“Adı konmayan soğuk savaşta Türkiye üretirse ayakta kalır!”

“Adı konmayan soğuk savaşta Türkiye üretirse ayakta kalır!”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, adı konulmayan soğuk savaş rüzgârında Türkiye’nin ayakta durabilmesi için üretime odaklanıp, umutsuzluğa yer verilmemesi gerektiğini söyledi. Serteser, toplumun tüm kesimleri ile istişarenin daha çok arttırılması gerektiğini belirtti

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Eylül ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi.
“VALİ ÇİÇEK İLDE BÜYÜK
DEĞİŞİME İMZA ATTI”
19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlayan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, vatanın çetin mücadeleler sonucunda bağımsızlığını kazandığını, Anadolu’yu Türk Vatanı yapan ecdadı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle andığını belirtti. Serteser, “Yakın tarihimizde Kıbrıs’ta, bölücü terör örgütü ile mücadelede ve 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nde gazi olan vatandaşlarımızı minnetle yâd ediyorum. Meclis Üyelerimiz’den Suat Atıcı’nın Meclis Üyeliği sona erdi; kendisine uyumlu çalışması ve katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Yeni Meclis Üyemiz olan Yılmaz Karakaş’a da ‘hayırlı olsun’ diyerek başarılar diliyorum. Geçen Salı günü, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ESOB’da düzenlenen törene katıldık. Valimiz Gökmen Çiçek’e, ilimize yaptığı katkılar dolayısıyla Ahilik Kaftanı’nı, ESOB Başkanımız Abdülkadir Konak ile takdim ettik. Valimiz Gökmen Çiçek, ilimizde göreve başladığı andan itibaren büyük bir değişime imza attı; inşallah uzun süre ilimizde kalarak şehrimizin daha hızlı kalkınmasında büyük rol oynayacaktır. Aynı törende, Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Adnan Demirel, Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş Adamı plaketini aldı. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Hayatı başarılarla dolu olan Adnan Demirel’in bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz için üretimi sürdüreceğine ve başarılı çalışmalara imza atacağına gönülden inanıyorum.” dedi.
“HEDEFTE IRAK’LA YAKIN
İŞ TEMASLARI KURULMASI VAR”
“Eylül ayı, Odamız için bereketli geçti. Birçok misafiri ağırlama imkânı bulduk. En önemli misafirlerimizden birisi de Irak Su Kaynakları Bakanı Mehdi RaşidHamdani oldu.” diyen Serteser, “Ben işlerim dolayısıyla şehir dışında olduğum için bu mühim toplantıya katılamadım. Ama gerek Meclis Başkanımız, gerek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Gül, gerekse Yönetim Kurulu ve konu ile ilgisi olan Meclis Üyelerimiz, Sayın Bakan’ı en iyi şekilde ağırladı. Bilhassa yumurta üreticilerimizin Irak’ın yumurta ithalatından vazgeçmesinden sonra yaşadığı sorunların birinci ağızdan aktarıldığı toplantının Odamız’da düzenlenmesini sağlayan Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilimiz, Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. İnşallah Irak ile daha yakın temas kurarak başta yumurta sektörü olmak üzere sıkıntı yaşayan tüm sektörlerimizin sorunlarını çözeceğiz.” diye konuştu.
