Afyon, sağlıkta güçlü bir merkez olacak

Afyon, sağlıkta güçlü bir merkez olacak

Afyon, sağlıkta güçlü bir merkez olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin inşaası tamamlanan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Bloku’nu ziyaret etti. Afyonkarahisar’da 4 yıl önce 600 yataklı modern bir hastaneyi hizmete aldıklarını ve yanına 300 yataklı ek binayı da çocuk hastalıkları ve kadın doğum hastanesi olarak inşa edip mevcut hastaneye entegre ettiklerini söyleyen Müezzinoğlu, Afyonkarahisar’ın bölgesinde hem termal sağlık turizmi hem de sağlık alanında güçlü bir merkez olacağını bu yönde bir altyapıyı tamamlamak üzere olduklarını kaydetti.
Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Müezzinoğlu, bir soru üzerine, iki haftadır gribal enfeksiyonlarda artış bulunduğunu ancak endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.
Vatandaşlardan hijyeni birinci öncelikli hale getirmelerini isteyen ve esas sorumluluğun bireye düştüğünü söyleyen Müezzinoğlu, el yıkamanın önemli olduğunu bunun yanı sıra sulu gıda alımını, meyve tüketimini ve direnci artırıcı gıdaları almayı tavsiye ettiklerini bildirdi.
Aşırı yorgunluktan uzak durmayı ve bu durumlarda istirahat etmeyi de öneren Müezzinoğlu, “Tabii ki her türlü desteği hastanelerimiz, hekimlerimiz, aile hekimlerimiz verecektir ama ‘desteği verecektir’ diyoruz çünkü tedavisi yok. ‘Şu ilacı verelim de tedavi olacak’ diye bugün için bu imkanı dünyanın da yok, bizim de yok ama gerekli tedbirleri duyarlı bir şekilde alırsak yine söylüyorum hijyene dikkat edersek, sağlıklı beslenirsek, istirahatimize dikkat edersek, bünyenin direncini düşürecek olumsuzluklardan kendimizi uzak tutarsak büyük oranda sıkıntısız atlatıyoruz” diye konuştu.
Müezzinoğlu, kronik hastalığı olan ve riskli yaş gruplarındaki vatandaşların dikkatli olması gerektiğine işaret ederek, bu vatandaşlara grip aşısı yaptırmalarını önerdiklerini söyledi.
“Bugün için olağanüstü bir paniğe sürükleyecek bir durum söz konusu değil” ifadesini kullanan Müezzinoğlu, “Bu anlamda hepimiz okullarıyla, çalışanlarıyla, toplu hizmet sunucularıyla ve toplumun her kesimiyle yine dinamik bir toplum olarak inşallah bu pik dönemi de önümüzdeki 1-2 hafta içinde atlayacak” dedi.
“BİZ ‘İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’ FELSEFESİNİN, ANLAYIŞININ MENSUPLARIYIZ”
Müezzinoğlu, terör operasyonlarının devam ettiği bölgelerde bazı hastanelerde personelin yaralı asker ve polislere bilerek enfeksiyon kaptırdıkları yönündeki iddialara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:
“Bu ülkenin tüm hekimleri, tüm hemşireleri, sağlık hizmeti sunucuları bir defa mesleğinin aşığıdır. İnsana hizmet etmek ve insanı yaşatmak gibi bir görevimiz ve sorumluluğumuz var. İstisnai, ‘milyonda bir’ diyemeyeceğimiz, buna benzer iddiaların hukuk gereğini yapar ama ben meslektaşlarımın tamamını bu iddialardan ayrı tutuyorum. Asla hiçbir hekimimizin, hiçbir hemşiremizin, böyle bir yanlışın içinde olması söz konusu olmaz. Çünkü biz ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesinin, anlayışının mensuplarıyız. Ben, sağlık çalışanlarımızdan, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm hemşirelerimiz, ebelerimiz dünyaya örnek olacak bir sağlık hizmeti sunuyoruz. Vatandaşımız olmayan 2,5 milyon Suriyeliye kendi vatandaşımız gibi hizmet eden bir anlayışın mensupları, kendi emniyet görevlisine, kendi vatandaşına böyle bir yanlışı aklının ucundan bile geçirmez. Böyle bir şey de söz konusu olmaz ama bazı hatalı insan yok mudur, eksik yapan yok mudur? Hatalı ve eksik yapan varsa da bunun gereği yapılır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi