Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Afyon İçin Normal Bir Deprem, Paniğe Gerek Yok”

AKÜ DUAM’dan Afyonkarahisar Merkezli Deprem ile ilgili açıklama yapıldı. DUAM Müdürü Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, “Afyon için normal bir deprem, paniğe gerek yok.” dedi.

AKÜ DUAM’dan Afyonkarahisar Merkezli

 

AFYON İÇİN NORMAL BİR DEPREM, PANİĞE GEREK YOK

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DUAM) Müdürü ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube İkinci Başkanı Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, bugün sabah saat 6.24’de meydana gelen depremin 4,4 büyüklüğünde ve 7 kilometre derinliğinde meydana geldiğini bildirdi. Özkaymak,  bu depremin orta şiddetli bir deprem olduğunu ifade etti.

“DEPREM NORMAL BİR FAY ÜZERİNDE MEYDANA GELDİ”

AKÜ DUAM Müdürü Prof. Dr. Özkaymak yaptığı açıklamada depremin ardından toplam 11 artçı sarsıntının meydana geldiği ifade etti. Özkaymak, “Bugün sabah 6.24 itibariyle Afyonkarahisar Şehir Merkezi Ataköy yerleşim alanı yakın güneyinde AFAD verilerine göre büyüklüğü Mw: 4,4 ve derinliği yaklaşık 7 kilometre olarak açıklanan orta şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Ana şok sonrasında en büyüğü 3,5 büyüklüğünde toplam 11 adet artçı sarsıntı kaydedilmiştir. Hesaplanan ön sonuçlar depremin eğim atımlı normal bir fay üzerinde meydana geldiğini göstermektedir.” dedi.

“IŞIKLAR YA DA ÇOBANLAR FAY ZONU NEDEN OLABİLİR”

Prof. Dr. Özkaymak, AKÜ DUAM’ın yaptığı çalışmalar ve 2012 yılında güncellenen Türkiye Diri Fay haritasına göre depremin dış merkezi göz önüne alındığında depreme neden olan fayın Işıklar ya da Çobanlar Fay Zonu olabileceğinin öngörüldüğünü kaydetti. Özkaymak, “Depremin yüzeye yakın bir derinlikte (sığ) olması, Afyonkarahisar merkez yerleşim alanının bir kısmının alüvyal zeminde kurulu olması ve yerleşim alanlarındaki bazı binaların güncel olmayan deprem bina yönetmeliklerine göre inşa edilmiş olması, alüvyal zeminlerde gerekli ve yeterli zemin iyileştirme yöntemlerinin kullanılmamış olması, bölgedeki fayların çok kırıklı ve saçaklı bir yapıya sahip olması gibi sebepler ile deprem bazı alanlarda çok daha şiddetli hissedilmiştir.” diye konuştu.

“PANİK YAPACAK BİR DURUM SÖZKONUSU DEĞİL”

Özkaymak, bölgede belirli zaman aralıkları ile 4 ila 4,5 şiddetinde depremlerin yaşandığını belirterek, “Bununla beraber geçmiş yıllarda meydana gelen depremler incelendiğinde bu alanda 4,0-4,5 büyüklüğüne varan depremler ortalama her 10 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu bakımdan, bölgemizde bu büyüklüklerde depremlerin meydana gelmesi son derece normaldir. Panik yapacak bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı. Özkaymak, şunları kaydetti: “AKÜ DUAM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Tiryakioğlu ve ekibi tarafından bu bölgenin uydu verileri uzun yıllardır takip edilmektedir. Merkezimizin bölgedeki çalışmaları devam etmektedir. Elde edilen bilimsel verilere göre Afyonkarahisar ve çevresindeki en yüksek enerji birikiminin Çobanlar ve Işıklar Fay zonlarının batı ucunda olduğu da bilinmektedir.  Ayrıca 1921 yılında Konya Argıthanı (M=5,4) depremiyle başlayan, 1946 Ilgın (M=5,5), 2000 Sultandağı (M=6,0) ve 2002 yılında Çay depremleri (M= 6,5-6,2) ile batıya doğru bir deprem göçü vardır. Bu nedenle günümüzde Işıklar ve Çobanlar Fay Zonları üzerinde deprem tehlikesinin arttığı merkezimizin birçok çalışmasında daha önce belirtilmiştir.”

“İRAP AFYON’DAKİ EYLEM PLANLARI İVEDİLİKLE TAMAMLANMALI”

Özkaymak, yapılan çalışmalara göre, Işıklar Fay Zonu ve Çobanlar Fay Zonu’nun maksimum 6,6 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeli olan diri faylardır. Gelecekte meydana gelebilecek olası yıkıcı depremleri minimum hasarla atlatabilmek amacıyla afete dirençli Afyonkarahisar oluşturabilmek için 2020 yılında hazırlanan Afyonkarahisar İl Afet Risk Azaltma Planları (İRAP-Afyonkarahisar) içerisindeki öncelikli eylem planlarının yerel yönetimler ve sorumlu kuruluşlar tarafından ivedilikle tamamlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.