DOLAR 17,2550 1.63%
EURO 17,6038 0.75%
ALTIN 976,481,44
BITCOIN 3469793,47%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Afyonkarahisar kent bilgi sisteminde 3’üncü

ABONE OL
3 Mart 2012 14:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afyonkarahisar kent bilgi sisteminde 3’üncü

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından oluşturulan Kent Bilgi Sistemi’nde sona gelindi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türkiye’de bu sistemi kendi imkanları ile yapan sadece üç belediyenin olduğunu açıkladı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Afyonkarahisar’ı Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde (MAKS) pilot bölge seçtiğini söyleyen Burhanettin Çoban, bu sistem sayesinde Afyonkarahisar’ın imar haritaları ve imar durumlarına kolaylıkla erişilebileceğini belirtti. Birçok belediyenin bu sistemi yüksek maliyetlerle tamamladığını ifade eden Çoban; Konya ve Kocaeli ile birlikte Afyonkarahisar Belediyesi’nin bu işi tek başına başardığının altını çizdi
Afyonkarahisar pilot il
Kent Bilgi Sistemi ile ilgili maliyet araştırmasının yapılıp birçok Belediye’nin yüksek maliyetlerle bu işi yaptığının belirlendiğini anlatan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban; “İmar’da çalışan arkadaşlarımız, ‘Sayın Başkanımız siz bize destek verin biz bu işi kendimiz yapalım.’ dediler. Bu çalışmamız için ilave personel, levhalama için baskı makinası aldık. Ekibimizi kurduk, programı satın aldık. İki 2,5 yıl içerisinde çok güzel bir noktaya geldik. Nüfus ve Vatandaşlıktan gelen Daire Başkanı bize Konya ve Kocaeli ile birlikte tüm haritaları sayısallaştırmayı başaran üç ilden biri olduğumuzu söyledi. Bundan dolayı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Afyonkarahisar’ı Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi’nde pilot bölge seçmek zorunda kaldı.” dedi.
Kayıtlar karşılaştırılacak
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kent Bilgi Sistemi’nin yüzde 90-95 oranında tamamlandığını bildirdi. Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Bu çalışmamızı birçok navigasyon firmasına veriyoruz. Artık, Afyonkarahisar’da imar haritalarımız, imar durumlarımız gözüküyor. Ayrıca, biz de ne kadar kayıp kaçak var, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi dahil hepsini görebiliyoruz. Çünkü biz Tapu ve Kadastro’ya direk bağlıyız. Bu programda bir apartmana bastığımı zaman kim beyanname vermiş veya vermemiş, dairesini, arsasını kim gizlemiş veya gizlememiş, hepsini görebileceğiz. Bununla ilgili 10 tane eleman aldık. Yeni bilgisayar sistemi kurduk. Afyonkarahisar tamamında bizim kayıtlarımızla elemanların kayıtlarını karşılaştıracağız” (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.