DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319480-0,75%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Atatürk’ün hayatından kesitler anlatıldı – Kocatepe Gazetesi

Atatürk’ün hayatından kesitler anlatıldı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
13 Kasım 2018 14:14
Atatürk’ün hayatından kesitler anlatıldı – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Atatürk'ün hayatından kesitler anlatıldı

‘Vefatının 80. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’ konulu panelin açış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Sarısaman gerçekleştirdi. Sarısaman, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı eser varlığını devam ettiriyor. Ebediyen de devam edecektir, bundan eminiz. Onu bizler dünya gözüyle göremedik ama kendisinin de belirttiği gibi dünya gözüyle görmemiz şart değildir. Diyordu ki, ‘Beni görmek demek, yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi anlamanız yeterlidir” dedi.
Açış konuşmasının ardından düzenlenen panelde Prof. Dr. Sadık Sarısaman, Doç. Dr. Feyza Kurnaz Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın sunum gerçekleştirdi.
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feyza Kurnaz Şahin, “Atatürk’ün Hayatından Bazı Kesitler” temalı sunumunda, Mustafa Kemal Atatürk’ün yetiştiği döneme dair kesitler sundu. Atatürk’ün yaşadığı dönemde Balkan Türklüğünün tarihi haklarının ve toplumsal bütün değerlerinin tehdit altında olduğunu vurgulayan Şahin, “Atatürk, 1881’de Selanik gibi birçok etnik unsuru içerisinde barındıran bir kentte doğmuş olmasının bütün karakteristiğini üzerinde yansıtır. O dönem Balkanlarında uzun süren harpler, eşkıyalık hareketleri, diğer Balkan devletleriyle sınır problemleri var. Selanik, Mustafa Kemal’in kişiliğinin oturmasında, fikir ve düşünsel dünyasının zenginleşmesinde oldukça önemli bir kenttir. Selanik’te Türkler yoğunlukta olmak ile birlikte Müslümanların, Rumların ve Yahudilerin ayrı ayrı mahallelerin olduğu ve bütün bunlar arasındaki problemlere şahit olmuş bir liderin Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarken bu edindiği deneyimleri aktardığını görebilmekteyiz.” dedi.
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın ise Atatürk’ün Hukuk Anlayışı” temalı sunumunda Atatürk ve arkadaşlarının Milli Mücadelenin savaş safhası tamamlandıktan sonra gerçekleştirmeye çalıştığı hukuk alanındaki inkılaplar ile bugünün temellerinin atıldığını ifade etti. Prof. Dr. Sadık Sarısaman ise “Atatürk ve Güven Duygusu” konulu sunumuna güven duygusu üzerinde durarak başladı. Güven duygusunun liderlere has bir özellik olduğunu ifade eden Sarısaman, Atatürk’ün çocukluk dönemlerinde yaşıtlarıyla arasındaki farklara değindi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.