DOLAR 17,8914 0.01%
EURO 18,4587 0.06%
ALTIN 1.029,41-0,03
BITCOIN 4277632,89%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKÜ Yönetimi’nden “fişleme” açıklaması – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
7 Eylül 2013 15:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AKÜ Yönetimi’nden “fişleme” açıklaması

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yönetim Kurulu, “fişleme anketi” iddialarına yanıt verdi. Üniversite Yönetim Kurulu’nun açıklamasında, anketin bir doktora tezi çalışması olduğu, öğrencilerin bu anketi doldurmaya zorunlu tutulmadığının altı çizildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yönetim Kurulu, üniversitenin internet sitesinde yayınlanan ve sosyal medyada da “fişleme” yorumu yapılan anketle ilgili açıklama yaptı. Üniversite Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, anketin Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı doktora öğrencisi Osman Metin’in doktora tezinde kullanılmak üzere 10 Haziran 2013’ten bu yana internette yer aldığı belirtildi. Açıklamada “Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından ilgili anketin linki, Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde (OBS) öğrenci ekranında kendilerini ilgilendiren diğer başka duyurular ile birlikte aynı tarihte duyuru olarak yayınlanmıştır. Bu duyuru, mecburi tıklanması gereken bir duyuru değildir. Duyuruda anketin linki bulunmaktadır ve isteyen bu linke tıklayarak anketin hazırlandığı özel bir web adresine (http://www.online-anket.gen.tr/anketformu.php? kullanici_id=6266&anket_id=1) yönlendirilmektedir. Üniversitemiz Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde kesinlikle bir anket çalışması yapılmamıştır. İlgili anket yukarıda belirtilen bilimsel çalışma için (doktora tezi) özel bir web sitesinde oluşturulmuş bir çalışmadır. Gönüllülük esasına dayalı ve zorunlu olmayan bu ankette kesinlikle öğrencilerin kişisel bilgileri istenmemiştir ve ilgili ankete öğrencilerin bilgileri aktarılmamıştır. Zira araştırmacı da dahil hiç kimsenin anket katılımcılarının kişisel bilgilerini görmesi mümkün değildir. Dolayısıyla fişleme iddiaları bütünüyle asılsız ve maksatlıdır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada “Önce fişlen sonra kaydol” iddiasının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. (Kocatepe)

“Anket, bilimsel çalışmanın bir parçası”

Afyon Kocatepe Üniversitesi’ninin uyguladığı ve “fişleme anketi” olarak yorumlanan anketle ilgili, anketi yürüten öğretim üyesinden açıklama geldi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Konuk ile AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Osman Metin, “fişleme anketi” olarak yorumlanan anket ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Ortak açıklamada “Özellikle vurgulamak gerekir ki ankette yer alan bazı sorular çarpıtılmış ve bağlamı dışına taşınarak farklı anlamlar yüklenmiştir. Anketteki tüm sorular, siyasal toplumsallaşma gibi bir konuda bilimsel-sosyolojik açıdan sorulması son derece doğal ve yaygın olarak kullanılan sorulardır. Bu durum ilgili literatürdeki alan araştırmalarına bakıldığında rahatlıkla görülebilir.Sonuç olarak, yürütülen böyle bir akademik çalışma hakkında bilimsel niteliği göz ardı edilerek kamuoyunda olumsuz yayın ve tartışmalar yapılmaktadır. Bu tartışmalar ya akademik bilgi eksikliğinden ya da art niyetten kaynaklanmaktadır. Adı geçen doktora tezi tamamen bilimsel nitelikte bir çalışma olup, bilimsel metodoloji ve etik ilkelere uygun olarak yürütülmektedir” denildi. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.