28 Şubat, muhafazakâr insanları hedef almıştı

28 Şubat, muhafazakâr insanları hedef almıştı

28 Şubat, muhafazakâr insanları hedef almıştı

Memur-Sen Konfederasyonu’nun düzenlediği ‘28 Şubat ve Sendikalar’ isimli panele katılan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, panelden sonra 28 Şubat süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Post-modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat Kararları’nın alınmasının üzerinden 19 yıl geçtiğini hatırlatan Milletvekili Hatice Özkal, kararlarla başlayan zorlu sürecin birçok insanı mağdur ettiğini ifade etti.
Türkiye’nin defalarca darbelerle önünün kesildiğine değinen Hatice Özkal; “Milli Güvenlik Kurulu’nda 28 Şubat 1997’de alınan kararlar, milletin değerlerini hedef alan bir saldırı hatta darbedir. Saldırının en önemli hedefleri, İmam Hatipler ve başörtülü insanlardı. 28 Şubat halkımızın büyük kesimi için bir zulme dönüşmüştü. O süreç, ülkemize her açıdan çok şey kaybettirdi. Bir neslin eğitim hakkı elinden alındı. Tüm bu yaşanan zulümlere rağmen darbe teşebbüsleri son bulmadı. 17-25 Aralık darbe teşebbüsü de, Türkiye’nin ilerleyişini durdurmak isteyenler tarafından uygulanmış bir senaryodur. Bugün bile demokrasiyi plan ve oyunlarla bozmak isteyenleri durdurmanın yolu; yeni anayasa ve başkanlık sisteminden geçmektedir.” dedi.
BEN DE MAĞDURUM
Binlerce kişi gibi kendisinin de 28 Şubat mağduru olduğunu hatırlatan AK Parti Milletvekili Hatice Özkal, 28 Şubat sonrası başörtülü olması nedeniyle öğretmenlikten ayrılmak zorunda kaldığını belirtti. Tutkuyla yaptığı öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda kalmasının burukluğunu yıllarca taşıdığını aktaran Özkal, “28 Şubat kararlarını izleyen süreçte Ramazan Ayı’nın ilk cuma günü okuluma, öğrencilerime gidiyordum. Dönemin verdiği sıkıntılardan dolayı kimseye görünmeden derse girmeye çalışırken; “Başörtülü olarak derse giremeyeceğim” söylendi. Aynı süreci üçüncü kez yaşıyordum. Savunmalar, soruşturmalar derken çok sevdiğim öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda kaldım.” şeklinde konuştu
BASKI VE YILDIRMA POLİTİKASI
AK Parti’nin gerçekleştirdiği reformlarla,insanların yaşam biçimlerine olan müdahaleleri ortadan kaldırdığını kaydeden Milletvekili Hatice Özkal, 28 Şubat’ın yıllardır süren baskıların doruk noktası olduğunu ifade etti. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulmasının vaktinin geldiğini aktaran Özkal sözlerini şöyle tamamladı: “Üniversite kapısından çevrilenler öğrenciler, inançlarını yaşamak istedikleri için okulu bırakmaya zorlanıyordu. Baskılar, 28 Şubat sonrası süreçte zirve noktasına ulaştı. Üniversitelerde ikna odaları kuruldu. Sadece eğitim kurumlarında değil hemen her yerde, muhafazakar insanlara yönelik bir baskı ve yıldırma politikaları uygulanmıştı. Ama Allah’a çok şükür, AK Parti 14 yılda tüm baskı ve önyargıları yıktı. Artık kimse kimsenin giyim, kuşam, yaşam şekli veya inancına karışmıyor. Bu değişikliklere rağmen anayasamız halen 12 Eylül darbecilerinin yaptığı anayasa olma özelliğini taşıyor. Darbe ürünü anayasadan da kurtulmanın vakti çoktan gelmiştir.” (Kocatepe Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi