Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Araç Muayenesinde Emsal Karar!

O İşlem için kesilen ücret geri iade edildi!

O İşlem için kesilen

Konya’da Tüketici Hakem Heyeti, otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir’in araç muayene istasyonunda kredi kartıyla gerçekleştirdiği vize işlemi için alınan 128,18 TL farkın iadesi talebiyle yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Heyet, firmanın kredi kartına kestiği farkı ‘ayıplı hizmet’ olarak nitelendirerek, ücretin iadesine karar verdi.

Hüseyin Özdemir, 28 Aralık 2023’te Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonunda 1130,44 TL olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla ödemek zorunda kaldığı için 128,18 TL ek ödeme yaptı. Durumu avukatı Emre Akman’a bildiren Özdemir, bu farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na aykırı olduğunu öğrenince, iadesi için 7 Şubat’ta Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına kesilen farkın iadesine karar verdi. Heyet, gerekçesinde firmanın kredi kartına kestiği farkı ‘ayıplı hizmet’ olarak nitelendirdi.

Hüseyin Özdemir, amacının 128,18 TL’yi geri almak olmadığını, konunun farkındalık yaratması için şikayette bulunduğunu belirtti. Bu kararın tüm Türkiye’de örnek teşkil etmesini ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılmasını amaçladığını söyledi.

Özdemir’in avukatı ise bu kararın emsal niteliğinde olduğunu vurgulayarak, benzer durumda olan kişilerin bu kararı örnek göstererek haklarını arayabileceklerini ifade etti. Kredi kartı komisyonunun kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini belirtti.