afyonkarahisar
27°

AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

100 kişi Dış Ticaret Uzmanı oldu

100 kişi Dış Ticaret Uzmanı oldu

ABONE OL
28 Nisan 2016 14:30
100 kişi Dış Ticaret Uzmanı oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
100 kişi Dış Ticaret Uzmanı oldu

Valilik Ali Çetinkaya B Blok’ta Valilik Proje Üretim ve Koordinasyon Merkezi bürosunda gerçekleştirilen programa Vali Vekili Ahmet Ali Barış’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Kamil Kıcıroğlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç, AB ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ali Ertürk ve kurum çalışanları ile kursiyerler katıldı.
Tören öncesi açılış konuşması yapan AB ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ali Ertürk; “İlimiz ve ülkemizde faaliyet gösteren üretici, ithalatçı veya ihracatçı kesimlerin dış ticaret sektöründe en çok eksikliğini hissettikleri şey, dış ticaret alanında resmi iş ve işlemleri yürütecek, operasyonları gerçekleştirebilecek yetişmiş, tecrübeli personelin bulunmayışıdır. İki farklı ülke insanı, genellikle son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan internet üzerinden, ya da farklı imkânları kullanarak bir araya gelip ticaret yapmak istiyorlar. Ancak, resmi iş ve işlemleri yürütmekte zorlanıyorlar. Çünkü dış ticaret operasyonu uzmanlık gerektiriyor. Bu durum, dış ticaret işlemlerinin büyük illerde bulunan Dış Ticaret Müşavirlik firmaları aracılığıyla yapılmasını gerekli kılmakta bu da mali kayıplara sebep olduğu gibi zaman da kaybına da yol açmaktadır. Görülen bu eksikliğin giderilmesi için, Valilik Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu olarak, Sayın Valimiz Hakan Yusuf Güner’in emir ve talimatları doğrultusunda, Dünyaya Bakan 100’ümüz projesi hazırlanmış ve proje kapsamında Üniversitemiz ve İŞKUR İl Müdürlüğü’müzün de katkılarıyla 100 gencimiz dış ticaret uzmanı olarak yetiştirilmiştir. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerimizden bazıları da iş bulmuş ve dış ticaret operasyonlarına başlamışlardır. Bu durum, projemizin başarıya ulaştığının bir göstergesidir. Ayrıca hali hazırda, yeniden kurs açılması yönünde de yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Bu vesileyle, ilimizdeki göreve başladığı tarihten itibaren proje üretimi ve uygulanması konusunda ortaya koyduğu performansla şehrimizin ufkunu açan Sayın Valimiz başta olmak üzere projemize katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, kursiyerlerimize de bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.
Sertifika dağıtımı öncesi değerlendirme konuşmasında bulunan Vali Vekili Ahmet Ali Barış; “Ben öncelikle bu projenin mimarı Sayın Valimiz Hakan Yusuf Güner’in selam ve saygılarını iletmek istiyorum. Projeye destek veren başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, Üniversitemiz, Esnaf Sanatkarlar Odası, Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve diğer ilgili çevrelerle bir araya gelinerek öncelikleri belirlenen proje, Afyonkarahisar Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanmış, Üniversite ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile birlikte yürütül-müştür. Bu projeyle beraber ilimiz için önemli adımlar atılmış oldu. Bu eğitim komplike bir eğitimdir. Bu eğitimlere birçok katılanlar oldu. Genel üniversiteden, gerek özel sektörden ve kamu sektöründe görev yapan arkadaşlarımız ve hocalarımızda bu projeye katkı sağladılar. Bu kursun sonunda 100 öğrencimiz, kendi gelecekleri ve ilimize katkı sağlanması açısından iyi bir meslek edinmiş oldular. Bu projeyle Afyonkarahisar için olumlu bir etkisi olacağına inanıyorum. Proje kapsamında yapılan eğitim ve kurslarda emeği geçenlere teşekkür ediyor, katılımcılara bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” diye konuştu. (Kocatepe Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.