DOLAR 16,6530 -0.19%
EURO 17,5519 -0.12%
ALTIN 974,88-0,11
BITCOIN 339336-0,92%
Afyonkarahisar
19°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afyonkarahisar jeotermali Meclis’e taşındı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
25 Mayıs 2012 15:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afyonkarahisar jeotermali Meclis’e taşındı

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Jeotermal ile ilgili bir konuşma yaptı

Verilen bir meclis araştırması önergesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alana MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, “Ülkemiz zengin kaynakların fakir bekçisi olmak zorunda değil. Öyle ki, sahip olduğumuz doğal kaynaklar, zenginlikler ülkemiz için Allah’ın bizlere lütfudur. Bu kadar değere sahip olan ülkemiz sahip olduğu jeotermal kaynaklarla da dünyanın en şanslı ülkelerindendir. Ne var ki jeotermal kaynakların Ülkemizde ve memleketim Afyonkarahisar’da çok verimli olarak kullanıldığını söyleyemeyiz. Termalin başkenti olan Afyonkarahisar’ın termalden yararlanma alanları ülkemizde genel olarak olduğu gibi sadece kaplıca, kısıtlı olarak konut ısıtmasında ve son yıllarda kısıtlı oranlarda termal seracılıkta kullanılmaktadır. Mevcut olan termal kaynaklardan dünyada çok çeşitli şekillerde yararlanılmakta elektrik enerjisi üretimi, ısıtma, modern sera tarımı, çeşitli minerallerin üretimi vb. birçok alanda yararlanılmaktadır. Yine bu kaynaklarımızın verimli olarak ta kullanılması, heba edilmemesi gerekmektedir. Bizim Afyonkarahisar’da Sandıklı Belediyemiz bu işi başardı ve iyi bir su yönetimi ile jeotermal su israfını önledi. Reenjeksiyon yöntemi ile çok verimli olarak jeotermal kaynakları kullanabiliyor. Ancak bu işin devletimiz eliyle bir tespitinin yapılması, bununla ilgili araştırmaların yapılıp jeotermalden çeşitli alanlarda da yararlanılabilmesi, jeotermal kaynakların verimli kullanılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu. (Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.