AFJET modeli Gazlıgöl’de başarıyla uygulanacak

AFJET modeli Gazlıgöl’de başarıyla uygulanacak

AFJET modeli Gazlıgöl'de başarıyla uygulanacak

AFJET A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, Gazlıgöl termal su rezervinin tek elden yönetimi konusunda ki durum hakkında bilgiler verdi.
GAZLIGÖL’E PROJE YAPILDI
İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl beldesinde ki termal kaynak için 2010 yılında su dağıtım modeli yapmak istediklerini dile getiren Yusuf Ulutürk, ilgili projelerin hazırlandığını kaydetti. İhsaniye de dönemin Kaymakamının bazı problemlerden dolayı projeleri uygulamadığını aktaran Ulutürk; “Sistem Gazlıgöl’de aynı şeklide devam etti. Biz 3-4 yıllık sürece baktğımız da yoğun bir su kullanımı olduğunu gördük. Yoğun bir devre mülk ve tatil satışları vardı. Su seviyesi de hızlı şekilde düşüyordu. Yöneticilerimiz bize sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söylediler. Biz iki yıl önce ZEKA’ya Gazlıgöl’de Termal Su Dağıtımı ile ilgili bir proje sunduk. ZEKA bu projeye yaklaşık 750 bin TL’lik bir katkı sağladı. Projenin şekil olarak hem Yaylabağı hem de Gazlıgöl de aynı anda yürütülmesi gerekiyordu. Ama Yaylabağı ayağı geç kaldı. Gazlıgöl Belediyesi süreç tamamlanıncaya kadar işletmeyi kendisinin yürüteceğini söyledi” dedi.
AFGAZ ŞİRKETİ KURULDU
Gazlıgöl Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmanın bölgede ki termal tesislere yönelik bir proje olduğundan söz eden Yusuf Ulutürk, projenin apart daire işletmelerini kapsadığını belirtti. Yerel yönetimin vatandaş memnuniyetini gözeterek termal suyu konutlara da dağıttığını söyleyen Ulutürk; “Gazlıgöl de normal bir eve ısınmadan, banyo ve havuz kullanımına kadar termal su verilmiş. Maalesef termal kaynak hor kullanılmış. Örneğin elde bir bardak su varken iki bardak oranında su dağıtımı yapılmış. Dolayısıyla burada su yetmiyor. Biz hızlıca AFGAZ diye bir şirket kurarak Yaylabağı kısmının projesine başladık. Bu şirketin yüzde 60 oranında ortağı AFJET A.Ş, yüzde 24 ortağı Gazlıgöl Belediyesi, yüzde 15’i Yaylabağı Belediyesi, yüzde 1’i ise yatırımcılardan oluşuyor. Yani AFJET A.Ş gibi bir model söz konusudur” diye konuştu.
İLAVE HAT GAZLIGÖL’Ü BESLİYOR
Proje kapsamında Yaylabağı kısmında alt yapıyı hızlaca tamamladıklarını anlatan Yusuf Ulutürk, tüm tesislere su verip kuyu açtıklarını söyledi. Gazlıgöl ile Yaylabağı’nın birleşmesi prosedürlerini 1 Kasım 2015 tarihinde tamamlayabildiklerini belirten Ulutürk; “Biz işletmeyi üç ay önce teslim aldık. Ama projenin tamamen dışına çıkıldığını gördük. Gazlıgöl tarafında ki kuyular mevcuda yetmiyor. Burada bin yüz odalı büyük bir tesis inşaası düşünülüyor. Bu yatırımcı tarafından yaklaşık 400 devre mülk açılmış. Yoğun bir termal su talebi var. Tabi bu da ayrı bir sıkıntı. Biz alana kadar şimdilik orada reenjeksiyon da yoktu. Ama Yaylabağı tarafında reenjeksiyon yapıyoruz. Sorunu hızla çözmek için Yaylabağı tarafından Gazlıgöl’e kuyu ile takviye etmeyi düşündük. Çünkü Gazlıgöl tarafında ki termal suların debisi ve sıcaklığı yeterli değil. Yaylabağı’ndan yaptığımız ilave hatla Gazlıgöl’de ki tesisleri besliyoruz. Şu anda Gazlıgöl ve Yaylabağı tamamen birleştirildi” şeklinde konuştu.
TESİS SAHİPLERİ UYARILDI
Gazlıgöl’de ki sorunu çözdüklerini belirten Yusuf Ulutürk, termal turizm alanı olan bu bölge de işletmeler dışında şahıs binalarına termal su verilmesinin kaynak israfı olacağını vurguladı. Bu düşünce ile özel şahıs binalarına verilen termal suyun iptal edileceğini açıklayan Ulutürk şöyle konuştu: “Gazlıgöl’de yaşanan sorun kaynağın hor kullanılarak israf edilmesinden kaynaklanıştır. Ama vatandaş ikametinde ısınma amaçlı kullandığı jeotermal suyun az geldiği yönünde şikayette bulunuyor. Orada ki su termal tedavi amacıyla kullanılmalıdır. Termal su orada ki evlerin ısınmasından tutun da banyosuna kadar kullanım için değildir. Bu şekilde kullanım halinde kaynağın yeterli olması mümkün değil. Bizim akılcı davranarak termal suyu sadece tesislerde kullanmamız lazım. Eğer kaynağı evlere, tüm meskun mahallere dağıtmaya kalkarsak bu suyun yetmesi mümkün değil. Suyun rezervleri sınırlı. Tüm tesis sahiplerini uyardık. Yaz mevsimi geldiğinde şahıs bina ve dairelerini sistemin dışında tutarak mevcut tesislerin canlanmasını sağlayacağız. AFJET modeli Gazlıgöl’de başarı ile uygulanacak.” >> Burcu AYDIN’ın özel haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi