DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321574-0,17%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

27 Mayıs darbesi büyük ihanet

27 Mayıs darbesi büyük ihanet

ABONE OL
28 Mayıs 2019 13:54
27 Mayıs darbesi büyük ihanet
0

BEĞENDİM

ABONE OL
27 Mayıs darbesi büyük ihanet

27 Mayıs darbesinin 59. yıl dönümü nedeniyle dün saat 12.00’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)  İl İnsan Hakları Başkanı Av. S. Selcen Hıdıroğlu tarafından PTT binası önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve partililerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri de katıldı.
“CUMHURİYET DÖNEMİNİN İLK DARBESİ”
27 Mayıs darbesinin yıldönümü nedeniyle 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen açıklamayı Afyonkarahisar’da AK Parti İl İnsan Hakları Başkanı Av. S. Selcen Hıdıroğlu yaptı. Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temellerinin, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atıldığını belirten Hıdıroğlu, “Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir Başbakanın idama mahkûm edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkânının kapılarını da açmıştır.” dedi.
“MİLLET İRADESİ HİÇE SAYILDI”
Selcen Hıdıroğlu, dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlattığını kaydetti. Hıdıroğlu, “Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, ‘Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor’ sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir.” diye konuştu.
“15 TEMMUZ’DA MİLLET
MEYDANLARA DÖKÜLDÜ”
Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosunun 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar yaşandığını belirten Hıdıroğlu, “Karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; ‘Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!’ demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir.  ‘Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın’ dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır.” şeklinde konuştu.
“DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ
UNUTMAYACAĞIZ”
Selcen Hıdıroğlu, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı verdiğini söyledi. Hıdıroğlu şöyle konuştu:
“Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.