DOLAR 17,9554 0.15%
EURO 18,3056 0.21%
ALTIN 1.021,40-0,13
BITCOIN 4187881,53%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afyon’un imar plan çalışmaları sürüyor

ABONE OL
17 Ocak 2012 14:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afyon'un imar plan çalışmaları sürüyor

Zaman ve para kaybının önüne geçmek için İller Bankasına verilen imar planı hazırlama yetkisinin geri alındığını söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ilgili kişilerin mahalle mahalle bu çalışmayı yürüttüklerini kaydetti

İller Bankasına yakın geçmişte verilen imar planı hazırlama yetkisinin şehrin menfaati doğrultusunda geri alındığını vurgulayan Burhanettin Çoban, konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, çalışmanın Belediye imkan ve bütçesiyle yapılacağını aktardı.
Zaman ve para
kaybı söz konusuydu
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, imar planı ile ilgili olarak 2007-2008 yıllarında İller Bankasına verilen yetkinin Belediye Meclis kararı, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri çerçevesinde geri alındığını belirtti. İller Bankası’ndan yetkinin geri alınma nedenini açıklayan Burhanettin Çoban; “İller Bankası Afyon’a ait bir imar planı yapacak, bu imar planını da özel bir şirkete yaptıracaktı. Nitekim ihalesi yapılmıştı. Ancak bu durumda Afyon’la ilgili en ufak bir imar plan değişikliği bile hem plan müellifine yani planı yapan şirkete hemde İller Bankasına sorulacaktı. Bu zaman ve maddi kayıp anlamına geliyordu. Bilindiği üzere proje sahipleri projede tadilat yaparken, görüş bildirirken bunun bedelini hesap ederek faturalandırı-yorlar. Dolayısıyla biz böyle bir bedel ödemeyi göz önüne alamadık. Hem para hemde zaman kaybı olacaktı. Bu yüzden yetkiyi geri aldık.” dedi.
Yetki şehrin
menfaati için alındı
Burhanettin Çoban, İller Bankası’ndan Belediye’ye gönderilen taslak plan notlarında yapılacak her plan değişikliğinde planı yapan şirket ve İller Bankası’nın olumlu görüşü alınacağı yönünde bir şerhin bulunduğunu bildirdi. Olumlu görüş alınma şerhinin ne anlama geldiğini anlatan Çoban; “Eğer görüş alınacak diye yazılsaydı biz İller Bankasına sorardık. İller Bankası evet ya da hayır dese bile Afyon Belediye Meclisi farklı bir yönde karar verebilecekse bunu verebiliyordu. Ancak olumlu görüş alınacak ifadesi İller Bankası’nın bu değişikliğe onay vermesini gerektiriyor. Örneğin şu an devlet hastanemizin yapıldığı alanda inşaat yapılırken kamu inşaatlarında sıkça yaşanan yaklaşık 2 metrelik bir taşma olmuş. Komşu mesafelerinde bir iki metrelik yanılma olmuş. Biz bunu inşallah Şubat ayı meclis toplantımızda yapacağımız oylama ile yasal hale getireceğiz. Eğer biz İller Bankası’ndan yetkiyi alamasaydık, ancak oradan olumlu görüş verilmesiyle inşaat ruhsatı verilecekti. Afyon’un menfaati için bu yetkiyi aldık. Arkadaşlarımız mahalle mahalle bu çalışmayı şu anda sürdürüyorlar. Belediyemiz kendi imkan ve bütçesiyle bu işi yapacak.” diye konuştu. Haber: Burcu AYDIN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.