DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322731-1,17%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

“1’inci yerine 82’inci sıradaki usulsüzce müdür yapıldı”

“1’inci yerine 82’inci sıradaki usulsüzce müdür yapıldı”

ABONE OL
21 Mayıs 2019 14:04
“1’inci yerine 82’inci sıradaki usulsüzce müdür yapıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“1’inci yerine 82’inci sıradaki usulsüzce müdür yapıldı”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nizamettin Şenol dün öğleden sonra sendika da basın toplantısı düzenledi. Şenol, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetici görevlendirme takviminin devam ettiği bugünlerde, atamalarda yapılan yanlışlara Vali Mustafa Tutulmaz’ı da ortak ederek büyük bir skandala daha imza attığını iddia etti.
“ADAYLAR BOYUN EĞMEYİNCE
VALİ İKNA EDİLDİ”
Nizamettin Şenol, “Bu seferki skandalları, hiç kılıfa sığmayacak büyüklükteki minaredir. Afyonkarahisar’da puan sıralamasında 1. olan kişinin yerine 82. sırada olan kişi usulsüzce sistem üzerinde müdür yapıldı” dedi. Yönetici görevlendirme takvimine bağlı olarak okul ve kurum müdür-müdür yardımcılarının puanlarının ilan edildiğini söyleyen Şenol, “Tercihler alındı, buraya kadar her şey normal ilerlerken torpilli birkaç kişi için İnsan Kaynaklarından sorumlu Şube Müdürü Hikmet Tuncer, Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın bizzat görüşme veya telefonla arayarak adayların tercihlerini değiştirmelerini istediler. Adaylardan bazıları buna boyun eğmeyince Sayın Vali’yi ikna edip hak, hukuk, adalet ve iş barışını bozacak şekilde işlem yaptırdılar. Bunlardan en önemlisi Afyonkarahisar Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü için yapıldı. Buradaki kurum müdürlüğü yapan kişiyi kurumunda bırakabilmek için yapmadıkları baskı, entrika kalmadı beceremediler. Sonunda Sayın Valiye ‘Efendim 5442 Sayılı Kanuna göre yetkinizi kullanın bu işi çözelim’’ demiş olmalılar ki Afyonkarahisar Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nü tercih eden adayların tercihlerinin karşısına iptal, yazıp o kişiyi kuruma resen atanmış gibi göstermişlerdir.” dedi.
“SAYIN VALİ SİZ PADİŞAH MISINIZ?”
“Sayın Vali siz ne yapıyorsunuz?” sorusunu soran Nizamettin Şenol, “Mevcut Müdürün oraya nasıl getirildiği hakkında bilginiz var mı? Bu kişi 2014 yılında Çavdarlı Köyü İlkokulu Müdürü iken hakkında sözde(!) soruşturma açıldı, soruşturma kapsamında yer değiştirme verilerek, ödüllendirildi. Köy İlkokulu Müdürlüğü’nden Merkez Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne getirildi. Bu atama o zaman basında ‘Böyle cezaya can kurban’ diye haber olmuştu. Bu atama ise ‘Yeme de yanında yat!’ diye manşet olacaktır. Gelişi haksızlık ve hukuksuzlukla olan kişiyi şimdi de siz haksızlıkla ‘Yetki kullandım’’ deyip, aynı kurumda bırakıyorsunuz, o kurumu tercih eden birçok insanın kul hakkına giriyorsunuz. Diğer okul müdürlerine sizler o kurumu yönetemezsiniz ancak o yönetebilir mi diyorsunuz? Söyleyin Sayın Vali siz padişah mısınız? Vali olmak keyfi yetki kullanma hakkı mı veriyor? Halk Eğitimi tercih eden arkadaşları siz de tanıyorsunuz, hepsi işinin ehli insanlar, siz bu arkadaşların okullarına gidip denetlediniz, teşekkür ede ede ayrıldınız. Şimdi bu insanlara bunu reva görerek Peygamberimizin ‘İşi ehline verin’ emrinin sizin için hiçbir şey ifade etmediğini mi söylüyorsunuz? Bunu da içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında yaparak kul hakkına giriyorsunuz. Hatırlatalım; hiçbir yönetici, Vali bile olsa keyfi yetki kullanamaz. Bunu hem bakanlığa hem de yargıya nasıl izah edeceksiniz? Siz Afyonkarahisar’da 1. sırada olan kişinin yerine 82. sırada olan kişiyi atadım, ben yaptım oldu diyorsunuz. Arada hakkını yediğiniz 81 kişi var bunu biliyor musunuz?” diye konuştu.
“YA DİĞERLERİNİN
NESİ VARDI?”
Vali Mustafa Tutulmaz’ın yalan yanlış bilgilendirildiğini de ileri süren Şenol, “Sayın Vali yalan yanlış bilgilendirilmiştir. ‘‘Yok, oraya gelecek kişi kalp hastası, yok yaşı ilerlemiş, yok emekliliği yaklaşmış’ gibi sözlerle Sayın Valiyi iyi kandırmışlardır. Orayı birincilikle hak eden kişinin emekliliğine daha üç yılı var. Biz doğrusunu söyleyelim bilin; Siz hukuksuzluk yapmadan önce Halk Eğitime gelmesi muhtemel kişi bizim üyemizdir ve biz kendisini sendikamızın kuruluşundan beri tanırız. Bu arkadaşımız çalıştığı okulları marka yapmıştır. Aksini iddia eden varsa çıksın söylesin, bütün Afyonkarahisar bu gerçeği bilir. Bu arkadaşımız kalp hastası değildir, birkaç yıl önce her insanda olabileceği gibi, başka bir rahatsızlık ve operasyon geçirmiş, hamdolsun sağlığına kavuşmuştur, kaldı ki bu arkadaşımız iş göremeyecek kadar hasta ise şu anda nasıl okul yönetiyor? Size kâğıt üzerinde malum şahıs şişirilerek, methiyeler düzülerek anlatılmış, diğerlerine iftiralar atılmış, bunu bilin. 1. sıradaki arkadaşa bu iftiralar atıldı anladık da ya diğer tercih yapanların, yüksek puanlı arkadaşların nesi vardı, onlar da mı hastaydı, emekliliği yaklaşmıştı? Siz şu anda nasıl atama yaparsınız, açık diye ilan edip, puanlama yapıp şimdi de hiçbirisi umurumda değil yetki kullandım diyemezsiniz. Madem böyle yapacaktınız ilandı, puandı uğraşmayıp direk yetki kullanıp padişahlık usulü ile atasaydınız. Yaptığınız iş neresinden bakarsanız bakın sakattır, hukuksuzdur. Takvim hala işliyor. Hatanızdan ivedilikle dönün.
Sayı Vali madem 5442’yi kullanacaktınız 13 Kasım 2018 ve 15 Kasım 2018 tarihlerinde yaptığımız basın açıklamalarında açıkça belgeleriyle ortaya koyduğumuz hukuksuz iş ve işlemler için kullansaydınız. Neden kullanmadınız?” şeklinde konuştu.
“MİLLİ EĞİTİM BAKANI
HESAP SORMALI”
Kedilerinin eğitimde el uzatan, kucaklayan, Milli Eğitim’deki ayıpları güneş misali örten olduklarını savunan Şenol şöyle konuştu:
“Bize gelen ihbar mektuplarını, ahlak dışı görüntüleri ve Milli Eğitim’de yaşananları Afyonkarahisar sevdamızdan, eğitime olan saygımızdan hep kapattık. Bu haksızlıklara Sayın Vali’nin de ortak edilmesi canımıza tak dedirmiştir. Şu bilinmelidir ki, biz Türk Eğitim Sen olarak bu skandalın müsebbiplerini Allah’a havale ederken hukuki boyutun müdahili olacağız, sonuna kadar da takipçisi olacağız. Sorumlularla kanun önünde hesaplaşmak farz olmuştur. Biz haksızlık karşısında her zaman olduğu gibi susmayacağız. ‘1 günlük adaletle yönetim, 60 yıl ibadet etmekten daha üstündür’ diyen Peygamberimizin anlayışıyla hareket etmekteyiz. Biz, bize tolerans tanıyın, makam verin derdinde değiliz, bize hakkımızı verin, adaletle yönetin derdindeyiz. Genel başkanımız Sayın Talip Geylan; Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarında adil, hakkaniyetli kul hakkına saygılı bir yönetim anlayışının hayata geçirilmesini, Bakanlık teşkilatlarının sendikal, vakıf, cemiyet görünümlü işgalci çetelerden kurtarılarak eğitimin ve eğitim çalışanlarının ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yönetildiği bir düzende bizler de her zaman taşın altına elimizi gövdemizi koyarız demiştir. Bu minvalde Milli Eğitim Bakanı mitili Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atmalı, yapılan hukuksuzlukların hesabını sormalı ve bu atamayı da iptal etmelidir.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.