“16. ATSO SPOR OYUNLARI BÜYÜK ZAFERİN 100. YILINA ÖZEL DÜZENLENECEK”
ATSO’nun 2018 ve 2019 yıllarında olduğu gibi bu yıl da Frig Ultra Maratonu’nun kurumsal ana sponsoru olduğuna değinen Serteser, “18 Eylül 2021’de 7 ülke, 32 şehirden 800 sporcu, turizmin yeni merkezi olan Ayazini’nden başlayarak Frig Vadisi’ni keşfetti. 19 Eylül 2021’de 3. kez Karahisar Kalesi’ne Çıkma Yarışı düzenlendi. Her iki yarışma, özellikle katılımcıların sosyal medya paylaşımları sayesinde Türkiye genelinde ses getirdi. Oda olarak, bir taraftan ilimizi tanıtan, diğer taraftan sağlıklı yaşam hakkında farkındalık oluşturan bu tür organizasyonlara destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Her iki yarışmaya Odamız’ı temsilen katılan Yönetim Kurulu Üyemiz Hayrettin Güzbey’e, Genel Sekreterimiz Ali Şenol’a ve Odamız personeline teşekkür ediyorum. Odamız tarafından geleneksel hâle getirilen ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 15. kez düzenledik. Zafer Haftası’nda, 29 Ağustos 2021’de her zaman olduğu gibi il protokolümüzün katılımıyla gerçekleştirdiğimiz açılış törenimizde çok renkli dakikalar yaşandı. Küresel salgın koşulları nedeniyle takım oyunları müsabakalarını düzenlemediğimiz 15. ATSO Spor Oyunlarımız’ı bir haftada bitirdik. Önümüzdeki günlerde de ATSO Spor Oyunlarımız’ın Kapanış Töreni’ni gerçekleştireceğiz. ATSO Spor Oyunlarımız’da bizi yalnız bırakmayan protokol üyelerine, kutlama mesajı göndererek bizi gururlandıran TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, tüm sponsorlarımıza, katılımcı tüm firmalarımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Meclis Üyelerimiz’e, bu güzel etkinliğin kamuoyuna duyurulmasında bize destek olan basın-yayın kuruluşlarımıza, organizasyonu üstlenen Limit Sensin ekibine teşekkür ediyorum. 16’ncı ATSO Spor Oyunları’nı Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılında, Zafer’in şanına yakışır biçimde düzenlemeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.
“TEKNOFEST’İN 2022’DE AFYON’DA
OLMASI TALEBİNİ DESTEKLİYORUZ”
Hüsnü Serteser, 2022 yılında kutlanacak olan Büyük Zafer’in 100. yıldönümü kutlama ve anma törenlerinin en üst düzey katılımla gerçekleştirilmesi talebini yineledi. Serteser şöyle konuştu: “Zaferin şehri Afyonkarahisar, Zafer’in 100. yılı törenlerinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkânının teşrifleri büyük bir onur yaşanılacaktır. Tabii bu arada, TEKNOFEST’ten de söz etmemek de olmaz. Valimiz Gökmen Çiçek, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Milletvekillerimiz, siyasi parti İl Başkanlarımız, TEKNOFEST’in 2022 yılında Afyonkarahisar’da düzenlenmesini birlik ve beraberlik içinde talep ettiler. Biz de bu talebi destekliyor; üzerimize düşen bir görev olursa yerine getirmeyi taahhüt ediyoruz. TEKNOFEST, ülkemizin teknolojideki geldiği noktayı ortaya koyması bakımından da, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini anlatması bakımından da son derece önemlidir. Etkinlik, yarışma ve festival olarak iki kategoride düzenleniyor. Yarışma kısmı, festival komitesi tarafından belirlenen farklı illerde düzenleniyor; festival ise tek haneli yıllarda İstanbul’da, çift haneli yıllarda İstanbul dışındaki bir ilde gerçekleştiriliyor. Bağımsızlığımızı kazandığımız Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. yılında teknolojik bağımsızlığımızın simgesi TEKNOFEST’in ilimizde yapılmasının büyük bir mesaj olacağına inanıyorum. Bu vesile ile bu yılki TEKNOFEST yarışmalarında AKÜ adına yarışan ve sabit kanat kategorisinde ilk 10’a giren Zafer takımını, Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’nda ilk 10’a giren AKUFLYTECH takımını gönülden tebrik ediyorum. Sponsoru olduğumuz her iki takımın da başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi adına TEKNOFEST’e katılan Robilsa takımını da, Liseler Arası İnsansız Hava Yarışması döner kanat kategorisinde Türkiye 2. derecesini kazanması dolayısıyla kutluyorum.”
“İŞ DÜNYASININ FEDAKÂRLIĞI
KARŞILIKSIZ KALMAYACAK”
Hüsnü Serteser, Türkiye’nin, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdüğünü iş dünyasının, Oda-Borsa camiası olarak kendilerinin böyle bir büyümeyi beklediklerini söyledi. Serteser şunları söyledi: “Özellikle yurt dışındaki kredi derecelendirme kuruluşları için sürpriz yaşanmış olacak ki ülkemizin 2021 büyüme rakamlarını düzeltmek zorunda kaldılar. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye çıkardı. Moody’s ise Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkardı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise Türkiye’nin 2021 yılı için büyüme tahminini 2,7 puan artırarak yüzde 8,4’e yükseltti. İş dünyası, ülkemizin büyümesi ve gelişmesi için elini taşın altına koydu; tüm zorluklara rağmen üretimden de, istihdamdan da vazgeçmiyor. İş dünyasının bu fedakârlığının karşılıksız kalmayacağına inanıyorum.”
“DÜNYA ORTA VADELİ KRİZLERE GEBEDİR”
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18’e düşürmesinin olumlu bir adım olduğunu belirten Serteser şunları kaydetti: “Önümüzdeki dönemde enflasyonun indirilmesi ve döviz kurlarının kontrol altına alınması ile faizlerin daha da geriye çekilmesi, iş dünyasının beklentisidir. Biz, ülkemizdeki hammadde fiyatlarının artışını, üretim ve istihdam maliyetinin yükselişini, tüketicinin ürünleri eskisinden daha pahalıya almasını tartışıyoruz. Biz bu tartışmayı yaparken dünya orta vadeli büyük krizlere gebedir. Avrupa başta olmak üzere hemen her ülkede enerji arzı buhranı yaşanıyor. Dünya genelinde yaşanan kuraklık dolayısıyla hidroelektrik santrallerinde yeteri kadar elektrik üretilemediği, yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgârın da azalması ile enerji arzının daraldığı belirtiliyor. Hesaplamalara göre bu kış Avrupa ülkeleri, geçen yılın kış aylarına göre 150 milyar Avro daha fazla elektrik tüketim bedeli ödeyecek. Bu da, son zamanlarda tartışılan İklim Krizi kavramı ile hangi durumlarla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın ve konu hakkında düzenlemeler içeren Paris Anlaşması’nın ülkemizin gündeminde de yer almaya başlamasını ve TBMM’ne getirilecek olmasını olumlu buluyorum.”
“DÜNYA DA İKİ YENİ
TEDİRGİNLİK YAŞANIYOR”
Hüsnü Serteser, dünya, İklim Krizi ve buna bağlı olarak gelişen enerji arzı sıkıntısının yanı sıra Çin’de gayrimenkul alanında faaliyet gösteren Evergrande şirketinin borcunun 300 milyar doları geçmesi ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez hâle gelmesinin endişe oluşturduğuna değindi. Serteser sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketin içinde bulunduğu ekonomik kriz, önce Çin, ardından da diğer ülkelerdeki tedarikçilerin sarsılmasına neden olacak. Şimdilik ayrıntıları çok konuşulmayan başka bir tedirginlik ise AUKUS Paktı. ABD, İngiltere ve Avustralya’nın güvenlik anlaşması olarak belirtilen AUKUS Paktı çerçevesinde ABD ve İngiltere, Avustralya’ya nükleer denizaltı tedarik edecek. Avustralya, Fransa’dan satın almayı taahhüt ettiği 40 milyar dolarlık denizaltı siparişini bu nedenle iptal etti. AUKUS, ilk bakışta ülkelerin güvenlik teçhizatı alışverişi gibi görünse de AB, Çin ve Rusya’nın karşı hamle yapabileceği; farklı ve yeni işbirliklerinin doğabileceği yorumu yapılıyor. Adı konmasa da bir soğuk savaş rüzgârı estiğinin farkındayız. Soğuk savaş rüzgârında ülkemizin ayakta durabilmesi için üretime odaklanmalı, düşüncelerimizde umutsuzluğa yer vermemeli ve toplumun tüm kesimleri ile istişareyi daha çok artırmalıyız.”
“SON GÜN 30 EYLÜL 2021”
Hüsnü Serteser, vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun’dan yararlanmak için başvuru süresinin 30 Eylül 2021 tarihinde dolacağını hatırlatarak, vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, SGK’ya, Belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvuruların, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabileceğini vurguladı. >> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi