Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Afyon’da Japon Nanesi Üretilecek

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Sahası’nda incelemelerde bulunarak, “Sarı Kantaron” ve “Japon Nanesi” üretimi hakkında akademisyenlerden bilgi aldı.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sahada başarıyla üretilen Sarı Kantaron (Hypericum perforatum) ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Okumuş, hiperisin, psödohiperisin ve hiperforin gibi değerli biyoaktif bileşenler içeren Sarı Kantaronun sağlık ve kozmetik sektöründe farklı ürünlerde kullanılan son derece değerli bir bitki olduğuna dikkat çekti.

Afyon'da Japon Nanesi Üretilecek

Prof. Dr. Okumuş, doğada gen kaynaklarının korunması ve daha nitelikli ürün elde etmek adına Sarı Kantaronun geniş alanlarda kültüre alınmasının araştırılmasının ve bu konuda Afyonkarahisar bölgesinde kültürü ve yetiştiricilik teknikleri konusunda üreticilerin bilgilendirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Afyon'da Japon Nanesi Üretilecek

Saha ziyareti sırasında Japon Nanesi (Mentha arvensis) üretim alanını da inceleyen Prof. Dr. Okumuş, bitkinin çok başarılı sonuçlara ulaştığını ve uçucu yağında yaklaşık %85 oranında mentol içerdiğini söyledi.

Prof. Dr. Okumuş’a ziyaretinde Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Murat Gönülalan ve Dr. Emir Soltanbeigi eşlik etti.

Afyon'da Japon Nanesi Üretilecek